Fatip testina gentile.

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πήρα την ιδέα για την αγορά της Gentile μετά την ωραία παρουσίαση του Μάχου εδώ. Η πρώτη επαφή μαζί της ήταν πολύ καλή. Σημειωτέον προτιμώ τις πιο επιθετικές μηχανές από τις π.χ. Jagger.
Με Polsilver SI κόβει βαθιά, αλλά είναι ταυτόχρονα γλυκιά. Σαν Parker ανοικτή σε αίσθηση, καλύτερη όμως για μένα σαν αποτέλεσμα αφού η ανοικτή Parker δεν με ξυρίζει βαθιά. Η Fatip φαίνεται να κόβει πιο βαθιά από Merkur κλειστή. Από επιθετικότητα θα έλεγα Parker κλειστή --> Gentile --> Parker ανοικτή --> Merkur κλειστή --> Jagger.
Η λεπίδα ευθυγραμμίστηκε εύκολα, σε αντίθεση με μια ανοικτή Fatip που είχα παλιότερα. Δεν ξέρω εάν σημείωσαν πρόοδο σε αυτόν τον τομέα ή απλά έτυχε. Από το δείγμα που έχω η ποιότητα της Fatip εξακολουθεί να μην είναι η καλύτερη, σχεδόν ίδια με αυτή της ανοικτής που πέρασε από τα χέρια μου (μέτρια, έως κάτω του μετρίου). Για το λόγο αυτό, ενώ ήθελα να πάρω τη χρυσή δίστασα μήπως φύγει εύκολα η επιμετάλλωση.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Νάμαστε...

Εικόνα

Fatip Gentile λοιπόν...
Εγώ γενικά έχω θέμα με τα γένια 24άρων ωρών.
Πολύ δύσκολα θα πάρω BBS, θα πρέπει να κάνω 4 περάσματα για να πάρω το πολύ ένα DFS.
Εκτός από ελάχιστες μηχανές βέβαια.
Και η Gentile, δεν είναι μία από αυτές. :)

Για να υπάρχουν και μερικά δεδομένα μέσα, το βάρος της είναι στα 68,83 γραμμάρια.

Εικόνα

Σαν μηχανή είναι πάρα πολύ smooth.
Πιο smooth από την 34C, μπορώ να πω ότι μοιάζει με την Rockwell στο 2.
Για να τη συγκρίνω με αυτές που έχω θα πρέπει να μην βάλω λεπίδα μέσα!
Παίζει και η Futur χωρίς λεπίδα να μην είναι τόσο smooth! :D

Αποτελεσματικότητα, σαν της 34C.
Σίγουρα μηχανή που δεν θα προβληματίσει αρχάριο και θέλει επιθετικές λεπίδες.
Η Popular της Fatip.
Μάλλον οι Polsilver που τη δοκίμασα της έπεσαν λίγες, έπρεπε να μπει κάποια Feather μέσα τελικά, αλλά η προηγούμενη επαφή μου με τις Fatip με έκανε να την κοιτάζω με στραβό μάτι.

Σαν κατασκευή δεν με εντυπωσίασε.
Μάλλον προς το κακό, με τη λεπίδα να χρειάζεται ευθυγράμμιση.
Όχι ότι γίνεται δύσκολα, απλά δεν είναι plug and play. :)
Σαν εμφάνιση βέβαια, σε αυτό το χρώμα, είναι μπιζουδάκι!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Το χρώμα είναι φανταστικό. Γιαυτό και εγώ την επέλεξα nero. Αλλά σιγά σιγά γίνετε bianco!

Και σημάδια αλλαγής στο χρώμα είδα στο 10ο ξύρισμα. Δεν είναι να πεις οτι της πήρε κ πολύ.

Εικόνα

ναι δεν είναι gentile. Αλλά το coating είναι σίγουρα το ίδιο
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η συγκεκριμένη μηχανή είναι πραγματικά πολύ ήπια. Πιο ήπια και από DE 89 και 34c HD. Στα δικά μου γένια με βασάνισε λίγο από άποψη "πέρνα και ξαναπέρνα" και όχι από ερεθισμούς. Είπαμε πολύ Smooth, μου θύμισε τη Gillette Tech που έχω του πατέρα μου... Καθόμουν λοιπόν και την τσεκαριζα και διαπιστώνω ότι το base plate που έχει είναι ίδιας γεωμετρίας με το base plate της open comb. Στη κλειστή Version που μας ενδιαφέρει εδώ διαθέτει στη μπάρα "δόντια" που την κάνει να μοιάζει με semi open comb
Εικόνα
Το θέμα λοιπόν της τοσο μεγάλης ηπιοτητας (sic) οφείλεται στο ότι η μηχανή υστερεί και σε blade gap που είναι λογικό γιατί το base plate που διαθέτει όπως είπαμε προέρχεται από την close αδερφούλα αλλά και σε blade exposure λόγω ότι φορά τεράστιο σε πλάτος top Cap... Οπότε η μηχανή για τα δικά μου γούστα απλά είναι μια μηχανή χωρίς ιδιαίτερο χαρακτήρα και που χρειάζεσαι όλο μικρό διορθώσεις για να πάρεις αποτέλεσμα.... Έβαλα λοιπόν ένα top Cap από μια open comb κεφαλή κινέζικη που έχω (Yaqi). Το συγκεκριμένο top Cap δίνει στη υβριδική αυτή πλέον μηχανή blade exposure όσο έχει και μια Parker 97R και με ξυρισε υπέροχα και κυρίως γλυκά !!! Θέλει ελάχιστα πιο κλειστή γωνία για να θερισει, φυσικά με το νέο top Cap δεν κουμπώνει στη λαβή της και την χρησιμοποίησα με τη MR 16 του Maggard.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”