Parker Variant

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Άκη,μια δυο φωτογραφίες με την 34άρα δίπλα-δίπλα,να καταλάβουμε διαστάσεις και μεγέθη;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η διαφορά περίπου στο ένα δάχτυλο (φυσιολογικού ανθρώπου :D)

Εικόνα


Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα
NavalArchitect

paratairosexthros έγραψε: 21 Ιαν 2018, 11:51 Πώς σου φαίνεται η Variant μετά από κάποιες χρήσεις Κωνσταντίνε ;
Μιά χαρά. Ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Έχω επιλέξει τη ρύθμιση στο 1.5 τώρα, στο πρώτο ξύρισμα ξεκίνησα στο 2.0 (αυτή τη ρύθμιση είχα στο Mergress) αλλά ένιωσα κάποια επιθετικότητα οπότε έκανα dial down στο ενάμιση και είμαι μιά χαρά.

Έχω περάσει επίσης σε φάση που ξυρίζομαι κάθε 3 ή και 4 μέρες, αντί για κάθε 2 μέρες που έκανα πάντοτε. Αυτό με βοηθά, παίρνω ακόμη καλύτερα ξυρίσματα. Πούλησα λοιπόν πρόσφατα και το Mergress αλλά και το Digress που είχα - το Parker Variant κάνει μιά χαρά δουλειά για τα χρήματα που κοστίζει. Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι εκεί που θα έπρεπε, στη μία πλευρά διακρίνω μικρή (πάρα πολύ μικρή) κατά μήκος κλίση του top plate, σαν να έχουμε slant σκηνικό δηλαδή.

Δεν θα έπρεπε αυτό να συμβαίνει αλλά και πάλι ως safety razor είναι ιδιαίτερα robust, καλά δεμένο δηλαδή, το gunmetal finish μου αρέσει πολύ, και το handle προσφέρει πάρα πολύ καλό grip. Επίσης, το τελείωμα του μοχλού εκεί με τα νούμερα είναι κι αυτό οπτικά αλλά και εργονομικά πολύ ωραίο, και στο τέλος συνολικά το Parker προσφέρει καλή σχέση τιμής-απόδοσης, με βάση το πόσο το πήρα φυσικά. Άρα κοιτώντας πρακτικά το θέμα, το NOS Mergress που το είχα πληρώσει $135 για να έρθει από Αμερική δεν θεώρησα ότι μου δίνει κάτι το ιδιαίτερα διαφορετικό. Βέβαια τότε που το πήρα τα Mergress τα βρίσκαμε με το σταγονόμετρο.

Είναι χρηστικά εργαλεία όλα αυτά τα πράγματα, άπαξ και είσαι εκεί που πρέπει με την απαιτούμενη τεχνική τότε αυτό που κρατάς στο χέρι σου είναι λιγότερο 'κρίσιμο' αναφορικά με το τί αποτέλεσμα θα πάρεις. Βέβαια κάποια ελάχιστα standards πρέπει να τηρούνται, δηλαδή με ένα Gillette Tech θες αρκετά αυξημένη προσοχή (και σε περισσότερους τομείς) για να πάρεις καλό ξύρισμα, αλλά το Parker Variant είναι σαφώς μέσα στην κατηγορία των safety razors τα οποία έχουν αφήσει τις όποιες πρώιμες σχεδιαστικές ατέλειες πίσω τους.

Αν έχανα το Parker Variant θα το αντικαθιστούσα εύκολα με ένα απλό 500-άρι Progress. Δεν χρειάζεται κανείς κάτι παραπάνω, σε πρακτικό επίπεδο.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Να ρωτήσω τους κατόχους Parker variant και Merkur progress.

Έχω την Progress και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει αλλά ούτε και με απογοητεύει. Αξίζει να πάρω την Variant ή δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος;
Let the music play
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27819 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Αν σου αρέσουν οι βαριές μηχανές με μεγάλη λαβή τότε πάρε την Variant. Υπόψη ότι δεν συγχωρεί λάθη. ;)
Στις αντίστοιχες ρυθμίσεις σε σχέση με την progress, έχει μεγαλύτερο blade gap, άρα είναι περισσότερο επιθετική.
Το δύσκολο σημείο της (YMMV βέβαια) είναι η ογκώδης καφαλή, που δυσκολεύει στο μουστάκι και στις γωνίες του προσώπου.
Ολα αυτά τα λέω, σύμφωνα με τα δικά μου γούστα βέβαια, που προτιμώ ελαφρύτερες μηχανές με κοντές λαβές.
Η Variant σαν μηχανή, αξίζει τα λεφτά της.
Γιάννης
NavalArchitect

Συμφωνώ, αξίζει τα χρήματα.
Επίσης, έτσι είναι, μεγαλύτερο συνολικό βάρος και μακρύτερη λαβή.
Το ματ φινίρισμα στην κεφαλή δεν φέρνει drag όπως λ.χ. σε ένα Blackbird ή Rocca.

