Κλώνος Merkur Futur

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Περιεργα ακουγονται αυτα. Ειχα 3 Futur για χρονια και δεν μου ετυχε ποτε. Τοσο απροσεχτος πια ? ....

Γνωμη μου ειναι οτι τελειοι κλωνοι δεν υπαρχουν και αυτα ειναι τα αρνητικα μιας μηχανης του 2φραγκου.
Εικόνα
stergios

Μπορει να μη σου τυχε Ηρακλή. Η μπορει στις παλιες να μην υπηρχε αυτο. Να το δει καποιος που εχει μια πιο παλια Futur και ας μας πει στο καταλληλο νημα? Για να μην υπαρχει αυτη η κλιση θα πρεπει η να ναι το ελατηριο πολυ δυνατο, η αναμεσα στο base plate με τη μπαρα και το μηχανισμο που καθεται η λεπιδα να μην υπαρχουν ανοχες, σχεδον καθολου.

Θα πρεπει ελατηριο, μηχανισμος & top plate, το ενα να μπαινει just μεσα στ αλλο. Παλι ομως οταν ανεβαινει η κεφαλη λογω υψηλης ρυθμισης, πχ τα 2 δεκατα του χιλιοστου, κατω χαμηλα εκει που βιδωνει, ψηλα στην κεφαλη γινονται 4 δεκατα.

Προσθεσε οτι βρισκεται και ενα ελατηριο αναμεσα σε μηχανισμο συγκρατησης και base plate... Δεν ειναι σωληνας το ελατηριο! Ειναι ευκαμπτο ενα ελατηριο στις πλαγιες δυναμεις.
Αν πιάσεις δηλαδη το κεφαλι του ελατηριου με σταθερη τη βαση του και γειρεις το κεφαλι προς τα πλαγια και κατω, δε θα γειρει? Αν δηλαδη το ελατηριο δεν συσπειρωθει πουθενα, κλιση στην κεφαλη δεν θα εχουμε, αφου δεν θα εχει κενα. Η συσπειρωση δημιουργει κενα. Δεν γνωριζω αν γινομαι κατανοητος...

Προστέθηκε μετά από 36 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
Αυτο θα λυνοταν: αν ηταν μακρυτερος ο αξονας που φωλιαζει στο base plate κ αντιστοιχα βαθυτερη η οπη-υποδοχη του base plate.

Η αν το ελατηριο στην εξωτερικη και εσωτερικη διαμετρο του ηταν πιο εφαρμοστο με το καθε εξαρτημα.

Αν το ελατηριο ηταν πιο ισχυρο ωστε να μη γερνει ευκολα, αλλα θα παρουσιαζε δυσκολια στη ρυθμιση κ θα γλιστρουσε.

Αν η βιδα-αξονας στο σημειο που χει το σπειρωμα και η τρυπα στο base plate απ οπου διερχεται η βιδα ειχαν λιγοτερη ανοχη, τοτε μολις εγερνε θα σταματουσε στο σπειρωμα. Πραγμα που δε βρισκω κ πολυ σωστο, αφου με τον καιρο θα σκουριαζε εκει κατω λογω στενοτητας μαλλον κ θα μαζευε πιο πολλες βρωμιες κ απο το όποιο ζορι, θα χαλουσε τα πασα αφου δα δουλευε ως stoper.

Γενικα θα μπορουσε να χει καλυτερη ποιοτητα η Futur. Ο κλωνος οχι. Απλα δεν πιστευω οτι τους κοστιζε κατι λιγοτερο τους Γερμανους η τους Κινεζους που αντεγραψαν να την κατασκευαζανε στις παλιες πρωτότυπες διαστάσεις της Futur και τον κλωνο κ τη γνησια. Αν υποθεσουμε οτι οι παλιες δεν ειχαν αυτο το προβλημα. Η τελος παντων οι Κινεζοι μπορει να τη φτιαξαν ετσι, γιατι ετσι τους βολευε... Πχ δεν ειχαν τα εργαλεια αυτων των διαμετρων. :) 10€ εχει! Πολλα θελουμε, απ τη στιγμη που ξυριζει μια χαρα.

