Maggard Slant

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

-Αντώνη σ' ευχαριστώ!
-Γιάννη η κεφαλή είναι αγορασμένη από εδώ. Επίσης από ότι βλέπω υπάρχουν καλύτερες τιμές εάν πάρει κανείς 2, 3 ή 4 κεφαλές με τη μάρκα του Maggard (όποιες και να είναι αυτές, ακόμη και ίδιες). Φαίνεται να έχει στάνταρ σπείρωμα οπότε ταιριάζουν οι λαβές που κάνουν σε Merkur, Muhle, EJ κλπ. Δεν θέλει λαβή με ειδικό σπείρωμα, σε αντίθεση με τις πχ Fatip.
-Χρήστο δεν θα συνέκρινα το θέμα του κεντραρίσματος με αυτό της Fatip. Στην Ιταλίδα εάν σου κάτσει, πραγματικά παλεύεις να ευθυγραμμίσεις το ξυραφάκι. Στην Αμερικανίδα σπρώχνεις λίγο το ξυραφάκι στη μια πλευρά ώστε από ελαφρά διαγώνια που κάθεται σε σχέση με το top cap, να έλθει και να γίνει παραλληλόγραμμο με αυτό. Αυτό φαίνεται να αρκεί.
Η Slant αυτή κεφαλή καμπυλώνει αρκετά τη λεπίδα. Πρακτικά, εάν σφίξει κανείς λίγο τη λαβή, το top-cap με το ξυραφάκι και το base plate γίνονται σαν ελατήριο που βρίσκεται υπό τάση (tension). Έτσι, με μικρές κινήσεις ευθυγραμμίζεται το ξυραφάκι γιατί αυτό δεν "παίζει" ελεύθερα (σε αντίθεση με τη Fatip που "παίζει" μέχρι να σφίξει).

Το θέμα της ευθυγράμμισης είναι στα μείον αλλά η μηχανή αυτή, εμένα τουλάχιστον, με αποζημιώνει με το παραπάνω και πάει σε αυτή το χέρι μου τις τελευταίες ημέρες. Smooth και αποτελεσματική. Για λόγους σύγκρισης οι μηχανές που προτιμώ περισσότερο (όχι απαραίτητα με τη σειρά αυτή αλλά για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης) είναι οι Merkur 33c, 34c, η 37c Slant οπωσδήποτε, η Futur στο 3,5, η Fatip Gentile, η RR German 37 και πλέον και η Maggard Slant.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Στα 23 ευρω με τα ταχυδρομικα απο Maggard (Kεφαλη-πλακα μονο)ειναι ισως η πιο φθηνη αυτη την εποχη.Αρα καλη για οποιον δεν εχει δοκιμασει slant και ψαχνεται.Ειμαι κι εγω φιλος των slant λογω σκληρων-πυκνων γενειων.Kανει για καθημερινο ξυρισμα ή θελει γενια δυο ημερων και ανω;Φανταζομαι θα ταιριαζει με τις στανταρ λαβες.Μπραβο YMMV.Αν θελεις κανε μας και μια παρουσιαση για την Razorock 37.

Added in 22 minutes 31 seconds:
Εχω τις Merkur 37c και Ικοn χ3.H x3 με βολεύει και για καθημερινό.Η 37c θέλει γένεια 36 ωρών και άνω.ymmv πάντα.Επειδή όμως λόγω εργασίας ξυρίζομαι καθημερινά με ενδιαφέρει αν η Μaggard κάνει γιά καθημερινό.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Γιώργο σ' ευχαριστώ. Η Maggard παίρνει τις στάνταρ λαβές. Μπορεί επίσης κανείς να την παραγγείλει επίσης με τις ανοξείδωτες MR1 ή MR11 (μεταξύ άλλων) που θεωρώ ότι της ταιριάζουν. Τη συγκεκριμένη τη χρησιμοποιώ για γένεια 2+ ημερών, αλλά με τέτοια τιμή δεν χάνεις και πολλά να τη δοκιμάσεις.
Λιγότερο επιθετική για μένα είναι η X3 και μετά ακολουθούν οι Maggard--> Merkur 37--> RR 37. Οι δύο τελευταίες έχουν πολύ μικρή διαφορά. Το βασικό πλεονέκτημα της RR σε σύγκριση με τη Merkur είναι ότι παίρνει όποια λαβή θέλει κανείς. Εάν δεν είχε τα ακριβά μεταφορικά θα ήταν κι αυτή πολύ καλό "vfm".
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Επειδη δινω βαση στο hardware και οχι στα σαπουνια και τις κρεμες καποια στιγμη θα την παρω.Η χ3 συμφωνω, ειναΙ η μονη που κανει για καθημερινο.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ανεβάζω ξανά δύο φωτογραφίες μια και τις προηγούμενες τις έσβησε ο φωτοκουβάς