Την κεφαλή δεν τη θεωρώ ιδιαίτερα ογκώδη, όμως η αλήθεια είναι πως με μία λίγο μικρότερη κεφαλή (τύπου EJ 89 ή 34C για παράδειγμα) το ξύρισμα κάτω από τη μύτη είναι πιό εύκολο.

Σε σχέση με Progress η ποιότητα κατασκευής είναι πιθανώς από 5%-15% πιό κάτω (ανάλογα με το copy που θα πάρεις), δεν υπάρχει φυσικά το γυαλιστερό φινίρισμα που έχει το Progress, αλλά η λαβή στο gunmetal finish είναι πιό όμορφη (υποκειμενικό αυτό φυσικά) και πιό εύκολη στο κράτημα.

Να δοκιμάσεις λοιπόν αν είσαι από αυτούς που θέλουν όλα να τα δοκιμάζουν. Αλλά βλέποντας πως το Progress που ήδη έχεις δεν σου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη, τότε ίσως είναι καλύτερα να πεις το κρατώ και δεν πάω παραπέρα - αυτά τα €40 ή €50 μπορώ να τα δώσω αλλού ώστε να δοκιμάσω κάτι άλλο. Τί περιμένεις να δεις διαφορετικό αν πας από Progress σε Parker Variant? Όχι πολλά και συνταρακτικά πράγματα, σωστά; Άρα έτσι γίνεται πιό εύκολη η ναι/όχι απόφασή σου.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Δόκτωρα να προσθέσω και εγώ στους προλαλήσαντες ότι έχω την Progress Long και τη Variant και συνεπώς λόγω μεγέθους και βάρους είναι συγκρίσιμες.

Αντίθετα από ότι αναφέρθηκε θεωρώ ότι η variant έχει καλλίτερη ποιότητα κατασκευής και πολύ καλλίτερο κράτημα λόγω του grip της λαβής. Ως προς την κεφαλή έχουν το ίδιο μέγεθος οπότε δεν θεωρώ ότι εκεί υπάρχει ουσιαστική διαφορά.
Στην αρχή που χρησιμοποίησα τη variant ενθουσιάστηκα και την κράτησα πολύ καιρό σε πρώτη χρήση. Τις τελευταίες εβδομάδες έβγαλα από τη ναφθαλίνη την Progress και την απολαμβάνω επίσης.

Συνοπτικά θα έλεγα ότι δεν έχουν σημαντικές διαφορές, αν εξαιρέσω την καλλίτερη ποιότητα της variant και το καλλίτερο κράτημα.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Όπως ίσως γνωρίζετε εάν διαβάσατε προηγούμενες σελίδες,
είμαι ο άτυχος της παρέας. Όμως σήμερα το απόγευμα μου ήρθε φλάς/ιδέα.
Βρε μήπως και να ταιριάζουν άλλα πάνω μέρη κεφαλής στην Βάριαντ, όπως για παράδειγμα της 34,
της 11 ή της Πρόγκρες;
Πάω λοιπόν βγάζω την 11 απο το συρτάρι, βάζω το πάνω μέρος στη Βάριαντ και ΝΑΙ ταιριάζει. ;)
Φαίνεται λίγο παράταιρο το γυαλιστερό της Μερκιούρ πάνω στο Μάτ της Πάρκερ, αλλά άμα ξυρίζει
τι μας πειράζει;
Και μετά είδα το ανταλλακτικό που πουλάει ο Don. Επειδή δε θέλω να χρησιμοποιώ την 11, την είχα πάρει για συλλογή και μόνο, και αφού η υπόλοιπη
Βάριαντ δεν φαίνεται να έχει χάσει χρώμα/επιμετάλωση, μάλλον θα το μπουμπουνίσω κάποια στιγμή.
Λέει ο Ντόν ότι θα είναι λίγο πιό επιθετική, αλλά ...αφού είναι ρυθμιζόμενη
(όχι ότι μας πειράζει η επίθεση, η γωνία κοπής της βάριαντ με ζόριζε :) )
stergios

Ρε συ Νωντα αφου το δες ετσι γιατι δε ζητας ενα τοπ καπ γνησιο απο κει που την πηρες σαν εγγυηση. Ουτε πηγαινε - ελα ουτε τιποτα. Φωτο κ τελος. Για ενα καπακι θα σου πουν οχι?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”