Rockwell 6s

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

[mention]FSword[/mention] Η αλήθεια είναι ότι η Rockwell δεν είναι τόσο επιθετική στη μέγιστη κλίμακα (πλάκα 6). Είναι όμως αποτελεσματική. Θα σύγκριση με τις DE που αναφέρεις, θα έλεγα ότι στη Slant 37c -και ιδιαίτερα στην 39c που είναι αρκετά πιο βαριά από την 37- νοιώθει κανείς περισσότερο το ξυραφάκι από όσο στη R με την πλάκα 6. Με την Slant κόβεσαι πιο εύκολα. Η Parker 24 είναι πιο κάτω σε επιθετικότητα -προσωπικά δεν μπορώ να ξυριστώ αρκετά βαθιά με αυτήν. YMMV όμως.

Σε μένα οι πλάκες 1 και 2 της R είναι τελείως άχρηστες. Ειδικά με την 1 είναι καλύτερα να προσπαθήσω να ξυριστώ χωρίς ξυραφάκι μέσα. Ούτε με την 3 κάνω δουλειά, δυστυχώς. Η μηχανή θα μπορούσε ΙΜΟ να πωλείται άνετα με την πλάκα 3 σαν πρώτη (κατώτερη ρύθμιση). Η 4 και η 5 είναι ιδανικές (για μένα). Θα μπορούσα να έχω τη μηχανή μόνο με την 4. Θα ήθελα επίσης πλάκα ακόμη πιο επιθετική από την 6, αλλά δε ξέρω εάν αυτό είναι εφικτό λόγω της γεωμετρίας της μηχανής (αν έχει νόημα δλδ να κατασκευαστεί πλάκα με μεγαλύτερο διάκενο)
Γιώργος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ YMMV, κατατοπιστικότατος!
NavalArchitect

tasos72 έγραψε: 20 Απρ 2018, 08:38 Stirling "Executive Man" SS & ASB
APShave Co "Tuxedo"
Rockwell 6S @4 + Gillette SB
Pitralon 160
Εικόνα
Τάσο πώς πάει το ξύρισμα με το 6S?
Ερωτώ διότι έχω ένα καθ'οδόν από Αγγλία, και άκουσα πως σε σχέση με το 6C είναι κατάτι 'χειρότερο' στη γλυκύτητα με την οποία ξυρίζει.
Είχα το 6C και το έδωσα εδώ σε άλλο μέλος, που είμαι σίγουρος πως το ευχαριστιέται.
Το θέμα με το φινίρισμα αυτών των ματ ξυραφιών θα το σχολιάσω αργότερα (δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή). Σκεπτόμαστε να γυαλίσουμε το 6S αλλά στο συγκεκριμένο υπάρχουν αρκετά 'πλην', θα τα αναφέρω μετέπειτα.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κωνσταντίνε και εμένα δεν μου αρέσει το ματ φινίρισμα, προτιμώ τον καθρέπτη, αλλά γούστα είναι αυτά βέβαια.

Το 6s - 6c είναι η πιό smooth DE που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής, και εάν θα έπρεπε να βρώ κάτι αρνητικό εν σχέση με τις πραγματικές adjustables ξυριστικά πάντα,
που είναι και 1ος λόγος που δεν το κράτησα, είναι το ότι δεν είχε καλή αποτελεσματικότητα, μεταξύ των 6s - 6c υπάρχει μία απειροελάχιστη διαφορά στην γλυκύτητα,
υπέρ του 6c, και που και το αποδίδω στο τελικό φινίρισμα τους που διαφέρουν.

Ο λόγος που απάντησα είναι το γυάλισμα. Και να με συγχωρείς για την σφήνα. Προσωπική μου γνώμη είναι να το ξανασκεφτείτε για το γυάλισμα του 6s.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Κωνσταντίνε η μηχανή είναι υπέρ-απολαυστική.
Στην πλάκα 4, ακόμα και 5 και 6 για καθημερινό ξύρισμα δίνει ρέστα ! Σκέτη γλύκα. Αν ήταν λίγο ελαφρύτερη κιόλας ε τότε....
Θα μου άρεσε να είναι γυαλισμένη, αισθητικά πάντα, αλλά δεν πολυπιστεύω ότι ίσως να γλιστρούσε και καλύτερα.
Για την 6C έχω ακούσει τα καλύτερα, πιο ελαφριά στο χέρι + ευκολοδούλευτη, δεν θα έχεις πρόβλημα για καμιά 20αρια χρόνια. Ξέρω ότι την έδωσες για να δοκιμάσεις κάποιες άλλες (γνωστή η "μούρλα" σου) και στο μέλλον να την ξαναπάρεις.. :mrgreen:
θα έμπαινα στον πειρασμό μόνο αν ήταν από Τιτάνιο κάποια άλλη έκδοση άλλα ως εκεί.
Ξέρεις την άποψη μου για τα "ακριβά" Hype products... }:) και είμαι πολύ ευτυχισμένος με την άψογη SS Rockwell :romance-heartbeating: , της πολύ καλής τιμής και απόδοσης.
Δεν ξέρω τί παραπάνω μπορεί να προσφέρει ξυριστικά μιά Barbaros,Wolfman κλπ. στα τριπλά και πενταπλά χρήματα !! (εκτός της timeless που την γουστάρω τρελά λόγω ομορφιάς) ;)
NavalArchitect

Ωραία. Ευχαριστώ και τους δύο.

