Blackland Blackbird

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ποιος έχει έκπτωση?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δημήτρη Εδώ.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εν τέλει με τι γωνία θεωρείτε ότι ξυρίζει καλύτερα η Blackbird; Εγώ ενώ την είχα παροπλίσει για κάποιο καιρό, τελευταία έχω αρχίσει να την ξαναχρησιμοποιώ (machined OC). Λοιπόν μου έχει δώσει ξυρισματάρες και μάλιστα σε δύσκολα σημεία που ενώ με άλλες θέλουν αρκετές διορθώσεις και αφήνουν ερεθισμούς (χωρίς τέλεια αποτελέσματα) εδώ με το standard 3-pass έχω άψογο αποτέλεσμα χωρίς κοκκινίλες.

Δοκίμασα διάφορες γωνιές και ενώ ξυρίζει μια χαρά και σε λίγες μοίρες (ride the cap) νομίζω δίνει τον καλύτερό της εαυτό σε περισσότερες (45 και βάλε, λαβή σχεδόν παράλληλη με το πρόσωπο - ride the guard). Γενικά δύσκολα παίρνω καλά ξυρίσματα σε τέτοιες γωνίες με άλλες μηχανές, η Blackbird όμως είναι η εξαίρεση.

Από λεπίδες για την ώρα έχω δοκιμάσει τις Perma Sharp, όχι για κανένα άλλο λόγο, έτυχε να έχω ένα πακετάκι ανοιχτό και δε μ' αρέσει ν' ανοίγω πολλά παράλληλα επειδή γενικά δεν είμαι τόσο ευαίσθητος σε διαφορετικά ξυραφάκια (με κάποιες εξαιρέσεις).

Να πω επίσης ότι ξυρίζομαι ανά 3-5 μέρες οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα είχα το ίδια αποτελέσματα με γένια λιγότερων ημερών. Πάντως σε αποτελεσματικότητα άνετα συγκρίνεται με την R41 αλλά σε αίσθηση είναι πολύ πιο ήπια. Με την R41 δύσκολα να τελειώσω ξύρισμα χωρίς κοψιματάκια και ερεθισμούς (έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα), με τη Blackbird τ' αποφεύγω και μάλιστα χωρίς τόση προσοχή. Όχι ότι δε θέλει κι αυτή το σεβασμό της, αλλά συγχωρεί πολύ περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Ανάλογα με το σημείο εγώ έχω μάθει μηχανικά να αλλάζω γωνία και όπως ακριβώς το γράφεις το αποτέλεσμα είναι άψογο χωρίς ερεθισμούς και θεωρώ ότι με την Blackbird ο μόνος κίνδυνος είναι η υπερβολική πίεση που μπορεί να ασκήσει κανείς. Οπότε νομίζω ότι μετά από αρκετά ξυρισματα βρίσκει καθένας τις γωνίες ανάλογα με το σημείο του προσώπου που ξυριζει. Για παράδειγμα όταν ξυρίζω το μουστάκι κόντρα εγώ προσωπικά επιλέγω το ride the cap!
Παντα βέβαια YMMV
Φιλικά,
Νίκος.
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Οπως τα λέει ο Νίκος, η Blackbird είναι λίγο δύσκολη μέχρι να βρεις την ιδανική γωνία. Ή μάλλον, όχι δύσκολη, απλά ασυνήθιστη. Λαβή πιο κοντά στο πρόσωπο λειτουργεί σε μένα.
Αν τραβάει, απλά προσαρμόζεις την γωνία εκεί που αισθάνεσαι ότι κόβει χωρίς να ενοχλεί, αυτό εξάλλου ισχύει με όλες τις μηχανές.
Την σωστή γωνία και πίεση πάντα την αισθάνεσαι στο δέρμα σου ανάλογα και με το ξυραφάκι που έχεις φορτώσει. Και πάντα YMMV.

Συγκριτικά παίρνω πιο βαθύ ξύρισμα από την Black σε σχέση με την R41.
Ιδανικές οι πιο ήπιες λεπίδες στην πρώτη ενώ Feather και Polsilver είναι για μένα οι καλύτερες γιατί δεν τραβάνε και ελαχιστοποιούν την τραχύτητα της δεύτερης,
Το καλό, ίδε προστατευτικό και γλιστερό, σαπούνι είναι α π α ρ α ί τ η τ ο και για τις δυο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Για το σαπούνι δεν το συζητώ, απαραίτητα με γλίστρημα και προστασία. Σε κάθε περίπτωση προτιμώ να προσθέτω λίγο περισσότερο νερό στον αφρό μου για να κερδίζω σε γλίστρημα κι ας χάνω λίγο σε άλλες ιδιότητες.

Πάντως έχετε δίκιο ότι η γωνία προσαρμόζεται στη Blackbird ανάλογα την περίπτωση και την περιοχή που ξυρίζεις αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις η λαβή σχεδόν παράλληλα στο πρόσωπο είναι για μένα η πιο βολική. Αυτό βοηθάει πολύ και σε ορισμένα δύσκολα σημεία, π.χ. κάτω απ' τη μύτη. Μηχανάρα πάντως δεν το συζητώ.
Άβαταρ μέλους
Spiros81
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Φεβ 2021, 08:36
3
Has thanked: 973 times
Been thanked: 1037 times

Καλησπέρα που μπορώ να βρω την blacland στην Ελλάδα ;; Ευχαριστώ
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

Ελλάδα φίλε μου δεν υπάρχει
Γιώργος
KOUROS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 21 Φεβ 2021, 06:37
3
Has thanked: 1395 times
Been thanked: 1038 times

Επιτέλους τώρα και στην Ελλάδα! Βέβαια είναι λίγο βόρεια για εμάς τους "Αθηνέζους" "χαμουτζήδες" κ.τ.λ. Το κατάστημα είναι το kosmosman να δούμε και σε τί τιμή βέβαια.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

Κάτσε να δεις πρώτα τιμή μην θες να πουλήσεις το νεφρό σου στην μαύρη αγορά για να την αγοράσεις
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”