Η Maggard Slant με την RR German 37

Εικόνα

και

Εικόνα
Γιώργος
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Την είχα αγοράσει πριν από καμιά δυο black friday.
Να ευθυγραμίσεις το ξυραφάκι, πιστέψτε με, είναι μια δύσκολη υπόθεση σε αυτή την κεφαλή!
Και εδώ να ρωτήσω, για επιβεβαίωση, πρέπει να είναι ίσιο Και παράλληλο με το cap, ετσι δεν είναι?
Γιατί έχω δει κάποια βίντεο και έχω φρικάρει. Θεόστραβο το ξυραφάκι, και λέει ο άλλος, είναι slant, έτσι πρέπει να είναι... :omg

Ποτέ δε με βόλεψε. Περίεργη μηχανή. Σίγουρα αρκετά smooth, αλλά είχα δυσκολία πρώτον να καταφέρω να βρω τη γωνία της, και δεύτερον να την κρατήσω σταθερή(τη γωνία).
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Σίγουρα πρέπει να είναι παράλληλη με το top cap και base plate η λεπίδα.
Στην mekur 37 είναι εύκολο από την στιγμή που οι άκρες της λεπίδας προεξέχουν. Τώρα, στην maggard slant, αλλά και στην iKon slant που καλύπτεται, όλη η λεπίδα, όταν δεν πετύχω ευθυγράμμιση, χρησιμοποιώ μία οδοντογλυφίδα γιά να την φέρω στα ίσια. Δεν είναι δύσκολο.

Smooth μηχανή, αλλά αποτελεσματικότατη, σε μένα τουλάχιστον. Οσον αφορά την γωνία στην περίπτωσή μου είναι 45 μοίρες περίπου.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Συνήθως οι slant είτε βολεύουν κάποιον συνολικά ως φιλοσοφία, είτε δεν τον βολεύουν ανεξαρτήτως μάρκας :)
Η συγκεκριμένη (για μένα) είναι πάντως αρκετά κοφτερή και θέλει λίγο πιο αυξημένη προσοχή στη χρήση σε σύγκριση με άλλες του είδους. YMMV πάντα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Jimbo έγραψε: 17 Δεκ 2018, 11:31 Και εδώ να ρωτήσω, για επιβεβαίωση, πρέπει να είναι ίσιο Και παράλληλο με το cap, ετσι δεν είναι?
Ακριβώς έτσι, η ευθυγράμμιση της λεπίδας σε μία slant επιτυγχάνεται μόνο με το top cap, το base plate δεν μας ενδιαφέρει, κάποιες φορές ξεγελάει το μάτι, όταν όμως κοιτάμε το top cap από πάνω, και η λεπίδα εξέχει το ίδιο και από τις δύο πλευρές, είμαστε οk. :)

Υπάρχουν πολλές βέβαια, και ψευδό-slant, και η γωνία κοπής στις περισσότερες είναι στις 45 μοίρες περίπου, για αυτό είναι μηχανές για πιό προχωρημένους, ειδικά στο κόντρα ξύρισμα και σε περιοχές όπως το μουστάκι και ο λαιμός, όπως λέει και ο Γιώργος, και συμφωνώ, ή θα τις λατρέψεις ή θα τις μισήσεις...

* Η συγκεκριμένη slant, παρά-ήταν αποτελεσματική για εμένα, κυρίως στο 2ο πέρασμα στο λαιμό μου έδινε ερεθισμούς, και δεν τα βρήκαμε, φυσικά πάντα ymmv.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εχω τις Merkur 37c(μοντέλο μετά το 2015),Icon X3 και την Maggard slant.Η Maggard είναι η πιό επιθετική απο όλες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”