Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38871 times
Ηλικία: 54

Και προσοχή, μην την πιέζεις. Είναι βαριά και τσουλάει μόνη της.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

:text-goodpost: :text-+1:
Αυτό που λέει ο Ανδρέας είναι κλειδί. Είναι από τις μηχανές που πρέπει να τηρείς τον κανόνα της μηδενικής πίεσης .
Αν την πιέσεις... αγριεύει ! :D
Και φυσικά είναι από τις μηχανές που σε κάνουν καλύτερο από άποψη τεχνικής!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Παιδιά μόλις έλαβα την μηχανή απο την Executive shaving company... Δυστυχώς το κουτί είναι με το αυτοκόλλητο... Κατασκευαστικά πως την βλέπετε? Λέτε να την επιστρέψω? Ελπίζω να μην είναι το πρώτης γενιάς μοντέλο λόγω στίκερ...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μην τρελενομαστε χωρις λογο. Ολες οι variant απο τα batch του Φεβρουαριου/Μαρτιου 2017 και μετα, πωλουνται σε αυτη τη συσκευασια ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Εχω αγορασει ακριβως την ιδια απο το πασχα κ δεν εχω κανενα προβλημα.μην μασας!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τώρα ησύχασα :) παρεπιπτόντως, εξαρετική μηχανή. Τέτοιο ξύρισμα δεν έχω ξανα-κάνει.

Added in 4 hours 19 minutes 12 seconds:
Μία ακόμα ερώτηση παιδιά... Η λεπίδα φαίνεται να βγαίνει ισομερώς από το καπάκι, αλλά η βάση φαίνεται να είναι ελαφρώς διαφορετική (αυτό το σημείο που υποτίθεται ότι τραβάει το δέρμα) στις δύο πλευρές, μιλάμε για εντελώς διαφορά χιλιοστού, οπότε με το μάτι φαίνεται διαφορετικό το κενό μεταξύ λεπίδας και βάσης στις δύο πλευρές. Μπορεί αυτό να επηρεάσει το ξύρισμα, η καμία μηχανή δεν πετυχαίνει απόλυτη συμμετρία μεταξύ λεπίδας και βάσης?

Ευχαριστώ


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Εγώ πάντως στο δεύτερό μου ξύρισμα μαζί της (πρώτο χέρι στο #3, δεύτερο στο #2) την βρήκα αρκετά επιθετική για τα γούστα μου. Στο πρώτο ξύρισμα δεν μου είχε φανεί έτσι, ίσα ίσα μου φάνηκε πως κάνει το ξύρισμα της Qshave, (ίσως ήταν και η λαχτάρα της δοκιμής της νέας).
Μάλλον τελικά αυτή είναι πολύ άγρια για να μείνει μαζί μου...
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Θα συνεχίσω μια και η άποψή μου για την μηχανή άλλαξε τελείως μετά από δύο ξυρίσματα ακόμη μαζί της. Κάπου διάβασα/άκουσα (δεν θυμάμαι αν ήταν σε ποστ εδώ ή σε βιντεάκι στον εσυσωλήνα) ότι η μηχανή στις ψηλές ρυθμίσεις κάνει πολύ πιο γλυκό ξύρισμα από ότι στις χαμηλές. Άλλοι βέβαια λένε πως στις ψηλές γίνεται πολύ πιο επιθετική. Δεν δοκιμάζω λέω, τι έχω να χάσω? Την εμπειρία για να την χειριστώ στις ψηλές ρυθμίσεις θεωρώ ότι την έχω, βιασύνη για κάτι δεν είχα, οπότε βουρ στον πατσά στα δύο μου προηγούμενα ξυρίσματα. Στο προ-προηγούμενο την ρύθμισα στο #4 και στα δύο περάσματα, ενώ στο χθεσινό την ρύθμισα στο #5 για το πέρασμα με την φορά και στο #3.5 για το πέρασμα κάθετα στη φορά. Άλλο χέρι δεν έχω διαπιστώσει εδώ και καιρό πως χρειάζεται να κάνω.
Όντως λοιπόν η μηχανή πραγματικά μεταμορφώνεται σε αυτές τις ρυθμίσεις. Κόβει πολύ καλύτερα από ότι στο #2 και #3, για τα δικά μου γούστα πάντοτε. Κόβει όπως θα περίμενε κανείς να κόβει μια Parker από όσους έχουν δοκιμάσει τουλάχιστον την Parker 97R. Πραγματικά εκεί η μηχανή δείχνει την αξία της. Και εκεί που την είχα να την δώσω, τώρα πια άλλαξα γνώμη και θα την κρατήσω.
Όσοι την έχετε και δεν την δοκιμάσατε ακόμα σε μεγάλη ρύθμιση κάντε το και θα με θυμηθείτε. Η μηχανή εκεί δείχνει τι πραγματικά μπορεί να κάνει και πόσο καλά ξέρει να κάνει αυτό που μπορεί να κάνει. Για μια ακόμα φορά, μπράβο Parker!
Και μια και το θυμήθηκα, τι πρόβλημα είχαν οι πρώτες Variant και γίνεται τόσος ντόρος για το αν είναι με το αυτοκόλλητο ή όχι? και η δικιά μου με το αυτοκόλλητο είναι, αλλά δεν βρήκα να έχει κάτι...
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Καλημερα!

Την εχει παρει κανεις μεσα στο 2019? Εχουν λυθει τα προβληματακια που διαβαζω στο νημα?

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Εικόνα
Αυτη ειναι νεα συσκευασια?
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα προβληματα αυτα τα ειχε μονο η πρωτη φουρνια - χρονια πριν,
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”