Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
stergios

Ναι. Να μη το βράσεις. Χρωμα ειναι. Ριξτο σε νερο ππυ εχει βρασε κ μετα οδοντοβουρτσα κ πιατων. Σκουπισμα κ εισαι οκ
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Ευχαριστώ Στέργιο, είναι εντυπωσιακό ότι μόλις ενημερώθηκα ότι παραδόθηκε από τα ΕΛΤΑ (σε ημέρα απεργίας !!) . Το βράδυ απολυμαίνω προληπτικά του βάζω μια Astra SSP (μην σφαχτούμε με την Feather μέχρι να πάρουμε το κολλάει !) και θα επιτεθώ σε αξυρισια 48ωρου !
Πριν θα τσεκάρω καλά τα alignments σε κάθε μεριά . Λέω να ξεκινήσω ρύθμιση 3 και να κατέβω έως το 1 , δεύτερο και τρίτο χέρι αντίστοιχα . Υπάρχει καμία άλλη ιδέα ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vavous την 30 Μάι 2018, 11:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Παρακαλώ να σβήνετε την υπογραφή του tapatalk :)
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

stergios έγραψε: 30 Μάι 2018, 08:35 Ναι. Να μη το βράσεις. Χρωμα ειναι. Ριξτο σε νερο ππυ εχει βρασε κ μετα οδοντοβουρτσα κ πιατων. Σκουπισμα κ εισαι οκ
Ναι και εγώ σε καυτό νερό την έβαλα, οινόπνευμα και λάδωμα.

Αν κ πιστεύω κάποιο κατάλληλο απολυμαντικό κάνει καλύτερη δουλειά. Είχα δει έχει κάποια ο Δαφνής αλλά μάλλον θα πάρω κανένα barbicide μικρό να είμαστε σίγουροι.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
The Banker έγραψε: 30 Μάι 2018, 10:22 Ευχαριστώ Στέργιο, είναι εντυπωσιακό ότι μόλις ενημερώθηκα ότι παραδόθηκε από τα ΕΛΤΑ (σε ημέρα απεργίας !!) . Το βράδυ απολυμαίνω προληπτικά του βάζω μια Astra SSP (μην σφαχτούμε με την Feather μέχρι να πάρουμε το κολλάει !) και θα επιτεθώ σε αξυρισια 48ωρου !
Πριν θα τσεκάρω καλά τα alignments σε κάθε μεριά . Λέω να ξεκινήσω ρύθμιση 3 και να κατέβω έως το 1 , δεύτερο και τρίτο χέρι αντίστοιχα . Υπάρχει καμία άλλη ιδέα ;
Εγώ ποτέ δεν είχα θέμα alignment, ποτέ. Δεν είναι σαν την fatip που πετάει την λεπίδα όπως να 'ναι...
Το πιο πολύ που έχω πάει είναι 3. Αν και παίζω ως συνήθως σε 1-2.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

