Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Έτσι ακριβώς!
micdoc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 22:32
10
Been thanked: 6 times

Απέκτησα κι εγω μια qshave απο ali-express .Η διαφορά με την merkur είναι στο βάρος 30 γρ πιο βαρια η merkur και να σημειώσω οτι ζυγισα με ζυγαρια ακριβειας ολα τα μερη ενα προς ενα και των δυο μηχανων η διαφορα του βαρους ειναι μονο στη λαβη κατα 30γρ δηλ στη merkur η λαβη ζυγιζει 66γρ και στην qshave 36γρ Επίσης υπαρχει κα διαφορα στη διαμετρο της λαβης κατα 1 περιπου mm η merkur μεγαλυτερη διαμετρο στο κατω μερος 13,7mm ενω η qshave 12,8mm.Πάντως η qshave εμενα εχει μια ατελεια στο χρωμα στην κεφαλη σε δυο σημεια σαν κεφαλη καρφιτσας λειπει το χρωμα!Στο ξυρισμα τωρα πολυ καλη η qshave βεβαια αν εχεις συνηθισει την merkur η διαφορα βαρους σε επηρεαζει αλλα αυτο συνηθιζεται! Το κοστος τους βέβαια τεράστια η δοαφορα!
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Έχει τρελαθεί σε πωλήσεις ο τύπος απο την Qshave.... Για να δώσει μια εναλλακτική και να μην αγχώνεται και η Merkur και μαρκάρει τις μηχανές σαν τούς cowboys , άλλαξε το χρώμα...

Εικόνα

Εδώ:
https://www.aliexpress.com/item/Qshave- ... 92423.html
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
stergios

Λοιπον! Εχουμε κ λεμε... Λαβη: Της γνησιας εν συγκρισει με την Qshave ειναι παντου ενα χιλιοστο παχυτερη στην εξωτερική διαμετρο εκτος απ το τελευταιο πανω φαρδυ μερος που ναι ιδιο. Βαρος γνησιας 69 γρ. κ κλωνου 43 γρ. Μηκος ιδιο, βημα πασου ιδιο, βαθος πασου-τρυπας γνησια 16 χιλ κ κλωνου 17 χιλ.

Ελατηριο: μηκος γνησιας σε εκταση 22 χιλ κ κλωνου 20 χιλ, φαρδος ιδιο, διαμετρος συρματος ιδια.

Base plate: Βαρος 1 γρ πιο ελαφρυ της γνησιας. Υψος γνησιας ιδιο. Βαθος, διαμετρος κατω και πανω τρυπας ιδιο. Βαθος νευρων εσωτερικα του καπακιου γνησιας 5 χιλ κ κλωνου 4 χιλ. Μηκος ιδιο. Φαρδος ιδιο.

Top cap: Βαρος γνησιας 18 γρ κ κλωνου 16 γρ. Μηκος εσωτερ ιδιο. Πλατος ιδιο. Υψος απο κατω μερος των pins κ εξωτερ επανω στο καπακι ιδιο. Υψος "φουστων" στις ακρες του καπακιου ιδιο εσωτερ κ εξωτερ.

Μηχανισμος συγκρατησης λεπιδας: Βαρος ιδιο. Μηκος πειρου πασου απο το κατω μερος του μηχανισμου γνησιας 21 χιλ κ κλωνου 20 χιλ. Φαρδος γνησιας 14 χιλ κ κλωνου 13 χιλ & 8 δεκατα. Μηκος γνησιας 44 χιλ κ κλωνου 43 & 6 δεκατα. Σπειρωμα στη γνησια στο μισο αξονα δηλαδη ωρα 12 κ 6 κ στον κλωνο ολοκληρο, μαλλον για μειωση τριβων κ φρακαρισματος απο αλατα κτλ στη γνησια.

Και τωρα για μενα η ειδοποιος διαφοροποιηση...

Top cap γνησιας με μηχανισμο γνησιας και κλωνου με μηχανισμο κλωνου, απο αριστερα προς τα δεξια:
Εικόνα

Top cap κλωνου με μηχανισμο γνησιας και top cap γνησιας με μηχανισμο κλωνου, απο αριστερα προς τα δεξια:
Εικόνα

Δειτε τα κενα που αφηνει εκει που εφαπτονται... ;)

Οπου αναφερω ιδιο σε μερικες μετρησεις εχει κατι δεκατα διαφορα. Πχ στο μηκος της λαβης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 05 Δεκ 2017, 23:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας,

Μετά από κάποια αιτήματα από μέλη μας για την Qshave Cool Black Luxurious,θα πω δυο λόγια.

