Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Μετά από πολλούς δισταγμούς και θεωρώντας σπατάλη την αγορά μιας ακόμη ξυριστικής μηχανής, ενέδωσα και αγόρασα από το Κινέζικο Ali Express, αντί 7,5 € το καινούριο αντίγραφό της Merkur Futur. Η τιμή ήταν τόσο χαμηλή που δεν με ενδιέφερε αν μετά το πρώτο ξύρισμα θα την πετούσα. Η συγκεκριμένη ήταν υπό την ονομασία Qshave Adjustable Safety Razor.
Η μηχανή ήλθε σχετικά σύντομα ( 18 ημέρες), σε καλαίσθητη συσκευασία παρόμοια της μητρικής, αλλά σε μαύρο χρώμα, συνοδευόταν με ένα βουρτσάκι καθαρισμού και πέντε Κινέζικες λεπίδες (που δεν τόλμησα να ανοίξω).
Το βάρος της από τον κατασκευαστή είναι περίπου 100 γρ. το μήκος 10,5 εκατοστά, εκ των οποίων τα 9,5 εκ. είναι λαβή.
Το υλικό είναι κράμα ψευδαργύρου με βαφή χρωμίου σε ματ στιλπνότητα, χωρίς ατέλειες.
Ο ρυθμιστής επιθετικότητος από το 1 έως το 6, αν και έχει τα 1/2, λειτουργεί χωρίς στάσεις, έτσι οι δυνατότητες ρυθμίσεως είναι απεριόριστες.
Η λεπίδα κάθεται στην κεφαλή χωρίς κανένα πρόβλημα ανισοτήτων και κεντράρει άψογα.
Η μηχανή δεν μου γλιστρούσε με βρεγμένα χέρια.
Μέχρι τώρα περιγράφω ένα απολύτως αξιόπιστο προϊόν, για να δούμε πώς τα πήγε στο ξύρισμα.
Έχω κάνει τρία ξυρίσματα, ένα με γένια τριών και δύο με γένια δύο ημερών. Σ' όλες τις περιπτώσεις χρησιμοποίησα την ίδια λεπίδα Polsilver Super Iridium και σαπούνι το Mike's Hungarian Lavender.
Στην αρχή η μηχανή σε φοβίζει, λόγω της θηριώδους κεφαλής της και σκέφτεσαι τι θα κάνεις όταν φθάσεις κάτω από την μύτη. Η ίδια όμως η μηχανή κατευνάζει όλους τους φόβους σου, γιατί κάνει ένα άψογο, βαθύ και χωρίς ερεθισμούς (ακόμη και στον λαιμό), ξύρισμα. Κάτω από την μύτη η μεγάλη κεφαλή κινείται παραδόξως χωρίς πρόβλημα.
Και στα τρία ξυρίσματα έκανα δύο περάσματα, ένα με την φορά & ένα στο πλάι, κόντρα δεν χρειάσθηκε, αφού με το δεύτερο πέρασμα το αποτέλεσμα ήταν για μένα ιδανικό.
Σε όλα τα ξυρίσματα, όλα τα περάσματα ήταν στην ρύθμιση Νο 3, που για μένα ισοδυναμούσε με Gillette Old, ή goodwill, ή Senator, ή Fat Boy στο Νο 8, ή Slim στο Νο 9, ή Black Beauty στο Νο 8, ή Merkur Progress στο Νο 3.
Με δυό λόγια η μηχανή αποδείχθηκε διαμαντάκι, αφού οι Κινέζοι κατάφεραν κι έκαναν ένα απολύτως πιστό αντίγραφο, που δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει το πρωτότυπο.
Δεν γνωρίζω πώς θα συμπεριφερθεί το φινίρισμα στον χρόνο, αλλά μέχρι τώρα είμαι εντυπωσιασμένος απ' αυτήν.
Μιά πάμφθηνη σε τιμή μηχανή, αλλά πανάκριβη από πλευράς δυνατοτήτων.
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

Μολις παραγγειλα κι εγω,καλο φενεται,για να δουμε...
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Μαρίνο να σου πω απλά να δοκιμάσεις τις λεπίδες.
Τελευταία οι Κινέζοι έχουν κάνει αλλά άλματα.
Μάλιστα μέχρι και η Personna έφτιαχνε λεπίδες για αυτούς.Ενας πρόσφατα με τη μηχανή που πήρες πήρε μαζί ένα πακάκι λεπίδες apache by personna.Και η personna επιβεβαίωσε ότι είναι δικό της προϊόν!
Οι Κινέζικες gillete super προσωπικά μου αρέσουν πολύ.

Όπως και να χει καλοξύριστη η μηχανή.Περιμενουμε και νέα σου από τα παζάρια...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραία παρουσίαση Μαρίνο. Καλοξύριστη!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

Καλοξύριστη!!
έδωσα και γω παραγγελία να την έχω διδυμάκι με την merkur 34c που παρέλαβα σήμερα
stergios

Ε με λυσσαξατε! Τι ψυχη εχουν 8 ευρα?! Ολοι στην οικονομια & στην εγκρατεια μεσα βουτηγμενοι σ αυτο το παρεακι! :-)
Εχω μεγαλη περιεργεια να δω τι ποιοτητα κατασκευης εχει, που με τετοια τιμη, ουτε μαζικη αγορα μας συνεφερε...
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αν μπορέσεις, με μερικές καλές φωτογραφίες Μαρίνο θα με σκλαβώσεις!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
stergios

Αν μπορεις να ναι και δημοσιες!
Εχει αρκετες στο νετ Ανδρεα καλης ποιοτητας απο χρηστες, χωρις επεξεργασια.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σαφώς αλλά οι φωτογραφίες των μελών μας είναι οι φωτογραφίες των μελών μας και όχι των μελών ενός άλλου χώρου... ;)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Μάλλον αναφέρεται σε αυτήν ο Μαρίνος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”