Ισως να χε πιο ταιριαστο ελατηριο στην ολη κατασκευη η παλια Futur. Η δεν ξερω τι αλλο. :D

Σε καθε περιπτωση εχω γραψει αρκετες μετρήσεις διαστασεων κ απ τις δυο μηχανες, η σ αυτο το νημα η στο νημα της Merkur... Δε θυμαμαι αν εχω μετρηση βεβαια που να βοηθαει να βγει συμπερασμα γι αυτο που ψαχνουμε. :)

Να με συγχωρειτε για τον παπυρο Λαρούς, ελπιζω να βοηθησα τουλαχιστον, γιατι ζοριστηκα λιγακι. ;)
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Έχεις δίκιο Στέργιο , το έγραψα πρόχειρα.

Θα ψάξω στο ντουλάπι να βρω τη δικιά μου (κλώνος) να τη λύσω και θα το εξηγήσω καλύτερα με φωτό. :hellas3
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
stergios

Οπως νομιζεις Sir! Πρωτα με τρωγαν τα περι ορολογιας κ μετα τα πως κ τι παντως. :)
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Εγώ, προσωπικά, την πήρα για να δοκιμάσω και μία adjustable μηχανή.

Έχοντας κάνει σχεδόν 15 ξυρίσματα, μπορώ να πω ότι για 7ε κάνει super την δουλειά της.

Έχοντας καταλήξει, επίσης, ότι το 6>5>4>4 για 4 περάσματα είναι το ιδανικό για εμένα (αναλογικά βέβαια και με τις
τρέχουσες κάθε φορά συνθήκες (πχ πόσων ημερών γένια, λεπίδα)), το ξύρισμα δεν είναι τόσο βαθύ και αποτελεσματικό
όσο θα ήθελα, συγκρίνοντας με άλλες μηχανές όπως merkur23c ή parker26c (αφού δεν τολμώ να κάνω σύγκριση πχ με R41),
ενώ ένα μεγάλο ελάττωμα που βρίσκω είναι ότι "μπουκώνει" αρκετά εύκολα, ειδικά αν έχεις βάλει αρκετή αφρόκρεμα στο πρόσωπο.

Aρκετά καλή για entry level δεδομένου ότι μπορεί κανείς να παίξει με τις ρυθμίσεις χωρίς να χρειάζεται να πάει οικονομικά στα επίπεδα της Futur.

Βέβαια, "άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας" !
Άλλο το ένα ξύρισμα και άλλο το άλλο.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Λίγο καθυστερημένος στο thread, αλλά δεν είχατε πρόβλημα με τελωνεία όσοι πήρατε από Ali Express ;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Εγώ δεν είχα πρόβλημα με το τελωνείο, ούτε θυμάμαι να
έγραψε κάποιος οτι είχε.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να αποφύγεις το τελωνείο,
μπορείς να την αγοράσεις από τον Γιώργο (Wellshaved).
Τιμή λίγο πιό ακριβή (17,90€) αλλά παίρνεις και την βάση μαζί!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Στα 18€ την παίρνεις νοικοκυρεμένη με τη βάση της την επόμενη μέρα.
Δεν θα την έπαιρνα με τίποτα από aliexpress
Μιχάλης
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

Όπως λέει και ο Μιχάλης παρά πάνω την παίρνεις την επόμενη μέρα και την βλέπεις κιόλας δεν ξέρω αν αξίζει τελικά για αυτά τα λεφτά να περιμένεις η απόφαση είναι δικιά σου
Γιώργος
Wheelman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Αύγ 2018, 10:27
5
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 42

Εγώ δεν είχα πρόβλημα με το τελωνείο, ούτε θυμάμαι να
έγραψε κάποιος οτι είχε.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να αποφύγεις το τελωνείο,
μπορείς να την αγοράσεις από τον Γιώργο (Wellshaved).
Τιμή λίγο πιό ακριβή (17,90€) αλλά παίρνεις και την βάση μαζί!
Δεν νομίζω ότι ειναι έτσι ακριβώς,
Γιατί το επίσημο store της qshave στο Ali την έχει μαζι με την βάση 18,01€ (11,71+6,30).
Όσο για το τελωνείο οτιδήποτε έχει CIF αξία (αγαθά+μεταφορικά) <=22€ δεν οφείλει δασμούς.
Και να το σταματήσουν για έλεγχο, παρουσιάζεις το παραστατικό αγοράς κ την χρέωση από PayPal ή κάρτα κ ελευθερώνεται ατελώς.

Btw
Και εγώ από ali την πήρα για δοκιμή,
γιατί είχα πέσει σε περίοδο που δεν είχε στοκ εδώ, κ δεν είχα θέμα με το τελωνείο.
Θέλω άλλη μια για το εξοχικό όμως,
κ σίγουρα θα την πάρω από εδώ 😊
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”