Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Κρίμα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε Νώντα καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου,

Εάν θέλεις κάνε μία τελευταία δοκιμή,έτσι κι αλλιώς δεν έχεις να χάσεις τίποτα πλέον,βάλε σε ένα σκεύος ζεστό νερό,
και μία πλούσια ποσότητα fairy,λύσε την μηχανή και βάλε την μέσα,κλείσε το καπάκι του σκεύους,και άστη μέσα ένα 12ωρο τουλάχιστον,μετά με μια μαλακή οδοντόβουρτσα καθάρισε την σε φρέσκο ζεστό νερό με fairy.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα ότι αμφιβάλω,αλλά στην φωτογραφία διακρίνονται άλατα,ακόμα και στην μπάρα ασφαλείας,και δέν φαίνεται καλά η ζημιά,μετά πάνω από τα άλατα κάθεται το σαπούνι και πάει λέγοντας...

ΥΓ: Δεν νομίζω να με παρεξηγήσεις,να βοηθήσω θέλω. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Ναι βρε Νωντα μη σπαζεσαι! Βαλε ενα πλυντηριο, δε χανεις τιποτα! Κ υστερα ισως αυριο, μεθαυριο να την ξαναδοκιμασεις κ να τα βρειτε με τη μηχανη! :)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Θα το κάνω.
Αν και όπως όλοι μας, ξέρετε, σε κάθε αλλαγή λεπίδας, όλες μου τις μηχανές,
τις αφήνω κανένα μισάωρο λυμένες σε ζεστό νερό και μετά Svelto και μέτρια οδοντόβουρτσα,
αλλά και πινελάκι Pure Bristle Crown No 8 για τα πιό δύσκολα σημεία που δεν φτάνει η οδοντόβουρτσα.
Και 2-3 φορές το χρόνο, ένα τέταρτο σε λευκό ξύδι με ζεστό νερό(1:4), και μετά το παραπάνω πλύσιμο.
Η συγκεκριμένη δεν λύνεται τελείως όπως ξέρετε, απλώς η κεφαλή βγαίνει.
Και βλέπουμε...
Τα προσέχω τα εργαλεία μου, μη νομίζετε, μέχρι και τα πινέλα μου τα χτενίζω, όλα, κανα δυό φορές το μήνα :whistle:
:)
stergios

Προσωπικα πιστευω πως ξεθωριασε αλλα δε χανεις τιποτα σκεφτομαι. Δοκίμασε καμια γυαλιστικη αλοιφη μετα. Ε ειπαμε στην εσχατη θα πεθάνουν οι επιμεταλλωτες? :) Ξενερωμα χοντρο...μα εσυ να σαι καλα!
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Μπορείς να το δεις και σαν ευκαιρία για να κάνεις την επιμετάλλωση της επιλογής σου!
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Έκανα την κίνηση να πάρω την Variant. Με το που ήρθε από Αγγλία παρατηρώ ότι το κουτί είναι με το αυτοκόλλητο και βλέπω ατέλειες στο φινίρισμα της κεφαλής. Επιτόπου στο κουτί, εμαιλ στον προμηθευτή και την επόμενη μέρα τον δρόμο της επιστροφής. Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι θα κάνει επιστροφή χρημάτων και θα μου πληρώσει και τα μεταφορικά. Τέλος καλό, όλα καλά!
Μετά από αυτό και από την περιπέτεια του Νώντα, φοβήθηκα και είπα μακριά από την ποιότητα της Variant για την ώρα. Ίσως αγοραστεί ξανά αφού πρώτα την τσεκάρω επιτόπου. Αν και μετά την δοκιμή που κάνω τώρα στην Qshave με βλέπω για την ναυαρχίδα Futur.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ την έβαλα και σε πυκνό διάλυμα ζεστού νερού και απορρυπαντικού πιάτων για 4-5 ώρες.
Κατα διαστήματα την έβγαζα και έτριβα λίγο με το δάκτυλο, στο τέλος με μέτρια οδοντόβουρτσα.
Δυστυχώς, είναι το "χρώμα", η επιμετάλωση. Έχει αρχίζει να ξεθωριάζει.
'Oπως είπα δεν σκοπέυω να μπώ στη διαδικασία αλληλογραφίας με τον Μάγκαρντ και τυχόν επιστροφής της.
Ίσως κάποια στιγμή να την δώσω για επιμετάλωση. Θα δούμε. Στο κουτί της και στο συρτάρι μαζί με
τις όμορφες αλλά πολύ ήπιες για μένα Merkur 11, 15 και τις 2 Tech.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κρίμα πάντως,γιατί η Variant είναι από τα καλύτερα εργαλεία... :(

Και βέβαια αφού άρχισε να φεύγει η επιμετάλλωση,είναι άχρηστη για ξύρισμα,αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά στο Maggard,και σαφώς δεν φταίνε αυτοί,για αυτό λέω εγώ τώρα...στείλε τους φωτογραφίες.

Φίλε Νώντα στην θέση σου θα έβγαζα 1-2 φωτογραφίες και θα τις έστελνα στον Maggard,φυσικά και δεν θέλω να σου υποδείξω τι θα κάνεις,εννοείτε ότι σέβομαι την όποια απόφασή σου,απλά το λέω λόγω ότι το Maggard δεν είναι "μαγαζάκι του τρόμου" και τα λαμβάνει πολύ σοβαρά τέτοια θέματα,δηλαδή εννοώ σαν ενημέρωση και μόνο,μην επιτρέψεις να συνεχιστεί αυτό το αλισβερίσι,ενημέρωσε τους και θα δράσουν άμεσα,εξάλλου το έχουν ξανακάνει με τις πρώτες παρτίδες,που τις απέσυραν όλες.

Άσε που μπορεί να σου επιστρέψει τα χρήματά σου πίσω άμεσα χωρίς αντικατάσταση (μου έχει συμβεί δύο φορές) νομίζω πως,είναι κρίμα και να χάσεις τα χρήματα σου σύν την στεναχώρια του defective.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Νώντα γιατί να καταπιεστείς εσύ?
Χωρίς νεύρα φυσικά.
Δεν είναι δα και τόσο ζόρικο να ασχοληθείς 5 λεπτά για τις φωτό.
Και πρέπει τα ελαττωματικά να μην περνάνε.
Μόνο έτσι καλυτερεύουν τα προϊόντα.
Αλλιώς κάθε φορά που θα την βλέπεις στο συρτάρι θα χαλιέσαι...
Το maggard είναι σοβαρό μαγαζί και θα ασχοληθεί.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”