Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Eυχαριστω!
Θα κανω μια επισκεψη απο τον Γιωργο την Τριτη να την δω απο κοντα.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Leviathan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 20 Δεκ 2014, 09:00
9
Has thanked: 1180 times
Been thanked: 655 times

Μετά από αρκετό καιρό συνεχούς χρήσης της μηχανής θα επιχειρήσω να πω και εγω σύντομα τη γνώμη μου.
Σε σύγκριση με ο,τι είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα η Parker φέρει μακράν την πιο βαριά κεφαλή.
Σήμερα μετά από καιρό έπιασα άλλη μηχανή, την περσινή επετειακή και μου φάνηκε σχεδόν ότι ξυριζόμουν με πλαστική.
Είναι σαφώς επιθετική μηχανή, όχι σαν την r41, αλλά πάντως αρκετά πάνω από το μέσο όρο των Merkur 33c, EJ 89.
Η ιδιότητά της ως ρυθμιζόμενη εμένα μου προκαλεί μία διαρκή "φαγούρα" να μάθω πώς ανταποκρίνεται με διαφορετικά ξυραφάκια, σε διαφορετική ρύθμιση, με διαφορετικού μήκους γένια, πέρα δηλαδή από το ότι είναι αξιόλογη ως μηχάνημα, χτυπάει και το νεύρο του χομπίστα.
Δεν περίμενα να μου ανατρέψει τόσο τα δεδομένα που είχα για κάποιες λεπίδες, όπως τις μπλε Αστρα, που τις είχα ξεχωρίσει στις υπόλοιπες μηχανές και σε αυτή δεν τα έχουμε βρει ακόμα, αντίθετα μου έχει ταιριάξει πολύ καλά με τις Ραπίρα και μάλιστα σε ρυθμίσεις 3,5 και 4.
Δεν είναι βέβαια φθηνή, αλλά για μένα αξίζει τα χρήματά της 100% ιδίως λόγω του ότι όπως ανέφερα δίνει μία άλλη διάσταση στο καθημερινό ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10994 times
Ηλικία: 24

Βλέπω τώρα η τιμή πήγε στα 67 ευρώ από τα 55....
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Θα σταμάτησε η παραγωγή και θα έπεσε το στοκ.

Μετά από τη δοκιμή κάποιων μηχανών πρέπει να πω πως το κόστος δεν είναι από μόνο του καταλυτικός παράγοντας για την αξία τους.
Οι φτηνές Maggard ξυρίζουν πολύ καλά πχ, ενώ η Variant αν και μου αρέσει σα μηχανή, πρέπει να ομολογήσω πως δεν είναι το ίδιο γλυκιά στο ξύρισμα. Αρπάζει αν ξεθαρρέψεις, ακόμα και σε χαμηλές ρυθμίσεις. Ούτως ή άλλως τα 3-4 δεν τα πολυχρησιμοποιώ. Πρέπει να ναι πολλών ημερών τα γένια για να τις χρειαστείς και συνήθως δεν τα αφήνω τόσο.

Είναι όμως μια μηχανή all around. Μπορεί κάποιος να έχει μόνο αυτή και να περιμένει να μην του χαλάσει ποτέ (αν και τέτοιο άτομο στο ΠΞ δεν υπάρχει). Ευέλικτη και στιβαρή.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”