Κλώνος Merkur Futur

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα στη δική μου. Μια λύση σε κάποια από τα θέματα των Q είναι να την ξεβιδώσεις τελείως να γυρίσεις το ελατήριο ανάποδα και μετά να την ξαναβιδώσεις όπως λέει ο Άκης (ο άλλος :D).
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
stergios

Παιδια αν λεμε το ιδιο πραγμα, αυτο συμβαινει κ στη Futur. Τουλαχιστον στις δικες μου. Γερνει λιγο η κεφαλη προς τη μερια των tabs της λεπιδας σε καποιες φασεις ειτε απ την αριστερη, ειτε απ τη δεξια.

Τη σιαζω λιγο πριν αρχισω κ ολα καλα. Γενικα για να της "γειρεις" την κεφαλη θελει αρκετη δυναμη. Τοση που σιγουρα δε θα υπαρξει. Επισης κεντραρεται ευκολα βαζοντας 2 δαχτυλα στα ακρα του top cap κ παιξεις λιγο με τα κενα-ανοχες της κεφαλης κ της λαβης.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μία φωτογραφία θα βοηθούσε.
Στη δική μου futur δεν κουνιέται χιλιοστό πάντως
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Σε κάποιες κινεζιές -κλώνους έχει προκύψει θέμα με τζόγο - παλατζάρισμα της κεφαλής , το οποίο φαίνεται περισσότερο σε μεγάλες ρυθμίσεις.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
parlapipas25
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 17:09
5
Has thanked: 3 times

Εικόνα

Εικόνα

Aυτο γινεται οταν ρυθμιζω την επιθετικοτητα μεγαλη η μικρη.Με το χερι ισιωνει πολυ ευκολα απλα δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο να γινεται κατι τετοιο.
Εβαλα και το ελατηριο αναποδα αλλα δεν εφτιαξε.Μια που την ανοιξα την λαδωσα κι ολας γιατι ηταν στεγνη τελειως.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όχι, στην αυθεντική Futur δεν συμβαίνει αυτό.
@stergios καλό είναι να την στείλεις αντιπροσωπεία.
Μιχάλης
stergios

Οχι σ αυτο το βαθμο και αν πιεσεις μονόπλευρα μονο συμβαινει. Δε εχω κανενα προβλημα ουτε με τον κλωνο, ουτε με τη γνησια.

Μιχάλη αν σηκώσεις τη μηχανη στο 6 κ πατησεις απο πανω τη μια πλευρα θα δεις οτι θα γειρει κ η δικη σου. Ειναι λογω ανοχών οπως ειναι σχεδιασμενη. Απλα στον κλωνο ειναι μεγαλύτερες οι ανοχες κ μαλλον το ελατηριο πιο μαλακο.

Ενναλλακτικα @parlapipas25 ψαξε να βρεις στην αγορα ενα σκληρότερο ελατηριο λιγο πιο σκληρο.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Κάποιες ανοχές είναι αποδεκτές , αλλά στη φωτογραφία που παρέθεσε 2 posts παραπάνω ο χρήστης είναι λες και η μηχανή έχει "πάρει σασί" και θέλει καλίμπρα , εγώ προσωπικά δεν νομίζω πως θα εμπιστευόμουν αυτή τη μηχανή για ξύρισμα - λες και θέλει να γίνει slant από μόνη της είναι ... =o

@stergios
Στέργιο δεν νομίζω να διορθώσει την κατάσταση με ελατήριο , πρέπει να έχει πολλά 'θου του χιλιοστού διαφορά έκκεντρα ... μάλλον με ένα "φιλέτο" (η και δύο) αλουμινίου να την φτιάξει , αν δεν μπορεί να τη στείλει πίσω. :hellas3
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
spyroslufc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 15 Σεπ 2017, 11:20
6
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3563 times
Been thanked: 1166 times
Ηλικία: 43

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τη δική μου Q -και είναι και στο ίδιο χρώμα- αλλά δεν επηρρεάζει καθόλου το ξύρισμά μου. Μόλις ευθυγραμμίσω την κεφαλή αφού βάλω λεπίδα δεν χρειάζεται να "διορθώσω" κατά τη διάρκεια καθώς δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πιεστεί η μηχανή τόσο ώστε να ασκηθεί δύναμη αρκετή για να αλλάξει θέση η κεφαλή.
stergios

Άκη δεν καταλαβα τι εννοείς με το 'θου του χιλιοστου εκκεντρα. Επισης τι ειναι τα φιλετα? Μηπως λες τις παφιλες φιλετα? Κ που να τοποθετηθούν εννοεις αυτα τα φιλετα? Εγω προσωπικα δε θ ασχοληθω με το ζητημα στις δικες μου. Το θεωρω νορμαλ οπως εξηγησα κ παραπανω. Στην αρχη μου κανε λιγο εντυπωση μα το συνηθισα. Δεν μπορει να αποφευχθει αυτο σε μια Futur η Qshave, με τετοιο τροπο που κατασκευαστηκε και δενεται η μηχανη.

Δεν στραβωνει στο ξυρισμα αν την ισιαξεις πριν ξυριστεις. Κ στραβωνεις μονο αν πατησεις απο πανω με δυναμη, στο καπακι της και μονοπλευρα. Επισης ειναι αρκετο ενα "τσακ" για να την ισιαξεις. Χτυπας πανω στο top cap κ την συνεφερει το ελατηριο στο κεντρο.

Επισης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι συμβαινει σε ολες τις Futur, παλιες και καινουριες. Και οποιος λεει οτι δε συμβαινει, δε το προσεξε πολυ απλα. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”