Το 6C το είχα πάρει καινούργιο/αχρησιμοποίητο σε πάρα πολύ καλή τιμή από κάποιον στην Αμερική. Στη χρήση είχα δει ότι ξύριζε γλυκά, την πλάκα #4 χρησιμοποιώ, αλλά βρέθηκε εδώ ένα μέλος με τον οποίο το αντάλλαξα για ένα vintage Gillette. Ευτυχώς το Gillette που πήρα ήταν σε άριστη πραγματικά κατάσταση, και έκανα αυτή την κίνηση για να το αναπληρώσω (είχα το ίδιο Gillette παλαιότερα και το πούλησα).

Τώρα βρήκα ένα 6S σε πολύ καλή κατάσταση και έγινε ανταλλαγή με δύο αρώματα. Τα αρώματα δεν φεύγουν εύκολα, και το Rockwell -εύκολα πιστεύω- το δίνω €80-90 εδώ στο φόρουμ στην περίπτωση που δεν θέλω να το κρατήσω.

Έκανα την αναφορά με αφορμή μία συζήτηση που είχα σε άλλο φόρουμ για το γυάλισμα. Κατ'αρχάς, σε γενικές γραμμές και από ό,τι διαβάζουμε, το ξύρισμα που δίνει το φθηνότερο 6C είναι καλύτερο αυτού που δίνει το 6S. Είναι αρκετά πιό smooth το ξύρισμά του, αν και βέβαια οι απόψεις πάντα διίστανται.

Σε συμφωνία αυτού που έγραψε ο Αντώνης νωρίτερα, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή αλλά και επιφυλακτικότητα στο γυάλισμα του οπουδήποτε safety razor, για τον απλό λόγο του ότι αν δεν έχεις ξαναγυαλίσει ένα ίδιο στο παρελθόν, ποτέ δεν μπορείς ποτέ να γνωρίζεις τί θα βρεις κάτω από το glass blasted finish. Τα safety razors που έχουν machine finish είναι πολύ πιό εύκολα να γυαλιστούν. Ακούω ότι ένα τυπικό παράδειγμα αυτού του αξιώματος είναι το Claymore που δεν είναι ένα κατάλληλο safety razor για polishing.

Αν λοιπόν κανείς δεν είναι σίγουρος πως μπορεί να εγγυηθεί ένα καλό mirror finish, δεν ενδείκνυται να ξεκινήσει ένα τέτοιο εγχείρημα. Και στην περίπτωση του Rockwell 6S αυτή είναι η κατάσταση διότι δεν γνωρίζουμε αν ένα καλό φινίρισμα μπορεί να επιτευχθεί με ένα safety razor όπως το 6S. Βέβαια πρέπει να πούμε και την άλλη πλευρά: δεν είναι όλα τα non-machined μέταλλα ακατάλληλα για αυτό που συζητούμε, αλλά σε γενικές γραμμές κάποιος που προτίθεται να γυαλίσει συνήθως προτιμά να ξεκινήσει από μία πρώτη αφαίρεση του φινιρίσματος. Αυτό θα του επιτρέψει να δει καθαρά τί βρίσκεται κάτω από την εξωτερική επιφάνεια/φινίρισμα, προτού μπορεί να εγγυηθεί με βεβαιότητα ένα καλό γυάλισμα.

Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες δύναται να βρεθούν air bubbles στο μέταλλο, φουσκάλες δηλαδή, τις οποίες κρύβει το εξωτερικό φινίρισμα. Κάποιος ίσως να είναι διατεθημένος να πάρει το ρίσκο σε safety razor που είναι δικό του, αν όμως το razor είναι άλλου, τότε το πράγμα αλλάζει. Είναι επίσης άξιο απορίας γιατί η Rockwell ποτέ δεν έβγαλε μία γυαλισμένη έκδοση του 6S. Χωρίς να γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες από την Rockwell ως εταιρία πιστεύω ότι το 6S είναι πιθανώς φτηνοφτιαγμένο ως καλούπι και μετά αμμοβολημένο, είτε έχουν χρησιμοποιήσει χαμηλής ποιότητας μέταλλο (το οποίο ίσως δεν είναι ικανό για να γυαλιστεί καλά). Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να μην το γυαλίζουν διότι το τελικό κόστος του προιόντος θα ανεβεί αρκετά.

