Parker 97R

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27377 times
Been thanked: 38918 times
Ηλικία: 54

Οι Blackbird ξυρίζουν πιο βαθειά και έχουν λίγο περισσότερο blade feel. Δεν αρέσουν όμως σε όλους όπως οι Πάρκερ.
Με την Πάρκερ θέλω ομοίως 3 περάσματα για τέλειο αποτέλεσμα, με την Blackbird 2 και μερεμέτια.
Αυτές οι δυο και η Ρώσικη START open comb είναι οι μόνες DE που χρησιμοποιώ πλέον.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Aνδρεα, εισαι μεγαλος παικτης

πλακα πλακα, ποια ειναι αυτη η Start?
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27377 times
Been thanked: 38918 times
Ηλικία: 54

Υπέροχες μηχανές ΕΔΩ
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

την πηρες απο Ρωσια δλδ?

ρωταω για τα εξοδα που αυτο συνεπαγεται... τελωνεια κλπ
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27377 times
Been thanked: 38918 times
Ηλικία: 54

Από Ρωσία ναι, με όλα τα τελωνεία πληρωμένα κανονικά. Δεν περνάει τίποτε πια κάτω από την μύτη τους.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Λογω οτι ξυριζομαι σχεδον καθε μερα,ειχα παρατησει την 97r στο συρταρι. Σημερα με γενια 2,5 ημερων,λεω δεν ξαναδοκιμαζω με Voskhod teflon coated λεπιδα?

Και ναι!!
Μου εδωσε ενα πολυ καλο,και βαθυ ξυρισμα. Οκ αρχαριος ακομα,ψαχνομαι με την τεχνικη,αλλα σημερα δεν ειχα καθολου τραβηγματα οπου ειχα με τις αλλες μηχανες,ουτε ενιωσα την λεπιδα καθολου,και δεν νοιωθω μετα το ξυρισμα οτι περασε ξυραφι απο το δερμα μου,παρολο οτι εκανα σε μερικα σημεια 3&4 περασματα. Μακαρι να μπορουσα να την εχω για καθημερινο ξυρισμα.Μαλλον θα της δωσω περισσοτερο βαρυτητα της επομενες ημερες.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Ποια λεπίδα προτείνετε γι; την Parker?
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26470 times
Been thanked: 25943 times

Για μένα έπαιζαν καλύτερα οι πιο ήπιες λεπίδες, πχ Personna Platinum κλπ.
Laz73
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Δεκ 2021, 18:28
2
Has thanked: 43 times
Been thanked: 14 times

Η Parker 97R κοσμεί τη συλλογή μου εδώ και κοντά στους 2 μήνες και μου έχει δώσει εξαιρετικά ξυρίσματα με 3-4 διαφορετικές λεπίδες που την δοκίμασα. Απίθανη αποτελεσματικότητα, σχεδόν ανάλογη της Muhle R41 αλλά με ένα κλικ πιο γλυκιά αίσθηση από την 41, ποτέ δεν μου έδωσε ερεθισμούς κι επίσης ότι λεπίδα κι αν της έβαλα μέχρι στιγμής δούλεψε απροβλημάτιστα. Νιώθεις τη λεπίδα στο πρόσωπο, αλλά σε καμία περίπτωση με τρόπο που θα φοβίσει ή θα ερεθίσει την επιδερμίδα.
Τη χρησιμοποιώ βέβαια πάντα σε γένια 2-3 ημερών μια που δεν κάνω καθημερινό ξύρισμα. Πάντα καταλήγω σε BBS αποτέλεσμα, με 3 περάσματα. Έχω αρκετά σκληρά γένια με μέτρια ευαισθησία προσώπου, οπότε γενικά επιζητώ αποτελεσματικές μηχανές για βαθύ ξύρισμα.
Σε συνδυασμό με την καλή τιμή της (24 ευρώ), την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και τα λοιπά χαρακτηριστικά της που μου ταίριαξαν πολύ καλά (σημαντικό βάρος, μικρό μήκος λαβής, τρομερό γκριπ) είναι στις 2-3 αγαπημένες μου πλέον, μια μηχανή με την οποία θα μπορούσα να κάνω όλα τα ξυρίσματά μου (άσχετα αν για το rotation της υπόθεσης και την ικανοποίηση του χόμπι εναλλάσσω τις περισσότερες από τις μηχανές μου).
Αν κάποιος με μέτρια (2+ μήνες) και άνω εμπειρία στο ΠΞ ψάχνει για καλοφτιαγμένη, αποτελεσματική και σχετικά γλυκιά σαν αίσθηση (εν συγκρίσει με την αποτελεσματικότητά της) μηχανή, καλό θα ήταν να την έχει στα υπόψιν.
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Την πήρα για καθημερινό ξύρισμα. Αντε ανά 2 μέρες. Προς το παρόν την έχω με perma sharp. Θα δω πως θα πάει. Θα δοκιμάσω και με nacet. Προς το παρόν μου ερεθίζει τον λαιμό απλά λόγια θα φταίει η απειρία μου
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”