Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Δε νομίζω να υπάρχει ανταλλακτικό, και την είχα πάρει απο Αμερική (δε θυμάμαι κιόλας απο ποιόν, τον Μάγκαρντ νομίζω :think: ).
stergios

Ναι φαντάζομαι κ γω οτι δεν υπαρχει. Εργοστασιο η Parker κ ο προμηθευτης ας "ξηλωσει" απο μια καινουρια. Του δείχνεις φωτο απ τη μηχανη, ποστ σου στο νημα του φορουμ που αποδεικνυουν το γρηγορο ξεθωριασμα. Ε κ του λες οτι εγω δε πληρωνω τοσα μεταφορικα για κατι τετοιο. Αντικατασταση δηλ με την παλι πισω κτλ.

Τι γινεται μαγκα τον ρωτας? Σπαθι ξηγα. Αν σου προτεινει κατι που να σε βολευει...του τυπου πχ κρατα τη μηχανη κ πλήρωσε κ κατιτις να σου στειλω αλλη, οκ. Αλλιώς του προτεινεις να σου στειλουν ενα καπακι εντελως δωρεάν κ να ληξει. Θα μιλουσα στην Parker κατευθείαν κ αυτη θα σε κατευθυνει αναλογα.

Μπορει να σε "στειλει" σε καποιον πιο κοντινο σε Ελλαδα για καλυτερα κ αυτοι τα βρισκουν μετα. Του τυπου...ρε Κόναν στειλτου που σαι κοντα πακετακι του ανθρωπου κ στην επομενη παραγγελια σου σ αποζημιωνω. Ε μη τ αφηνεις ετσι. Τοσοι κ τοσοι κ καποιες φορες αδικως αποζημιωνονται. Οχι για τα χρηματα, αλλα για την ηττα που χεις φαει ωρε!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι Νώντα από τον Μάγκαρντ την είχες πάρει, λίγο μετά από εμένα, το θυμάμαι.

Να ρίξω και μία ιδέα, κάνε ένα τηλέφωνο στον Γιώργο και στον Γιάννη, που τις εισάγουν κανονικά, και κάνε τους μία ερώτηση για το top cap,
είναι πολύ συνεννοήσιμοι και οι δύο, άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Παιδιά ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις που κάνετε, δε θέλω να μπλέξω με τυχόν
επιστροφές, μπρος πίσω, αποστολές (τυχόν τελωνεία) ...φασαρία πολλή.
Ούτε θέλω άλλο της Πάρκερ ανταλλακτικό ή μηχανή, γιατί ΑΝ τύχει και ξανασυμβεί,
θα την πετάξω απο το μπαλκόνι.
Κάποια στιγμή θα της φορέσω ίσως ένα Top Cap Merkur, ή θα επιμεταλώσω το δικό της,
ή θα τη χαρίσω σε κάποιον που θα την επιμεταλώσει (γιατί δεν ξετρελάθηκα και με το ξύρισμα που κάνει)
ή θα ... δούμε τι θα κάνουμε
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σχετικα με τα μεταλλα κατασκευης της Variant
Εικόνα
Galiniotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 21 Σεπ 2018, 12:46
5
Has thanked: 253 times
Been thanked: 310 times
Ηλικία: 33

Γεια σας παιδια
Σκεφτομαι να αγορασω και εγω το variant παρουσιαζουν προβληματα ξανα οπως να φυγει το χρωμα στη λαβη του graphite η στη top cap και η δευτερη εκδοση ειναι αυτο με την ημερομηνια κατασκευης 8/2017
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Επειδή δεν έχεις σημεία στίξης, δεν έχω καταλάβει αν ρωτάς ή όχι. Η δικιά μου είναι αγορασμένη τον Ιούλιο του 2017 και είναι μια χαρά.
Galiniotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 21 Σεπ 2018, 12:46
5
Has thanked: 253 times
Been thanked: 310 times
Ηλικία: 33

Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση 🙂

Galiniotis έγραψε: 30 Σεπ 2018, 15:54 Γεια σας παιδια
Σκεφτομαι να αγορασω και εγω το variant παρουσιαζουν προβληματα ξανα οπως να φυγει το χρωμα στη λαβη του graphite; η στη top cap και η δευτερη εκδοση ειναι αυτο με την ημερομηνια κατασκευης 8/2017;
Ευχαριστω!!
Edit: admin
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Εξαιρετικό topic. Διάβασα και τις δέκα σελίδες. Περιμένω την δικία μου και ελπίζω ότι όλα τα προβλήματα που αναφέρατε έχουν λυθεί. Καλού κακού θα κοιτάξω και το κουτί να δω αν έχει το αυτοκόλλητο η τα ασημένια γράμματα... Αλήθεια για πρώτο ξύρισμα, από edwin jagger, ποιά ρύθμιση θα προτείνατε? Σκέφτομαι 2 ή 3.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Λόγω ότι η κλίμακα της είναι χωρισμένη σε 5+ βαθμίδες, μία καλή δοκιμή είναι το >3< όπου είναι η μέση, βέβαια μπορείς να την βάλεις δοκιμαστικά τώρα που είναι αρχή από το 2,5 - 3,5 ή και ενδιάμεσα ακόμα, πχ: 2,75 δεν υπάρχουν κανόνες, ότι σου ταιριάξει εσένα, απλά με σεβασμό και όλα θα πάνε καλά.!

Κάτω από το 2 θα 'δυσκολευτείς' λίγο να βρείς την γωνία της τώρα στην αρχή, προτίμησε από 2,5 και πάνω, αν και είναι λίγο παρακινδυνευμένο αυτό που κάνω, γιατί εδώ δεν είναι μόνο η ρύθμιση της, αλλά και ποιά λεπίδα θα βάζεις κάθε φόρα, πάνε πακέτο (λεπίδα + ρύθμιση) πάντα αυτά τα δύο.

Η Edwin Jagger είναι μέτριας επιθετικότητας και αποτελεσματικότητας, όποτε θέλει και πιό κοφτερές λεπίδες για να έχεις απόδοση, η Variant πάλι θα σε ξυρίσει και με τις δύο, και υπ' όψιν ότι, η κοφτερή λεπίδα θέλει μικρότερη ρύθμιση, και το ανάποδο, αφού κάνεις μερικά ξυρίσματα, θα έχεις βρει τις δικές σου ρυθμίσεις.

Η Edwin Jagger αντιστοιχεί κατά προσέγγιση στο 2+ της Variant.
Με το καλό να παραλάβεις και καλά ξυρίσματα... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”