Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Επιτέλους περελαβα, εξωφρενικά γρήγορα...

Τωρα, τι να την κάνω χρειαζεται απολύμανση?

Σχετικα με την ευθυγράμμιση του ξυραφιού, έχει ενα μικρο μικρο παίζω. ΑΝ το φορτώσω πλαγιασμενα δεν νομιζω οτι έχει θεμα., έχει?
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μόλις μου ήρθε και μένα,πανγρήγορα!
Δεν ξέρω τί λέτε εσείς,εγώ πάντως άνοιξα το δεματάκι και έπαθα την πλάκα μου.Κατασκευή βαριά και στιβαρή,συσκευασία ά-ψο-γη,φινίρισμα εξωπραγματικό για την τιμή της.Είναι και ματ που μου αρέσει πολύ.
Δεν θα ξυριστώ ακόμα,θα περιμένω αύριο το βράδυ να προλάβει να φυτρώσει και τίποτα.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι κάτι παραπάνω από θετικότατες.Ανυπομονώ.
Και όλα αυτά για 5,80 ευρώ,μαζί με μεταφορικά;;;Κάποιος μου/μας κάνει πλάκα κύριοι..
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
stergios

Ειναι πανομοιοτυπες με τις futur οι σημερινες η ειναι σαν εκεινη την παρτιδα που ειχε λιγο διαφορετικη κοιλοτητα στη λαβη?
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Στέργιο η δικιά μου είναι ίδια

Added in 3 hours 37 seconds:
Δεν άντεξα να περιμένω μέχρι το βράδυ.Επέλεξα μία κρέμα πολύ γλιστερή και ένα από τα πιο κοφτερά -αγαπημένα ξυραφάκια.
Δυο ημερών γένια.

Ρύθμιση στο 4.Αργές και ήπιες κινήσεις στο πρώτο πέρασμα γνωριμίας.
Επειδή όμως δεν έκανε καλή επαφή στο δέρμα μου,την ανέβασα στο 6 για το δεύτερο πέρασμα.Με μηδενική πίεση όντως έκοβε καλύτερα.Κράτησα το 6 και για την κόντρα.Σιγά σιγά, τσούκου τσούκου τελειώσαμε.Το αποτέλεσμα είναι απαλό και καθαρό πρόσωπο,ελαχιστότατα απέχον του bbs.

Η μηχανή,αν και αρκετά μακριά για τα γούστα μου,και χοντροκομμένη,δεν με ενόχλησε καθόλου στο κράτημα.Με κούρασε βέβαια γιατί ήταν άβολη για μένα,που την χρησιμοποίησα πρώτη φορά.Η πλατιά κεφαλή,η κατανομή του βάρους,η περίεργη γεωμετρία,η διαφορετική γωνία κοπής,είναι παράμετροι που το χέρι θα χρειαστεί αρκετά ξυρίσματα για να συνηθίσει.Για σύγκριση,το ξύρισμα με την 34C,με το ίδιο ξυραφάκι,γίνεται χωρίς σκέψη.Και είναι εντελώς ξεκούραστο.Σήμερα σε κάθε κατεβασιά προσάρμοζα διαρκώς τη γωνία για να κόβει σωστά.
Εξατίας αυτού είχα και κάποια μικροκοψιματάκια στο τέλος.

Ένα αρνητικό είναι ότι κάθε φορά που βγάζω την κεφαλή,επειδή ακριβώς τραβάω το πάνω μέρος,πετάγεται το ξυραφάκι.Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο ασφαλής τρόπος,θα πρέπει κάπως να το δω και αυτό.
Επίσης,δεν φτάνει η ρύθμιση στο 6.5.Δείχνει να φρακάρει στο 6.Δεν θέλω να το πιέσω μην σπάσει τίποτα,και δεν ξέρω αν υπάρχει και λόγος για να το δοκιμάσω.