Ουσιαστικά λοιπόν πρόκειται για την γνωστή Qshave με κάποιες μικροδιαφορές,η σημαντικότερες όμως είναι το χρώμα της,αλλά και η βαφή της,είναι μια αναβαθμισμένη Qshave και στο μέταλλο της(καλούπι)αλλά και στην βαφή της,το πάσο της λαβής πάει πιό πάνω και είναι σαν της Futur.

Αν και αρχικά είχα πει πως δεν θα ασχοληθώ,αντιθέτως παρα-ασχολήθηκα,λόγω πολλών φίλων μου,τα γράφω αυτά για να πω πως,πέρασαν από τα χέρια μου πολλές Qshave πάνω από 15+ Matte chrome και τρείς Cool Black,στα μείον; είδα διάφορα όπως,προβλήματα ευθυγράμμισης της λεπίδας,από στραβούς οδηγούς στον μηχανισμό ανύψωσης(elevator),στραβός μηχανισμός ανύψωσης(ολόκληρος),ελαττώματα στο σπείρωμα του(main shaft),προβλήματα στην βαφή από λίγα έως πολλά και σοβαρά,
συνοπτικά δηλαδή,από τις 20 μηχανές οι δύο πετάχτηκαν...

Στα συν; οι τελευταίες παρτίδες έχουν διαφορά στο ολικό βάρος της μηχανής,όπου αυτό οφείλεται κυρίως στην λαβή,ωστόσο οι προβληματικές ήταν όλες στα 98g περίπου,ενώ οι υπόλοιπες που ήρθαν πρόσφατα ήταν 85-86g και δεν έχουν ψεγάδι,και οι τρείς Qshave Cool Black που παραλάβαμε δικαιολόγησαν και το όνομά τους (Luxurious) φινίρισμα που θα ζήλευε και η Futur*.!

Μετά η Qshave αναφέρει: Matte chrome plated over zinc,και φυσικά είναι μέταλλο ψευδαργύρου από καλούπι,με βαφή ματ χρωμίου από πάνω,και όχι επιμετάλλωση.
Και μερικές φωτογραφίες για το forum μας,με Χριστουγεννιάτικο θέμα. :)
Από αριστερά και πρός τα δεξιά.Cool Black - Matte chrome.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

* Όπως καταλαβαίνετε αποποιούμαι των ευθυνών μου,ναί ok οι 6 τελευταίες ήταν άψογες,αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τους κλώνους,αν πάρα αυτά θέλετε να ρισκάρεται ... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Εκτός θέματος
Ασχολείσαι με μοντελισμό; Είδα το REVELL στην επιφάνεια κοπής!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 15 Δεκ 2017, 12:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Με πμ αυτή ερώτηση μήπως θα ήταν καλύτερα;
Let the music play
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

akis_peiraias έγραψε: 17 Νοέμ 2017, 16:59 ... Την έλυσα και γύρισα το ελατήριο ανάποδα. ....
Αν και η δικιά μου εκ πρώτης όψεως δεν φαίνετια να έχει πρόβλημα με το κεντράρισμα της λεπίδας και το κενό θα ήθελα να ξέρω πως την έλυσες. έχει κάποια βίδα;

Επίσης αν μπορεί να μου πει κάποιος πως καθαρίζονται οι εν λόγω μηχανές μερά από το ξύρισμα. Δεν κρατάν σαπουνο-νερό-τριχες στο εσωτερικό τους;
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Βγάζεις το καπάκι της κεφαλής, πιέζεις το εσωτερικό της κεφαλής και περιστρέφεις τη λαβή της μηχανής μέχρι να λυθεί. Νομίζω υπάρχουν οδηγίες και στο αντίστοιχο νήμα της futur αλλά και βίντεο στο YouTube.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Την έχω πάνω από 6 μήνες τώρα (QShave) και αυτό που μου αρέσει:
1. Ξυρίζει μαλακά
2. δεν έχω πρόβλημα στις αλλαγές, δεν θέλει η λεπίδα αdjustments
3. είναι βαριά όσο την θέλω.

Δεν μου αρέσει:
1. Κάθε τόσο πρέπει να την λύνω και να βάζω λάδι εκεί που περιστρέφετε η βίδα
2. η μεγάλη κεφαλή δεν βολεύει καθόλου στο μουστάκι (το ίδιο φαντάζομαι κ στην Futur)
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Καλημέρα στην παρέα. Λογικά σήμερα(μάλλον την Παρασκευή, τώρα που το ξανασκέφτομαι λόγω των απεργιών) φτάνει το Qshave adjustable που παρηγγειλα. Σκέφτομαι με το που φτάσει να το απολυμαίνω αφού το λύσω με βράσιμο και στην συνέχεια να λαδώσω βίδα και ελατήριο. Υπάρχει κάτι άλλο που κατά την γνώμη σας θα πρέπει να του κάνω ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”