Συζήτηση για γωνία ξυρίσματος

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

και επισης εκτος της μηχανης,παιζει μεγαλο ρολο(ισως τον μεγαλυτερο) και το ξυραφακι που θα χρησιμοποιησεις.οσο πιο σκληρα γενια, τοσο πιο κοφτερο πρεπει να ειναι το ξυραφακι.αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να βρεις κανοντας οσο πιο πολλες δοκιμες μπορεις.
stergios

Τελικα εχεις βρει λυση στο θεμα που χες,η ταλαιπωρησε ακομη?
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Νέος στην παρέα. Αλλά θα πω τη γνώμη μου παρά το ότι στο ξύρισμα αυτό είμαι νεότατος. Βρήκα μια σαβέτα που είχα από πάρα πολλά χρόνια πίσω και ξεχασμένη. Πήρα την απόφαση να αρχίσω να ξυρίζομαι έτσι από τη στιγμή που πήγα σε ένα κουρείο και με ξύρισαν έτσι 2-3 φορές και το δέρμα και η αίσθηση (που είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για μένα) ήταν από άλλον πλανήτη. Λοιπόν στο ζητούμενο της έβαλα ξυράφι και άρχισα το ξύρισμα. Στην πρώτη φορά ένα κόψιμο όχι μεγάλο. Τη δεύτερη άψογα και την τρίτη και τέταρτη άψογα σχεδόν με κάτι πολύ πολύ μικρές αμυχές. Τώρα όλα τα υπόλοιπα και το εννοώ -όλα- είναι θέμα συνήθειας. Και το πως θα πιάσεις το ξυράφι και με ποιο τρόπο είναι θέμα πως βολεύει τον καθένα. Έχετε δει μερικούς που γράφουν με το δεξί μεν αλλά γυρνώντας την κόλλα σχεδόν οριζόντια που τη βλέπεις και σουρχεται ότι θα πάθεις αυχετνικό χαχαχα. Έτσι και το ξυράφι είναι πως βολεύει τον καθένα και τι δεξιότητες έχει. Τώρα όλα τα υπόλοιπα όπως γωνία κοπής έναρξη κλπ τέντωμα της επιδερμίδας η μέ το άλλο χέρι βοηθό ή πχ φουσκώνοντας τα μάγουλα, πιστεύω ότι με την πράξη σιγά σιγά τα μαθαίνει κανείς. Και σε μερικες δεκάδες ξυρισμάτων πιστεύω γίνεσαι αστέρι (για τον ευατό σου).
Τώρα να υποβάλλω ένα ερώτημα που έκανα και αλλού για να μου πεί όποιος ξέρει κατάστημα Αθήνα ή και Θεσσαλονίκη ακόμα να πουλάει τέτοιου είδους ξυράφια.
Όπως επίσης και μια συμβουλή για την ποιότητα και το κόστος.
Ευχαριστω
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το ερωτημα σου στο thread "Αγορά straight razor - entry level" ειναι καταγεγραμμενο και ηδη σου απαντουν εκει. Ας αφησουμε αυτο το thread για συζητηση σχετικα με τη γωνια ξυρισματος. ;-)
Εικόνα
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

stergios έγραψε:Τελικα εχεις βρει λυση στο θεμα που χες,η ταλαιπωρησε ακομη?
Εάν σου πω δε το πιστέψεις. Μόλις χθες το βράδυ, ανακάλυψα την λύση στο πρόβλημα μου και αφού επέλεξα να ξυρίζομαι με το ίδιο ξυραφάκι για πάρα πολύ καιρό αλλά με πολύ τραγικά οπτικά αποτελέσματα, ανακάλυψα μια γωνία και έναν τρόπο που ίσως όλοι να το γνωρίζουν κι εγώ απλά ανακάλυψα την Αμερική. Πάντως νομίζω ότι εάν και σήμερα πετύχει τελείωσα από τη μεθοδολογία που με απασχολούσε. Μέχρι τώρα έκανα ότι και με τα συστημικά ξυράφια, νόμιζα ότι το μεταλλικό κομμάτι της ξυριστικής μηχανής χρησιμοποιείται για να ανασηκώνει τα γένια πράγμα που τόσο καιρό δε με βοηθούσε ακόμη κι αν αύξησα κάποιες φορές φορές την πίεση. Αποτέλεσμα τραγικό και κακοξυρισμένος. Χθες βράδυ, αύξησα λίγο ακόμη τη γωνία ώστε να ακουμπάει μόνο το ξυράφι την επιδερμίδα και με πιο μαλακές κινήσεις αλλά και πιο ακριβείας, πέτυχα ένα ωραίο και ομοιόμορφο και χωρίς ερεθισμό ξύρισμα. Νομίζω ότι είμαι σε πολύ καλό δρόμο.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

H muhle συνιστα το ξυρισμα να γινεται υπο γωνια 30 μοιρων
δλδ με 60 μοιρες ανασηκωμενη λαβη σε σχεση με την επιδερμιδα.
Προσωπικα με την R41 χρησιμοποιω περιπου 45 μοιρες κλιση,
και σε δυσκολα σημεια τοποθετω την λαβη σχεδον παραλληλα.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Με μπέρδεψες Θοδωρή. Εννοείς 45ο γωνία μεταξύ λεπίδας και δέρματος, αντί για 30ο που προτείνεται;

Εγώ με την R41(2011) χρησιμοποιώ μικρότερη, από τις 30ο, γωνία κι όχι μεγαλύτερη αφού η λεπίδα δεν κάμπτεται σχεδόν καθόλου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

45 μοιρες γωνια μεταξυ χερουλιου και δερματος αντι 60 που προτεινει η muhle.
(60 μοιρες γωνια χερουλιου-δερματος ειναι το ιδιο με τις 30 μοιρες
κλιση που προτεινει η muhle)

Στις 30 ειναι γεγονος αναμφισβητητο οτι κορυφωνεται η κοπτικη ικανοτητα της μηχανης
και συνεχιζει συγχρονως να ειναι πολυ ασφαλης, αλλα της δινω λιγη κλιση ακομα γιατι προτιμω
να την περιοριζω κοπτικα για τον φοβο των Ιουδαιων (βλ. φιλετα).
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Σαν γωνια ξυρισματος οριζεται η γωνια μεταξυ δερματος και λεπιδας. Η γωνια δηλαδη που σχηματιζουν μεταξυ τους τα δυο επιπεδα, του δερματος και της λεπιδας (και οχι η συμπληρωματιλη της, η γωνια δηλαδη μεταξυ του καθετου στο δερμα επιπεδου και της λεπιδας). Βασικη εννοια...
"Aut viam inveniam aut faciam "
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

να πω και εγω με την μικρη μου εμπειρια οτι μπορουμε να βρουμε τη καταλληλη γωνια τελειως εμπειρικα.
φερνουνε την μηχανη και την ακουμπαμε πανω στο μαγουλο μας με τη λαβη σε παραλληλη ευθεια με το μαγουλο.
αρχιζουμε και ακουμε την μηχανη μεχρι να σκαλωσει η λεπιδα πανω στα γενια.μολις σκαλωσει ξυριζομαστε. ;)
σε μενα πετυχαινει καθε φορα.
σημ.μιλαω για de και οχι για str8. εννοειτε οτι δεν πιεζουμε τη μηχανη στο μαγουλο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”