Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και ενώ το σκεφτόμουν για μια ρυθμιζόμενη Parker, και είχα σχεδόν ψηθεί αυτά τα θέματα με την ποιότητα με κάνουν και κολλάω και σκέφτομαι προς Merkur πλευρά (δεν ξέρω ακόμα για Progress ή Futur γιατί δεν έχω καταλήξει )
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Όχι ρε Άκη. Εμένα η Futur μου είχε κάποια ατέλεια στο χρωματισμό απ την κάτω πλευρά της κεφαλής, ενώ η Variant είναι άψογη ως τώρα. Και τη χρησιμοποιώ περισσότερο από κάθε άλλη DE.
Είναι σε τι κομμάτι θα πέσεις.
Υπ όψιν πως την είχα αγοράσει από Maggard απ τους πρώτους, άρα 1η φουρνιά που τη λέγαν και πιο προβληματική. Απέφυγα μόνο να πάρω τη μαύρη γιατί είχα δει θέματα αποχρωματισμού της λαβής.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ακριβώς αυτό . Διάβαζα εδώ και μετά έπεσα στα προβλήματα με τις μαύρες ... αυτές είναι οι πρώτες ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ναι αλλά από ότι θυμάμαι τις μαύρες τις απέσυραν άμεσα. Ίσως το κανε η εταιρεία, ίσως το Maggard, πάντως δεν υπήρχαν πια διαθέσιμες.
Τώρα, ακόμα και με αποχρωματισμό των κεφαλών του σαγρέ της λαβής, αν αποχρωματιστεί ομοιόμορφα ίσως να έχει κι ένα στυλ.
Στο αυτό καθεαυτό ξύρισμα σε απογοήτευσε; Γιατί εμένα κυρίως εκεί με κέρδισε, χωρίς να αμφισβητώ πως αρχικά με τζίνησε με την εμφάνισή της (για ξυράφια μιλάμε, όχι για γυναίκες :D )
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στο ξύρισμα δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ καμία ρυθμιζόμενη ... :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Ακη, εάν αποφασίσεις γιά την Variant, καλλίτερα θα ήταν να περιμένεις να την φέρουν εδώ, οπότε σε περίπτωση που βγει προβληματική, να μπορείς να την επιστρέψεις εύκολα και χωρίς πολλές φασαρίες.
Ημουν έτοιμος να την παραγγείλω από έξω (Αγγλία ή Πολωνία), αλλά μετά από όσα έχω διαβάσει (βλέπε τα ποστ του Νώντα - αποχρωματισμοί σε αυτήν με την μαύρη λαβή - ακόμα και στραβή εφαρμογή του top plate), φοβήθηκε το μάτι μου.
Κανείς ξένος δεν μπορεί να σου εγγυηθεί, αν έχει την νεώτερη version.

Προσωπικά κατέληξα στην progress και μπορώ να σου πω ότι είναι άψογη μηχανή σε όλα της, Βέβαια YMMV. ;)
Γιά την Futur δεν έχω άποψη, δεν την έχω. Απλά δεν μου άρεσε αισθητικά και είναι βαριά γιά τα γούστα μου.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα τηv variant από connaught.
Ελλάδα δεν ξέρουμε πότε και εάν έλθει,οπότε οι επιλογές είναι μετρημένες.

Διαβάζω παντού ότι η variant είναι πιο γλυκιά από την progress...ισχύει?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Ισχύει απόλυτα!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ολίγα λόγια και από τη δική μου εμπειρία με τη Βάριαντ, μια ασημί δεύτερης+ γενιάς θεωρητικά. Τα θετικά: Κάνει πολύ καλό ξύρισμα και είναι μεγάλη ευκολία η επιτόπου ρύθμιση στην επιθυμητή κλίμακα. Τη χρησιμοποιώ αποκλειστικά στο 4 και στο 5. Με Polsilver SI κάνει απαλό και ταυτόχρονα βαθύ ξύρισμα χωρίς παρατράγουδα. Δεν είναι τόσο απαλή όσο η Rockwell αλλά η Βάριαντ κάνει πιο βαθύ ξύρισμα, πράγμα πολύ σημαντικό για μένα. Με Feather η μηχανή αγριεύει κι άλλο και θέλει λίγο κλείσιμο (πχ στο 3,5 από το 4) ή περισσότερη προσοχή. Με λιγότερο κοφτερά ξυραφάκια όπως πχ τα Voshkhod (που δεν τα λες και μη κοφτερά) τραβάει λίγο. Άλλα ξυραφάκια είναι υπό δοκιμή.
Η ρύθμιση είναι απόλυτα ομαλή και ευχάριστη στη χρήση και η όλη λειτουργία της δείχνει γενικώς πολύ καλή ("smooth"). Την έλυσα από το κάτω μέρος και η ποιότητα φαίνεται καλύτερη από τις Προγκρες (ή έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον). Δεν έχω να πω πολλά εδώ, η μηχανή δείχνει ποιοτική, δουλεύει και αποδίδει πολύ καλά.