Πάντως,γενικά,καταλαβαίνει κανείς εύκολα πως αν η μηχανή ήταν 2 πόντους πιο κοντή θα χανόταν όλη η ισορροπία στο ζύγι.Κοινώς,δεν μπορεί να υπάρξει Qshave ή κατ'επέκταση Futur,με κοντύτερη λαβή και αυτή την κεφαλή.
Θα δοκιμαστεί και με άλλα ξυραφάκια και σε διαφορετικές ρυθμίσεις μπλα μπλα μπλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paratairosexthros την 15 Σεπ 2017, 09:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Η Qshave ήρθε ανέλπιστα άμεσα από Σιγκαπούρη. Αρχικές εντυπώσεις είναι καλές, είναι σε φάση δοκιμής ακόμα. Υπερβολικά καλή για τα λεφτά της. Το φινίρισμα της έχει αυτό το ματ ασημί που θα ήθελα και στην Futur. Δεν γλιστράει καθόλου, με permasharp στο 4 ήταν φοβερή. Με ξένισε λίγο το μέγεθος αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται εύκολα, δεν με δυσκόλεψε καθόλου κάτω από την μύτη. Το βάρος της είναι πολύ καλό ,ισορροπημένο, δεν ξέρω η Futur εαν θα είναι παραπάνω βαριά από όσο πρέπει. Εφόσον δοκιμαστεί 2 φόρες και με ικανοποιεί, μάλλον θα την δώσω για να πάρω την original Merkur Futur. Την Qshave την προτείνω ανεπιφύλαχτα απλά πάντα είχα ένα κρυφό πόθο την Futur και κάποια πράγματα δεν ξεπερνιούνται εύκολα... ίσως και σε χρυσό.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

paratairosexthros έγραψε:Ένα αρνητικό είναι ότι κάθε φορά που βγάζω την κεφαλή,επειδή ακριβώς τραβάω το πάνω μέρος,πετάγεται το ξυραφάκι.Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο ασφαλής τρόπος,θα πρέπει κάπως να το δω και αυτό.
Δοκίμασε να σπρώξεις με τον αντίχειρα το top plate προς τα πάνω ώστε να ξεκουμπώσει μόνο η μία άκρη. Μετά γύρνα τη μηχανή και επανάλαβε ώστε να ξεκουμπώσει τελείως το top plate.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

2petros έγραψε:Η Qshave ήρθε ανέλπιστα άμεσα από Σιγκαπούρη. Αρχικές εντυπώσεις είναι καλές, είναι σε φάση δοκιμής ακόμα. Υπερβολικά καλή για τα λεφτά της. Το φινίρισμα της έχει αυτό το ματ ασημί που θα ήθελα και στην Futur. Δεν γλιστράει καθόλου, με permasharp στο 4 ήταν φοβερή. Με ξένισε λίγο το μέγεθος αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται εύκολα, δεν με δυσκόλεψε καθόλου κάτω από την μύτη. Το βάρος της είναι πολύ καλό ,ισορροπημένο, δεν ξέρω η Futur εαν θα είναι παραπάνω βαριά από όσο πρέπει. Εφόσον δοκιμαστεί 2 φόρες και με ικανοποιεί, μάλλον θα την δώσω για να πάρω την original Merkur Futur. Την Qshave την προτείνω ανεπιφύλαχτα απλά πάντα είχα ένα κρυφό πόθο την Futur και κάποια πράγματα δεν ξεπερνιούνται εύκολα... ίσως και σε χρυσό.
ΕικόναΕικόνα
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χμμμμ ... με βάζετε σε σκέψεις ... αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ καμία ρυθμιζόμενη μηχανή και δεν έχω κάποιο στάνταρ.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
stergios

Χτυπα μια γιατι εισαι απαραδεκτος! Ε μα πια! Ακου εκει δεν εχεις δοκιμασει ρυθμιζομενη! :d
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

paratairosexthros έγραψε: 15 Σεπ 2017, 09:05 ...
Θα δοκιμαστεί και με άλλα ξυραφάκια και σε διαφορετικές ρυθμίσεις μπλα μπλα μπλα.
Διονύση βάλε ΚΑΙ, βάλε ΚΑΙ, μερακλίδικα πράματα :D
paratairosexthros έγραψε: 06 Σεπ 2017, 07:38 Βαλε KAI στη Φιουσούρ Νώντα στο 6,είμαι περίεργος :blanco
Όσο για τη λεπίδα που πετάγεται όπως τα λέει ο Ηλίας, ανοίγουμε από τη μιά πλευρά πρώτα , να βγεί λίγο
και μετά και από την άλλη.
_______________________________________________________________________
Αγησίλαος έγραψε: 14 Σεπ 2017, 15:03 ...
Σχετικα με την ευθυγράμμιση του ξυραφιού, έχει ενα μικρο μικρο παίζω. ΑΝ το φορτώσω πλαγιασμενα δεν νομιζω οτι έχει θεμα., έχει?
Όπως και στη Futur, πιό εύκολο είναι, και κάθεται στη θέση του "με τη μία",
να βάζουμε το ξυραφάκι στην κεφαλή και μετά να κουμπώνουμε το υπόλοιπο μέρος, τη λαβή...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”