Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Murdrock
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 15 Αύγ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Έχω την original αλλά παράγγειλα και τον κλώνο. Κόλλησε όμως τελωνείο γιατί έφερα αρκετές για φιλους... εσάς κόλλησε καμία; Και αν ναι πόσο σας γδάρανε;
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Εξαρτάται τι τιμή έχει γράψει πάνω ο έμπορος και αν θα τη δεχτεί ο εκτελωνιστής. Για μία δεν νομίζω να πλήρωνες κάτι, για πολλές πρέπει να περιμένεις να δεις σε τι κέφια θα τους πετύχεις. Ορίζουν ένα κόστος (εμένα σε μια οθόνη κινητού ήταν κοντά στο πραγματικό, προφανώς Googlαρουν) και χρεώνουν 24% φόρο +15€ έξοδα εκτελωνισμού.
Εύχομαι να τους πιάσεις άϋπνους, χωρίς καφέ κλπ :D και να περάσει το δέμα χωρίς παρατράγουδα.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Murdrock
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 15 Αύγ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Ωχ... ένα 50αρικο είναι το δέμα γιατί έχω και κάτι αλλά καλούδια ... το κόβω να θέλει αλλά τόσα.. Πάντως θα κάνω σύγκριση με την κανονική και θα επιστρέψω! Οοοοταν την παραλάβω....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Murdrock την 25 Σεπ 2017, 10:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χθες το βράδυ έβλεπα ένα βίντεο του Γιώργου του χοντρού αγοριού (geofatboy) και έλεγε ότι ο λόγος που βγήκαν οι κλώνοι της Futur τώρα είναι ότι έληξε η περίοδος κατοχύρωσης της πατέντας ... (νομίζω είναι 10ετία ).
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Λοιπόν,
Το διαπίστωσα αρχικά στο προηγούμενο ξύρισμα, αλλά είπα πως ίσως είναι ιδέα μου.Σήμερα το επιβεβαίωσα.
.........................(πολύ μου αρέσει να κρέμεστε από τα δάχτυλά μου, γι'αυτό κλιμακώνω την αγωνία )

Η μηχανή στις ρυθμίσεις 1,2 και 3 δεν κόβει.Επαναλαμβάνω,δεν κόβει.
Ξύρισμα μόνο στις ψηλότερες τρεις.
Αυτό συμβαίνει γιατί η λεπίδα καμπυλώνει τόσο, ώστε η ακμή της να γυρίζει προς τα μέσα και ουσιαστικά καθίσταται ακίνδυνη και αναποτελεσματική.Όσο ανεβαίνει η ρύθμιση, τόσο η λεπίδα 'απελευθερώνεται'.
Είμαι ο πρώτος που διαπιστώνω κάτι τέτοιο ;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εμένα μια χαρά κόβει...
Βέβαια την έχω στο 3 αλλά ως εκεί για μένα, παραπέρα το βλέπω ως extreme shave...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2077
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8343 times
Been thanked: 11300 times
Ηλικία: 55

paratairosexthros έγραψε: 25 Σεπ 2017, 19:39 Λοιπόν,
Το διαπίστωσα αρχικά στο προηγούμενο ξύρισμα, αλλά είπα πως ίσως είναι ιδέα μου.Σήμερα το επιβεβαίωσα.
.........................(πολύ μου αρέσει να κρέμεστε από τα δάχτυλά μου, γι'αυτό κλιμακώνω την αγωνία )

Η μηχανή στις ρυθμίσεις 1,2 και 3 δεν κόβει.Επαναλαμβάνω,δεν κόβει.
Ξύρισμα μόνο στις ψηλότερες τρεις.
Αυτό συμβαίνει γιατί η λεπίδα καμπυλώνει τόσο, ώστε η ακμή της να γυρίζει προς τα μέσα και ουσιαστικά καθίσταται ακίνδυνη και αναποτελεσματική.Όσο ανεβαίνει η ρύθμιση, τόσο η λεπίδα 'απελευθερώνεται'.
Είμαι ο πρώτος που διαπιστώνω κάτι τέτοιο ;
Μάλλον συμφωνώ. Τουλάχιστον προς το παρόν. Ίσως να μην έχω βρει την σωστή γωνία τι να πω. Πάντως τρία ξυρίσματα έχω κάνει και είμαι της ίδιας γνώμης. Στο 1,2 νομίζω πως δεν κόβει. Στο 3 καλύτερα αλλά με τρία περάσματα πολύ μακριά από βαθύ ξύρισμα στο άγγιγμα με το χέρι. Εμφανισιακά εντάξει αποδεκτό. Στα επόμενα θα δοκιμάσω μεγαλύτερη ρύθμιση. Απορώ αν στην ορίτζιναλ συμβαίνει το ίδιο στις χαμηλές ρυθμίσεις.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στον μηχανισμό,λόγω ότι μου δάνεισαν πρόσφατα μια qshave,και μετά μου την παράτησαν κιόλας "επ 'αόριστον" (παρά το ότι την έφτιαξα) και δούλευε σε όλες τις ρυθμίσεις,είχε το ίδιο θέμα και δεν ήταν σοβαρό,την έλυσα και την ξαναέδεσα σωστά,για το πώς; που θα με ρωτήσετε δείτε εδώ και εδώ για να καταλάβετε τον μηχανισμό,και κάντε δοκιμές.

Δοκιμάστε να βάλετε το ελατήριο και από τις δύο πλευρές,σε αυτήν που έχω,κάθεται καλύτερα ανάποδα το ελατήριο,έβαλα και μια κουκκίδα με μαρκαδόρο για να ξέρει ο άλλος πως να το βάλει σε περίπτωση καθαρισμού,βέβαια μπορεί να έχει και κάποιο άλλο θέμα,πάντως μετά που την έδεσα δούλευε μια χαρά.
Απορώ αν στην ορίτζιναλ συμβαίνει το ίδιο στις χαμηλές ρυθμίσεις.
Στην ορίτζιναλ δεν υπάρχουν αυτά τα θέματα στις χαμηλές ρυθμίσεις,και κόβει και θερίζει...
Το 1,5 στην Futur είναι = με 127,5 σε μια slim (υπερβολή) :liar: :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αντώνη αυτό ακριβώς αναφέρετε από πολλούς που είχαν και θέμα με άνιση έκθεση της λεπίδας στις δύο πλευρές . Την έλυσαν έβαλαν το ελατήριο ανάποδα και το θέμα λύθηκε .. αναρωτιέμαι αν δουλεύουν ηλικιωμένοι Κινέζοι με πρεσβυωπία στην εταιρία και τα βάζουν ανάποδα ... :D :D :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
angvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:04
6
Been thanked: 55 times

Μολις παρήγγειλα κι έγω! Με μυεί ο Ανδρέας στα μυστικά σιγά σιγά!
Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”