Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν το "mod" αυτο ειναι απλα οτι ξεβιδωνει μια βολτα παραπανω τη λαβη - να προσεχεις γιατι οταν θα πεταχτει η κεφαλη μαζι με το ξυραφακι στο προσωπο σου δεν θα σου αρεσει το αποτελεσμα :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Όπως τα λέει ο Ηρακλής. Πραγματικά, όποιος το κάνει παίζει με την φωτιά. Το στοπ υπάρχει για κάποιο λόγο. Εαν το προσπεράσεις αρχίζει και λύνεται η μηχανή. Καλύτερα να πάρεις μια άλλη μηχανή εαν δεν σου κάνει ο κλώνος.
Νίκος
stergios

Εχει περιθωρια παιδια, απλα δεν το λες κ mod! Στην επομενη στροφη ξανασταματα στο στοπερ με οποιο τροπο κ να τη δεσεις τη μηχανη. Επισης αυτο γινεται κ στη futur εκτος απ τον κλωνο. Γι αυτο λεγεται κ κλωνος εξαλλου. Το κανουνε αρκετες ρυθμιζομενες με τον ενα η τον αλλο τροπο babkoug αυτο. Ασε που μαλλον αλλο ειναι το "προβλημα" αν για να βγαλεις καλο ξυρισμα θες qshave στο 9, η futur στο 11! Χα! Χα!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Έχεις δίκιο Στέργιο. Η δικιά μου QShave φέρνει και τρίτη στροφή και σταματάει στο στόπερ. Αλλά και πάλι, τίποτα απ'αυτά δεν τη κάνει ασφαλή για ξύρισμα.

Ας πάρουμε για παράδειγμα κάποιον αρχάριο ή κάποιον που ακόμα δεν έχει καλή τεχνική, και νομίζει οτι δεν το ξυρίζει καλά η μηχανή ούτε στην ρύθμιση #6, αλλά το πιθανότερο είναι να μην διατηρεί τη σωστή γωνία κλπ κλπ... Εαν λοιπόν ένας τέτοιος χρήστης πάει σε μεγαλύτερη ρύθμιση με το παραπάνω κόλπο, εγώ πιστεύω οτι θα κοπεί με το που ακουμπήσει την μηχανή στο μάγουλο του. Με λίγα λόγια, κατα την γνώμη μου, είναι επικίνδυνο να συζητείται δημόσια οποιοδήποτε τέτοιο κόλπο.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

τα κόλπα ... είναι απλώς κόλπα ...

Το αποτελεσματικό/αποδοτικό/τέλειο - όπως θέλει ας το πει ο καθένας - ξύρισμα δεν το κάνουν τα κόλπα, αλλά άλλοι παράγοντες, όπως πχ καλή προετοιμασία, υπομονή στο ξύρισμα, γωνία, ποιότητα αφρόκρεμας κλπ

Ταπεινή μου πάντα άποψη ...

Εγώ προσωπικά αποφεύγω τέτοιου είδους πειραματισμούς , γιατί εκτός των άλλων είμαι και ατζαμής, οπότε το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα ...
:violence-chainsaw: :angry-extinguishflame:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί να κάνεις πατέντα στην Q για να σε ξυρίσει βαθιά όπως λέει ο φίλος και να το κάνεις στο 1, 2, 3 και να μην παίξεις με ασφαλισμένο το καπάκι στο 6, 5 , 4 ????? Άλλωστε για μένα η διαφορά της Q να είναι πιο ήπια σαν μηχανή από την original Futur στις υψηλές ρυθμίσεις (τουλάχιστον για μένα που έχω ξυρίσει με Futur και Q ) την κάνει πιο προσιτή στο μέσο χρήστη . Οπότε ανέβασε νούμερο ή Χριστούγεννα έρχονται ... ζητάς από τον Άγιο Βασίλη μια Futur επειδή ήσουν καλό παιδί. .. :dance: :occasion-xmas:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ακη, αν καταλαβαινω καλα εννοει στο 1,2,3 μετα την "βολτα" που ριχνει στη λαβη - δηλαδη μιλαει για το (ας πουμε) 7,8,9 :(

Σε καθε περιπτωση δεν ειναι ουτε ο ενδεδειγμενος ουτε ο "κατασκευαστικα" ορθος τροπος χρησης. Φυσικα και ισχυει και για τη futur, εχει ξανασυζητηθει η "modα" αυτη και ξαναλεω οτι επειδη μιλαμε για μηχανη με ελατηριο, οταν θα συμβει το κακο δεν θα γελαει κανεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το κατάλαβα αλλιώς Ηρακλή . Εγώ δεν θα το επιχειρούσα πάντως ... Μου αρκεί στο #6 στο πρώτο χέρι ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αν δεν σε καλύπτει η Futur στο 6 το θέμα δεν είναι στο setting της για να παίζεις με αυτό.
Είναι στη λεπίδα, στην τεχνική σου, ή στο ότι πας να ξυρίσεις γένια 6 μηνών με μηχανή DE.
Ακόμη και μία σαβέτα των 5€ είναι πιο ασφαλής.

Το να κάνεις πατέντες σε μία κινεζιά είναι ακόμη πιο επιπόλαιο.
Μιλάμε για κάτι που περνάει πολύ κοντά στα μάτια μας και ακουμπάει τον λαιμό μας.

Υποθέτω ότι τουλάχιστον έχετε ελέγξει ότι μένουν αρκετές βόλτες μετά το χαλάρωμα, ικανές να κρατήσουν την κεφαλή στη θέση της. :think:
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η Futur Μιχάλη ξυρίζει και γένια εβδομάδας στο #6 . Έχω ξυρίσει (με τη Variant όμως ) λόγω ίωσης πέρσι γενιά 8 ημερών στο #5+ .Καλή προετοιμασία και στο πρώτο χέρι τα πήρε άνετα . Μετά έπεσα νούμερο φυσικά γιατί δεν χρειαζόταν τέτοια επίθεση για αυτά που έμειναν .... Έτσι και αλλιώς πάντα το πρώτο πέρασμα είναι δύσκολο σε γενιά πολλών ημερών ...και έχω και σκληρά γενιά και πυκνά χωρίς κανένα κενό .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”