Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Ανοίγω αυτο το θέμα γιατί εκτός από μία σχετική αναφορά στο νήμα της Futur από τον YMMV δεν είδα να υπάρχει κάτι σχετικό.

Γνωρίζει κανείς πότε θα έρθει Ευρώπη/Ελλάδα. Φαίνεται καλό υποκατάστατο της Progress και αρκετά όμορφη θα έλεγα!

Πληροφορίες για τη μηχανή εδώ.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27824 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Κώστα, έχω την εντύπωση πως θα αργήσει. Εύχομαι να κάνω λάθος.
Στο site της parker, δεν γίνεται καμία αναφορά στη συγκεκριμένη μηχανή, ενώ έχει κυκλοφορήσει στην Αμερική από τα τέλη Νοεμβρίου.
Ακόμα και στην Αυστραλία την βρήκα, αλλά σε κανένα Ευρωπαικό e-shop.

Ισως, παίζει το γεγονός, ότι στην Ευρώπη είναι ανταγωνιστικό προιόν της Merkur progress.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

την εχει φερει ο connaughtshaving ΕΔΩ
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το θέμα είναι ποιά version είναι Πέτρο,βλέπω έχει και την Graphite που είναι μια χαρά στην version 2,εάν όμως δεν είναι η 2 και είναι η 1 την γίνεται; στην Variant δεν υπάρχει δυνατότητα να φτιαχτεί το calibration όπως την Progress,
αν σου "κάτσει" η version 1 θα έχεις μια ρυθμιζόμενη με "νοητά" νούμερα και (θα μαντεύουμε την ρύθμιση με το blade gap)

* Θα πρότεινα πρίν αγοράσουμε Variant,να επικοινωνήσουμε με τον πωλητή για την επιβεβαίωση της version... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Πώς μπορούμε να δούμε ή να μάθουμε την έκδοση Αντώνη; Εγώ ασπούμε που την πήρα από το Μάγκα(ρντ)...
stergios

Νωντα δεν μπορεις τωρα που την εχεις να τσεκαρεις αν φερει τα προβληματα της πρωτης παρτιδας?
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εάν σαν πρόβλημα εννοείτε αυτό, όπως έγραψα η δική μου δε νομίζω να έχει θέμα,
όμως δεν ξέρω άν είναι έκδοση 1 ή 2...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Η αλήθεια είναι πως δεν μπορούμε από μόνοι μας Νώντα,για αυτό είπα να επικοινωνήσουμε με τον πωλητή,για την επιβεβαίωση της version,όλα αυτά βέβαια που λέμε ισχύουν πρίν την παραγγείλουμε,και στην περίπτωση που την έχουμε "μπουμπουνίσει" απλά δεν θα είμαστε σίγουροι ποιά έχουμε...

Οι πρώτες εκδόσεις της είχαν πρόβλημα στο calibration,χωρίς λεπίδα έδειχναν (+) και όταν έβαζες την λεπίδα έδειχνε 1,5-2,25 αυτό είναι το χειρότερο πρόβλημα,μετά στην ίδια έκδοση η Graphite είχε πρόβλημα στην βαφή,έφευγε το χρώμα στην λαβή από τα πρώτα 3-4 ξυρίσματα,σύν κάποιες ατέλειες πάλι στην βαφή(αποχρωματισμός)και χτυπηματάκια.

Και εγώ από το maggardrazors τις παράγγειλα είναι πολύ αξιόπιστος,αλλά του έγραψα πρώτα και τα είπαμε,δεν γινόταν να το ρισκάρουμε(ήταν και 4 κομμάτια),μου επιβεβαίωσε πως τις Graphite τις είχε διώξει από τα πρώτα παράπονα κιόλας,και όντως ακόμα δεν έχει φέρει Graphite,και οι υπόλοιπες (Satin) πέρασαν όλες από έλεγχο.

Έτσι εφόσον φίλε Νώντα δεν έχεις πρόβλημα στο calibration,και το φινίρισμα της είναι εντάξει όλα είναι ok! :)
αν και δεν είμαι σίγουρος ποιά έκδοση έχω,είμαι σίγουρος ότι η μηχανή είναι μια χαρά.!

Και αφού ένα νήμα χωρίς φωτογραφίες δέν... :text-bump:
Εικόνα
Merkur 51 πλάι στην Parker Variant βάφτηκαν και τα νούμερά της και έτοιμη για απολαύσεις... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Μολις ενημερωθηκα απο Executive Shaving Company οτι ο εφερε νεες Variant ....ΕΔΩ

"Dear Petros,
We are delighted to inform you that the item you were interested in purchasing on the Executive Shaving website is now back in stock.
Simply click on the link below to view and buy it.
Parker Variant Adjustable Safety Razor All Matte
If you are still interested in buying this item, please order it as soon as possible.
Make sure you don't miss out."
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Η δικιά μου Variant ήρθε απ το Maggard και τη δοκιμάζω κάπου 10 μέρες τώρα.
Πολύ πολύ ήπια στις χαμηλές ρυθμίσεις, τόσο που δε μπορώ να βρω γωνία για να ξυρίσει κάτω απ το 2,5 ενώ γενικά τη δουλεύω απ το 3 ως το 5. Πολλοί μιλάνε για βαθμίδες από 5,5-11 αλλά νομίζω πως εκεί βγαίνουμε εκτός κλίμακας με κάποιο μικρό ρίσκο να μας ανοίξει η μηχανή, ειδικά όταν πλησιάζουμε το 11.
Το θέμα με τον αποχρωματισμό δε με απασχόλησε γιατί πήρα με τη 1 το μεταλλικό χρώμα, αν και θα μου άρεσε η μαύρη.
Στιβαρή πολύ στο χέρι, άνεση στο φόρτωμα λεπίδων (όχι σαν τη Futur που ψάχνω να μαζέψω τη λεπίδα απ το νιπτήρα), ελαφρώς βαριά αλλά αυτό είναι και γούστο, έχει και ηχητικό feedback.

60€ πήγε με τα μεταφορικά και δεν το θεωρώ πια μικρό ποσό για μηχανή, εφόσον υπάρχουν τόσες αξιοπρεπείς επιλογές με πολύ λιγότερα. Αν πχ ο κλώνος futur έχει μια λογική διάρκεια στο χρόνο δε βρίσκω λόγο να αγοράσει κανείς κάτι άλλο από πρακτικής απόψεως, με τα κέρματα που θα του κοστίσει.
Εδώ όμως μιλάμε για χόμπι και η Variant είναι θα λεγα μια must have μηχανή ως ποιότητα, ως adjustable και ως Parker.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”