The Banker έγραψε: 30 Μάι 2018, 10:22 Πριν θα τσεκάρω καλά τα alignments σε κάθε μεριά . Λέω να ξεκινήσω ρύθμιση 3 και να κατέβω έως το 1 , δεύτερο και τρίτο χέρι αντίστοιχα . Υπάρχει καμία άλλη ιδέα ;
Κι εγώ δεν είχα πρόβλημα με το κεντράρισμα της λεπίδας και τα κενά της στις διάφορες ρυθμίσεις. Για το ξύρισμα σε διάφορες ρυθμίσεις δες εδώ ίσως σε βοηθήσουν οι παρατηρήσεις των συναδέλφων.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Το qshave έφτασε και είναι πραγματικά εντυπωσιακό . Το φινίρισμα αγγίζει την τελειότητα και με εντυπωσίασε που ισορροπεί πάνω στην εγκοπή της λαβής πράγμα που αποδεικνυει και το σοφό του σχεδιασμού και κατασκευής. Μόνο μελανό σημείο μια μικρή χαρακιά στο κάλυμμα του ξυραφιού στο σημείο που αποκαλύπτεται η λεπίδα αλλά χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στην λειτουργία της μηχανής.
Σχολαστικός καθαρισμός και απολύμανση με καυτό , βραστό νερό , detol και οδοντόβουρτσα και εν συνέχεια εμβάπτιση σε καθαρό οινόπνευμα . Τελείωμα με σχολαστικό λάδωμα στα σημεία τριβής και ελατηρίου με καλό λάδι όπλων .
Ξύρισμα 48ωρου χωρίς να έχει γίνει ντους πριν , με απλά βρεγμένο πρόσωπο .
Οπλισμός με μια Astra από τις καινούργιες με το embodied logo που κατά την γνώμη μου είναι ακριβώς ίδια ποιοτικά με τις τυπωμένες . Κατά το καπέλωμα του ξυραφιού μου κάνει αρνητική εντύπωση η κίνηση μπρος πίσω που κάνει λεπίδα αλλά ο δισταγμός ξεπερνιέται άμεσα αφού έκατσε μια χαρά. Το alignment είναι τέλειο. Η αίσθηση εντελώς διαφορετική από το Jagger !
Έχει μια αίσθηση λιγότερο ρετρό ! Καλό lathering πάντα ο πράσινος Proraso και ετοιμαζόμαστε με την μηχανή ρυθμισμένη στο 3. Πρώτο πέρασμα με εξαιρετική αίσθηση και καθαρισμό ασύγκριτο ! Κανένα κόψιμο κανένα πρόβλημα ! Ξανά Proraso και ρύθμιση στο 2 . Συνεχίζουμε απτόητοι......και αρκετά θαραλεα αφού πλέον είμαστε σίγουροι ότι η μηχανή δεν σκοτώνει και έρχεται η καταστροφή ! Στο σημείο του άνω χείλους που τέμνει το μάγουλο κάνει εμφάνιση ο Freddie Kruger και τρώω τομή που σηκώνει ράψιμο ( δεν υπερβάλω !). Με πιάνει τρόμος και τα βάζω με τον εαυτό μου που υποτίμησα την μηχανή και μάλιστα ήμουν έτοιμος να την οπλίσω με Feather !
Με το αίμα να ρέει συνεχίζω ακάθεκτος ! Περνάμε στο 1 για τρίτο χέρι και ολοκληρώθηκε ένα ξύρισμα που αν δεν υπήρχε το κόψιμο θα ήταν τέλειο !
Εντυπώσεις .....ανάμικτες. Περισσότερο τεχνολογικό ξύρισμα και λιγότερο γοητευτικό από την Edwin Jagger DE89 . Επίσης βαθύτερο , θα έλεγα ότι η ρύθμιση 3 είναι το δεύτερο χέρι της Jagger. Η μηχανή είναι τεράστια και δυσκολεύει πολύ στα ψιλά περάσματα κάτω από μύτη και γύρω από χείλη και σε αυτό ακριβώς οφείλεται και το κοψιμο.
Συνολικά κρίνεται ως εξαιρετική αγορά σαν εργαλείο με τέλειο φινίρισμα , ζύγισμα και πολύ καλό βάρος.
Καθημερινή ......δεν κάνει . Αν είναι Δευτέρα πρωί και βιάζεσαι δεν την πιάνεις , παίρνεις την Jagger πετάς μέσα ένα Astra και σε τρια λεπτά είσαι έτοιμος ! Καθιερώνεται όμως ως η μηχανή του Σαββάτου ! Μετά από μπάνιο , και με την ώρα που απαιτεί νομίζω ότι θα σου αλλάξει θετικά την διάθεση . Επίσης νομίζω ότι Feather δεν θα μπει πάνω της πριν περάσει κανα εξάμηνο ( αν και η Astra πάντα με κόβει στο πρώτο ξύρισμα, ακόμη και αν την στραπαρω πριν ενώ η Feather ποτέ! ) .
Άποψη μου είναι ότι η μηχανή είναι η ιδανική δεύτερη μηχανή ΑΛΛΑ δεν κάνει για πρώτη και μοναδική .
Επίσης θα ήθελα κάποιος κάτοχος να μου επιβεβαιώσει ότι το χαμηλότερο setting είναι το μισό και όχι το 1. Να αναφέρουμε επίσης ότι η μηχανή αλλάξει ρύθμιση με ρυθμό ποτενσιομετρου και χωρίς κλικ όποτε ανάμεσα στο 0.5 και το 6 οι ρυθμίσεις είναι άπειρες . Η αίσθηση ρύθμισης είναι εξαιρετική και μου θυμίζει σαν αίσθηση το idrive της BMW μου ! Φωτογραφίες θα βάλω το απόγευμα και θα υπάρξει και σύγκριση με το Jagger ! Τελευταίο πράγμα που μου έρχεται, προσοχή κατά το ξεκαπακωμα του καλύμματος γιατί πετάγεται το ξυράφι ! Καμία όμως ανασφάλεια δεν πρέπει να έχετε για την κατασκευαστική αρτιότητα της μηχανής και για το αν θα έχετε κάποιο ατύχημα λόγω ενδεχόμενης διάλυσης της . Συνολικά δυσκολεύομαι ( χωρίς να έχω δει ποτέ μια ) να κατάλαβω ποσο καλύτερη μπορεί να είναι η Futur!
Αυτά και επανερχόμαστε !
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