Το ματ φινίρισμα (matt blasted finish) συνήθως γίνεται από blasting σωματιδίων άμμου, γυαλιού ή σβόλων με μεγάλη πίεση. Η διαδικασία δεν είναι κοστοβόρα και μπορεί να γίνει σε πολλά ξυράφια (razors) ανά φορά. Τα ακριβά ξυράφια ασφαλείας τύπου ΑΤΤ είναι machine finished αλλά όχι γυαλισμένα (polished) ή αμμοβολημένα (blasted). To εξ'ολοκλήρου ατσάλινο General της Colonial Razors είναι CNC machined και μετά blasted (αμμοβολημένο).

Το γυάλισμα προσθέτει μία σημαντική αύξηση της τελικής τιμής ακριβώς επειδή το κάθε ξυράφι (safety razor) πρέπει να γίνει μόνο του, και διότι για αυτή τη διαδικασία απαιτούνται αρκετά στάδια χειρωνακτικής εργασίας, με mops (πανιά) όπως φυσικά και compounds. Το να γυαλίσει κανείς ένα αμμοβολημένο φινίρισμα είναι χρονοβόρο διότι πρέπει πρώτα να αφαιρέσεις το blasted finish (το αμμοβολημένο πάχος δηλαδή) και μετά να αρχίσεις να γυαλίζεις το μέταλλο που βρίσκεται από κάτω.

Το γυάλισμα στα αντικείμενα που συζητούμε δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Μετά από κάπου 10 ξυρίσματα ας πω και εγώ τη γνώμη μου για την 6S, και ας μου επιτρέψει ο [mention]stergios[/mention] να κάνω σχεδόν πλήρη αντιγραφή της ανάρτησης που έκανε εδώ .
Ξυριστική μηχανή με esp είναι ο καλύτερος χαρακτηρισμός! Πως το κατάφεραν εκεί στη Rockwell πραγματικά δεν ξέρω... Τις πλάκες 1-2-3 δεν μπήκα καν στο κόπο να τις δοκιμάσω. (Η Rockwell συστήνει χρήση της #1 για όσους επιθυμούν αξύριστο look )
Με την #4 κάνω ικανοποιητικό καθημερινό ξύρισμα και οι #5 #6, ακόμα και με γένια 3-4 ημερών δίνουν άριστο bbs! άριστο και πανεύκολο, σχεδόν στον αυτόματο (το esp που λέγαμε). Ούτε γωνίες ψάχνεις, ούτε λεπίδα αισθάνεσαι ακόμα και με την 6 πλάκα, ακουμπάς κατεβάζεις έτοιμο :)
Μετά την αποκλειστική χρήση της για 15 μέρες στις διακοπές, ξεσυνήθισε το χέρι μου. Χθεσινή χρήση της progress που κάνω καταπληκτικά ξυρίσματα και στα δύσκολα σημεία στο λαιμό είχα razor burn και 2 μικρά κοψίματα :D
Συμπερασματικά λοιπόν η μηχανή αξίζει τα 100 περίπου ευρώ. Έμπειρος ή ειδικά αρχάριος θα πάρεις άνετα απολαυστικά ξυρίσματα χωρίς να χρειάζεται να κάνεις το παραδοσιακό ξύρισμα επιστήμη.
Ειδικά για την 6C που έχει την μισή τιμή συστήνω την αγορά της με κλειστά μάτια.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Και για μένα η καλύτερη αγορά που έκανα, από μέλος του φόρουμ μάλιστα, τον οποίο και ευχαριστώ.
Τόσο απροβληματιστο και γλυκό ξύρισμα στις 4 5 6 πλάκες είναι πραγματικά απίστευτο..
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Έτσι, να μαζεύονται οι rockwell-ιστές.

:lmao
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
stergios

Δημητρη σε παρακαλω πολυ, δε σου επιτρεπω! Εχω το copyright! :text-lol:

Με τις υγείες σου γιατρε μου! Παντα τετοια! Ωραιο μηχανηματακι το ατιμο το Rockwell! Αληθεια ισχυει αυτο με τη σκαλα 1? Οχι ε?! :DD

Παω να ριξω κ γω μια ξουρα με την rfb κ το tabac. Εχω μεσα στην μπανιερα τον ασβο και μουλιαζει! Καιρο εχω να τα βγαλω απ το γκαραζ! Για να δω! Θα τα βρω επιτελους μ αυτο το ταμπακ?! :auto-dirtbike:

Και μιας κ ειπα για copyright...που ναι εκεινος ο [mention]panagiotis72[/mention] να μας κανει κανα χαβα στη μια! Χε! Χε! :auto-dirtbike: :auto-layrubber: :auto-dirtbike:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”