Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εννόησα και θα περιμένω να διαπιστωθεί οτι πλέον είναι εντάξει η μηχανή αυτή.Η Parker είναι εταιρία απαραίτητη για το <<παζάρι>>.Οι δύο που έχω (26c OC,94r CC),είναι πολύ καλές,δεν έχουν θέματα.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εφερε ο Γιωργος στον Πειραια κατασκευης 2017.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Τις έφερε και ο Γιάννης ...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μήπως μπορεί να ανεβάσει κάποιος καλός κύριος μια φωτογραφία της Variant δίπλα δίπλα με την 34C,
για να καταλάβουμε τις διαφορές στο μέγεθος;
Ευχαριστώ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Άκρα δεξιά με άκρα αριστερά.

Εικόνα
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ευχαριστώ Πέτρο,αλλά θα ήθελα μία που να είναι δίπλα δίπλα οι δυο τους,με
ευθυγραμμισμένες τις λαβές για να καταλάβω πόση διαφορά έχουν ακριβώς στο μήκος και το μέγεθος.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ναι, γραφτε για την variant παλι τα καλυτερα. Να τρεχει ο Ραντυ παλι. Ρε παιδι ταξι εχω δεν ειμαι εφοπλιστης. Και δεν εχω και μια ρυθμιζομενη. Ουφφ.. Τελοσπαντων θα τη ζητησω για τη γιορτη μου,αργει βεβαια..

Με το κτηνος συγκρινεται, η μπλέκω μηλα με πορτοκαλια?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σήμερα επιτέλους αγόρασα τη Variant. Και λέω επιτέλους γιατί την είχα βάλει στο μάτι αλλά όλο κάτι με κρατούσε .
Πέρασμα λοιπόν (και αρμένικη βίζιτα :D ) στο Γιώργο Wellshaved. Πρώτη επαφή μόλις τη βγάλεις από το κουτί είναι το πόσο στιβαρή είναι . Λέγεται ότι η διαφορά της με την Progress (πέρα του πόσο στιβαρή είναι ) βρίσκεται κυρίως στο ποσό σφιχτά κρατά τη λεπίδα και δεν υπάρχει ταλάντωση σε αυτή με αποτέλεσμα καλύτερη κοπή . Έχει εξαιρετική λαβή και πολύ καλή χάραξη που δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να σου φύγει . Σήμερα λοιπόν στη πρώτη της χρήση , ήμουν αξύριστος από τα Χριστούγεννα λόγω άδειας και λόγω ότι ήθελα να δοκιμάσω τη μηχανή , έκανα λοιπόν το πρώτο πέρασμα στο #3 και τα άλλα δύο στο #2,5. Το τρίτο ήταν περιττό αλλά επειδή με είχε συνεπάρει η γλυκήτητα και αποτελεσματικότητα της συνέχισα . Με λεπίδα Perma Sharp (στη τρίτη της χρήση) θέρισε αλύπητα και χωρίς κανένα πρόβλημα τα γένια . Ομολογω οτι πήγα βήμα βήμα χωρίς βιασύνες γιατί δεν την ξέρω . Θεωρώ επίσης ότι η γωνία κοπής της δεν είναι καθόλου δύσκολη και έρχεται εμπειρικά , και το βάρος της βοηθά στο καλύτερο ξύρισμα . Το δια ταύτα κύριοι είναι ένα από τα καλύτερα ξυρίσματα μου και λόγω γρήγορου θερισμού κανένας ερεθισμός . Το Bay Rum της Suavecito δεν μου έδωσε κανένα κάψιμο . Απομένει να δω πόσες ώρες θα είναι το βάθος του ξυρίσματος που μου έδωσε .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Καλορίζικη λοιπόν Ακη, δε μας είπες όμως ποια πήρες? Τη satin ή τη graphite?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τη satin πήρα . Είναι πιο του γούστου μου, αλλά έτσι και αλλιώς η graphite δεν υπάρχει στον Πειραιά.
Πέρα των προβλημάτων που είχαν οι πρώτες graphite που έφευγε η μαύρη επίστρωση (τις άλλαζαν όμως και λέγεται από όσους τις αγοράζουν τώρα ότι δεν υπάρχει θέμα και διορθώθηκε ) προσωπικά δεν μου αρέσει όσο η σατινέ.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”