Rockwell 6s

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 547 times
Been thanked: 1027 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Για αυτό ήθελα να σιγουρευτώ κι εγώ ότι ξυρίστηκε με την 1 και όχι με την 3 και για αυτό ρώτησα πιο πάνω.
Δεν θα το κρύψω στο πρώτο μου ξύρισμα ξυρίστηκα με την 2 κι εγώ νόμιζα ότι ξυριζομαι με την 4. (Κοιταγα τον αριθμό στην πλάκα εκεί που έβαζα τη λεπίδα, και όχι από κάτω εκεί που βιδώνει η λαβή). :D :D :D
Δεν ξυρίζε όσο ήθελα και λέω για να βάλω την 5.
Ναι αλλά εγώ είχα βάλει ουσιαστικά την 6 και μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι από την 2 στην 6.

Άλλο ένα μειονέκτημα που δεν βάζουν τις πλάκες 1-2, 3-4, 5-6.
Έτσι, αν εκανε καποιος την πατάτα που έκανα εγώ, δεν θα πάθαινε αυτό που έπαθα. :D

Προστέθηκε μετά από 44 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Και για του λόγου το αληθές.
Γράφω χαλαρό ξυρισματακι με 4, και είναι ουσιαστικά με 2.
:mrgreen:
Spyros Delta έγραψε: 14 Φεβ 2024, 21:19 Καινούργιος στο ΠΞ
Χαλαρο ξυρισματακι σήμερα (αφού το προηγούμενο ήταν με R41)

Rockwell Razors 6S στο 4
Perma Sharp
Muhle Gustav 81HA
Cella Almond
Nivea Balm

Εικόνα

Εικόνα
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 15 Μαρ 2023, 16:12
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2484 times
Been thanked: 2053 times
Ηλικία: 47

Για αυτό λένε τα αμερικανά RTFM. Αλλά όπως και να έχει νιώθεις στη φάτσα το τι γίνεται ότι κι αν λένε τα νούμερα. Το όλο μπέρδεμα με τις πλάκες είναι από τους λόγους που πολύ δεν την γουστάρουν σαν μηχανή αλλά πιστεύω πως είναι κάτι που συνηθίζεις γρήγορα.
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
terism364
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 23 Απρ 2024, 19:35
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Διαβάζοντας αυτό εδώ σχετικά με την αλλεργία στο νικέλιο, τα τελευταια 10 ξυρίσματα τα έχω κάνει με την Rockwell 6S χωρίς κανένα πρόβλημα, αν ήμουν αλλεργικός στο νικέλιο δεν θα έπρεπε να παρουσιαστούν συμπτώματα από το πρώτο άντε με το δεύτερο ξύρισμα επίσης τι συμπτώματα έχει κάποιος που έχει αλλεργία στο νικέλιο, για να ξέρω αν στο μέλλον παρουσιαστεί κάτι ευχαριστώ
Εικόνα
Christosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 15 Μαρ 2024, 23:56
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 4 times
Been thanked: 38 times
Ηλικία: 32

Να πω τι δική μου άποψη που ίσως κάποιο σαν και εμένα να βοηθήσει. Διάβαζα για καιρό για την 6s αλλά βλέποντας τα σχόλια για το πόσο ήπια είναι και ότι δε ξυρίζει βαθιά δεν την αγόραζα και είχα στραφεί σε άλλες μηχανές (merkur 34c, Parker 97r,parker 24c, gamechanger 68p, gamechanger 84p, muhle r41, yaqi slope 316 L, yaqi flipside, yaqi knight helmet). Τώρα μιας και ξεκαθάρισα ποια προτιμώ έμεινα μόνο με τη gamechanger και την Parker 97r που θα είναι για μένα η πιο vfm επιλογή. Και εκεί που κατέληξα τσουπ δωράκι μια 6s έκανα αρκετά ξυρισματα και έχει όντως μια μοναδική αίσθηση επίσης έκανα συγκριτικό ξυρισμα με την gamechanger και διαπίστωσα ότι η rockwell δίνει πιο βαθύ ξυρισμα. Για όποιον ενδιαφέρεται να την αγοράσει την προτείνω ανεπιφύλακτα, αξίζει να την έχει ο καθένας στη συλλογή του. Απ τις μηχανές που έχω δοκιμάσει έχει την πιο ήπια αίσθηση αλλά με πολύ καλό αποτέλεσμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”