The Banker και εγώ τα ίδια ανάμεικτα συναισθήματα έχω για την συγκεκριμένη μηχανή.
Μου έχει κάνει αρκετές φορές βαθιά κοψίματα σε βιαστικά πρωινά. Γιαυτό σου είπα οτι είμαι 1-2 σε κλίμακα.

Μετά από αρκετό καιρό (πολλά κοψίματα) και πιο ώριμη σκέψη θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ την 34c για καθημερινή και QShave μόνο πρωινά του ΣΚ. Όπως έχω και την Fatip Grande.

Βέβαια με QShave κ Fatip έχω παρατήσει τα ξυράφια μου για λόγους ευκολίας/ταχύτητας...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι στην παρέα. Δεύτερο ξύρισμα με την qshave και .......πλήρη αναστροφή σκέψεων. Η μηχανή απαιτεί σεβασμό και σύνεση ! Μετά από παρατεταμένο ντους, συνεχίζω με proraso green και το Badger. Αυτη τη φορά η τακτική μου είναι ξεκίνημα με κλίμακα 2 και πολύ υπομονή. Καμία σχέση με την πρώτη φορά, η εξέλιξη είναι γεωμετρική ! Κατά αρχήν η μηχανή όπως και κάθε μηχανή δεν θέλει καμία πίεση. Απλά την μετακινείτε στο δέρμα σας χωρίς να ασκείτε καμία πίεση. Το ξύρισμα ήταν βαθύ και άψογο. Ίσως το βαθύτερο ξύρισμα που είχα ποτέ. Η Astra αποδυκνυουν ότι όπως και οι Feather στρώνουν από την δεύτερη φορά. Δεν υπήρξε κανένα κόψιμο και η μηχανή λειτούργησε άψογα.
Συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα στα σημεία που απαιτούνται ελιγμοί , κάτω από την μύτη και γύρω από τα χείλη και αυτό οφείλεται στο θηριώδες μέγεθος της κεφαλής.
Συνολικά εξαιρετική αγορά να συμπληρώσει την EJ 89 που με εισήγαγε στον κόσμο του ΠΞ . Η μηχανή μπαίνει στο rotation και γράφει χιλιόμετρα μέχρι την απόκτηση του ιερού δισκοπότηρου της Feather !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 02 Ιουν 2018, 08:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
stergios

Καλημερα! Εγω που την εχω μεγαλη...τη μυτη δεν εχω θεμα. :d
Θα βρεις πιστευω στο youtube οδηγιες για ξυρισμα κατω απο τη μυτη γενικα. Ισως κ με futur.

Την πιανεις κ την τραβας αριστερα κ δεξια ωστε να μπορεις να ξυρισεις πιο ευκολα το ανω χειλος διαδοχικα αριστερα κ δεξια. Η τοποθετεις τη μηχανη λιγο πλαγιως η δοκιμασε το πρωτο περασμα εκει με κατευθυνση 90 μοιρες προς τη φορα των γενιων.

Γενικα γυρω απ το χειλη περνας πλαγια με ανοιχτο στομα κ οχι παραλληλα με τα χειλη για να μη σε δαγκωσει.

Ειναι ογκωδης μηχανη αλλα αν βρεις πως να την κινεις στο προσωπο σου δε θα χεις προβλημα. Η καθε μηχανη και διαφορετικη οσο να ναι...
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43


Noμίζω ότι με έπεισε ο youtuber συνξυριστής για την Κινέζικη "Merkur Futur" ... :D
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2076
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8340 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Στο παρακάτω βίντεο παρουσιάζεται μια σύγκριση των δύο μηχανών και στο 10:15 περίπου το mod για να κάνεις τον κλώνο πιο επιθετικό. Το δοκίμασα και με ικανοποιεί απόλυτα. Μετά το mod κάνω τρία περάσματα wtg xtg atg με ρυθμίσεις κατά σειρά 1-2-3 και το ξύρισμα είναι απίστευτα βαθύ.

Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”