Τα αρνητικά: Η πρώτη που ήλθε είχε ελαφρώς μεγαλύτερο διάκενο από τη μια πλευρά και στις δύο κόψεις (η πλευρά που είναι το σημάδι ευθυγράμμισης είχε μικρότερο διάκενο και η άλλη χωρίς το σημάδι μεγαλύτερο). Πιθανώς να έχει πατήσει στραβά το ελατήριο και με λίγο στρίψιμο να ήταν όλα οκ, αλλά η μηχανή δεν λύνει για να γίνει αυτό. Πρόκειται για μικρή διαφορά στο διάκενο, περίπου μισό χιλιοστό από αριστερά προς τα δεξιά και δεν επηρεάζει το ξύρισμα αλλά θα προτιμούσα να μην υπάρχει καθόλου. Εάν ήταν κλώνος σε τιμή αντίστοιχη με αυτή των κινεζικών "Futur" δε θα με πείραζε (παρεπιπτόντως η μια "γνήσια" και μοναδική Qshave που έχω αγοράστηκε σχεδόν τζάμπα αλλά είναι τελείως χάλια από ευθυγράμμιση -ούτε στον εχθρό σου- αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).
Επίσης ακόμη και εάν λυθεί σε τρία κομμάτια (κάτω μηχανισμός ρύθμισης, top cap και σώμα), η μηχανή αργεί περισσότερο να στεγνώσει επειδή παγιδεύει νερά στο πάνω μέρος του μηχανισμού με το ελατήριο (πταίσμα).
Εύχομαι απλά να έτυχε και όλα αυτά να αποδειχτούν μεμονωμένο περιστατικό :)

Προς όσους αναρωτιώνται για σύγκριση με Πρόγκρες: Έχουν περάσει τρεις Πρόγκρες από τα χέρια μου. Η πρώτη ήταν πολύ καλή, κατέληξε στα χέρια συμφορουμίτη -να είναι καλά εύχομαι, μια και έχω καιρό να τον δω εδώ. Είχα λιγότερο εμπειρία τότε αλλά θυμάμαι ότι ήταν πολύ καλή μηχανή. Οι επόμενες δύο έπασχαν από ευθυγράμμιση ή/και από ποιότητα κατασκευής. Η τελευταία μάλιστα που είχε στραβό top cap ήταν με τα νέα καλούπια. Αυτές επεστράφησαν.

Συμπερασματικά και για να μην παρεξηγηθώ, ή Βάριαντ για μένα είναι από τις καλύτερες DE μηχανές που έχω χρησιμοποιήσει και δεν το λέω αυτό ελαφρά τη καρδία. Τη βάζω στην πρώτη πεντάδα. Εάν αυτή που αγόρασα δεν είχε αυτή την ατέλεια θα ήμουν υπερευχαριστημένος. Για την ιστορία, το κατάστημα (εξωτερικό) σε συνεννόηση με την Πάρκερ (το λέω αυτό για τον κατασκευαστή, γιατί είναι σημαντικό) με κάλυψε πλήρως. Όπως με έχει καλύψει πλήρως και η Μερκουρ όταν τη χρειάστηκα.

Όπως πάντα, YMMV και ελπίζω να διαβάσω κι άλλα δικά σας σχόλια για τη μηχανή αυτή :) :D
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εθεάθησαν σήμερα Πάρκερ Βάριαντ στον Πειραιά :) (Wellshaved) ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”