Συζήτηση για γωνία ξυρίσματος

koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Kαλημέρα μα αυτό ακριβώς εννοούσα ότι έχω θέμα στο κομμάτι της μηχανής όλα καλά με αφρούς-πινέλα κλπ διαδικαστικά απλά αυτό με παιδεύει λίγο αλλά το παλεύω. Καλημέρα και καλή συνέχεια! Όλα καλά. :-)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αυτό είναι κατι που αν πιστεψεις ότι αξίζει την προσπάθεια και επιμείνεις, θα το συνηθήσεις και θα γίνεται απολύτως αυτόματα.
Θέλει χρόνο αλλά καποια στιγμη, ούτε χρονο θα σου τρωει, ούτε θα σκεπτεσαι γωνιες, κινήσεις, πιεση, πιθανότητα κοψίματος κλπ κλπ. Ολα θα γίνονται μηχανικά, άνετα, πολύ γρήγορα και αποτελεσματικά.(Ακριβώς αυτό συνέκρινα με την αρχική εκμάθηση της οδήγησης)

Το αποτελεσμα δε που θα επιτυγχάνεις εν τέλει, δεν θα έχει καμμία σχέση. (εξ ου και η παρομοίωση με το ΚΤΕΛ)

Φιλικά Γιάννης
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Αγαπητέ Αλέξη

Το 2012 έχοντας βαρεθεί να κόβομαι και να έχω τριχες που γύριζαν προς τα μέσα, άρχισα να ψάχνομαι σχετικά με το Π.Ξ. Το 2013 το τόλμησα κι έκανα τη μετάβαση και δεν το μετάνιωσα. Ακόμα μαθαίνω, ακόμα βελτιώνω την τεχνική μου μιας κι εχω γενεια που μεγαλώνουν προς όλες τις κατευθύνσεις , ειδικά στο λαιμό. Χωρίζω το πρόσωπό μου σε ΄ζώνες΄ώστε οι όροι WTG ATG XTG να έχουν νόημα και πρακτικό αποτέλεσμα. Το ξέρω ότι θέλει συγκέντρωση. Κι εγώ βιάζομαι πολλές φορές ειδικά όταν ξυρίζομαι πριν παω για δουλειά με αποτέλεσμα να κόβομαι στα δύσκολα σημεία ή να τα ξαναπερνάω 4η και 5η φορά με αποτέλεσμα να έχω κοκκινίλες και να χρειάζομαι ένα καλό βάλσαμο μετά. Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις και εφ όσον το ψάχνεις και παιδεύεσαι, θα την βρεις την άκρη!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αλέξη χρειάζεται σίγουρα υπομονή και επιμονή.
Όλοι μας σαν εσένα ξεκινήσαμε και μάθαμε μόνοι μας σιγά σιγά. Αυτή η διαδικασία της ανακάλυψης είναι κάτι που κάνει το ΠΞ μια τόσο ωραία διαδικασία. Αν ήταν η διαδικασία εύκολη, θα βαριόμασταν πολύ γρήγορα!

Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί από εμάς έχουμε κολλησεί στο ΠΞ: έχει πολλά περιθώρια για καινούργιες εμπειρίες, π.χ. μηχανή ασφαλείας->σαβέτα->μαχαίρι. Και κάθε στάδιο έχει διάφορα μικρότερα στάδια, π.χ. να ξυριστείς με απλές λεπίδες μέχρι να βάλεις Feather, ή να ξυρίζεσαι στην αρχή με μια closed comb και να φτάσεις να ξυρίζεσαι με μια Muhle R41. Και διαφορα άλλα.

Αυτό που θέλω να σου πω, είναι να μην απογοητεύεσαι, έχεις πολλά να ανακαλύψεις μόνος σου. Δώστου λίγο χρόνο και θα δεις ότι θα μάθει το χέρι να πηγαίνει μόνο του χωρίς να το καταλαβαίνεις!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Ναι καταλαβαίνω αυτά που λέτε πολύ καλα, γιατί τα βλέπω συνεχώς να εκτυλίσσονται μπροστά μου και να σκεφτείτε ότι έχω σκυλοπρόσωπο και σκυλογένεια με ότι κι αν ξυριζόμουν ποτέ δεν αντιμετώπιζα κοκκινίλες ούτε άλλα προβλήματα παρά μόνο πέταγα το ξυράφι όταν χρειαζόταν να περνάω πολλές φορες το ίδιο σημείο επειδή είχε αρχίσει να μην κόβει. Απο τύχη και περιέργεια είπα να αλλάξω τακτική στο ξύρισμά μου. Με το Π.Ξ. αν τυχόν τελειώσω και μετά δώ μια ατέλεια και πάω να τη διορθώσω χωρίς λίπανση ξερά αρχίζει το τσούξιμο που σημαίνει οτιεδώ δεν έχει παιχνίδια ;-) μια φορά πάντως που δοκίμασα να επανέλθω σε συστημικό ήταν σα να πισωγύριζα προς το κακό όμως οπότε έχω αντιληφθεί πολύ καλά ότι πλέον είμαι σε μονόδρομο. Αν ήμουν και στην Αθήνα να μπορώ να αγοράζω και να πειραματίζομαι με ότι θέλω θα ήταν πολύ καλύτερα αλλά ακόμη κι έτσι όλα καλά!!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αλέξη, αν έχεις ατσάλινα γενιά και ευαίσθητο δέρμα, έχεις λίγες επιλογές για βαθύ ξύρισμα χωρίς ερέθισμούς.

Κυρίως επιθετική μηχανή (πχ Open comb ή slant) και κοφτερές λεπίδες (πχ Viking Sword). Επίσης όσο το δυνατόν λιγότερα περάσματα και πότε στεγνά! Ούτε για διορθώσεις.

Αυτά βέβαια αφού αποκτήσεις λίγη εμπειρία, προς αποφυγή φιλετιάσματος!

Added in 4 minutes 1 second:
Από ότι βλέπω, το σκισαμε το πρώτο θέμα. Όταν γυρίσω στον υπολογιστή θα το σπάσω στα δύο, για να συνεχίσουμε να βοηθάμε όπως μπορούμε το Αλέξη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Από ότι βλέπω, το σκισαμε το πρώτο θέμα. Όταν γυρίσω στον υπολογιστή θα το σπάσω στα δύο, για να συνεχίσουμε να βοηθάμε όπως μπορούμε το Αλέξη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Βασικά έχω καταλάβει ότι μόνο με μια Muhle R41 θα σωθώ κι αν βρώ κανέναν που δε τη χρησιμοποιεί ή που θέλει να την ανταλλάξει με 33C θα το κάνω με κλειστά μάτια. Από εκει και πέρα δε ξαναζαλίζω το φόρουμ με τη γκρίνια μου θα εξελίξω σιωπηλά όλους τους τομείς στους οποίους θα αντιμετωπίζω ''θεματάκια''.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Νομίζω Αλέξη η R41 δεν είναι μονόδρομος. Επιθετικές μηχανές υπάρχουν αρκετές όπως οι Fatip που είναι και οικονομικές ή οι Parker που θεωρούνται επιθετικές και γλυκές παράλληλα. Τέλος υπάρχουν και οι ρυθμιζόμενες της Merkur που μπορείς να ρυθμίσεις την επιθετικότητα όπως εσύ θέλεις.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Αυτή την βρίσκω σαν πιο "πασπαρτού" μηχανή και κοινής αποδοχής αλλά μάλλον και αυτό θα χρειαστεί ψάξιμο πάντως προς τα εκεί με βλέπω για να μην κάνω 15 περάσματα με τη μηχανή για να ξυριστώ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”