Συζήτηση για γωνία ξυρίσματος

koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Ξέρω ότι σας ζαλίζω αλλά κάθε μεριά του προσώπου θέλει να αλλάζεις και τη γωνία που ξυρίζεσαι ενώ με τα προηγούμενα τραβούσες μια και χρααατς άντε γεια. Ούτε να κοπείς ούτε να κάνεις σλάλομ στο πρόσωπο με τις γωνίες ούτε τίποτε έχω λίγο ένα θέμα γενικά προσαρμογής. Το είχατε όλοι αυτό ή εγώ είμαι πολύ ανάποδος???
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Moυ το 'χε πει κι η αδερφή μου αυτό όταν την μάθαινα να οδηγάει!
«Ή θα πατάω συμπλέκτη, ή θ' αλλάζω ταχύτητα ή θα ρυθμίζω το γκάζι ή θα στρίβω το τιμόνι! Όλα μαζί δεν γίνονται!»
Ε! Δεν πειράζει αν δεν θέλεις να προσπαθήσεις της είπα! Υπάρχει και το KΤΕΛ!
Γιάννης B.
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Φίλε Γιάννη με κάθε σεβασμό (που με δυσκολία τον διακρίνω στα λεγόμενα σου) αν ανάγουμε τις ερωτήσεις σε απορίες "επιπέδου ξανθιάς" σταματώ εδώ και να περνάτε καλά.

Φιλικά, Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Δεν κατάλαβα γιατι θύμωσες κι εγινες επιθετικός και προσβλητικός! Αυτό δεν ειπες ακριβώς κι εσύ στο προηγούμενο ποστ σου;
Απλως ήθελα με το πιό κοινό παράδειγμα, που το χουμε περάσει όλοι όσοι οδηγούμε, να σου υπενθυμίσω ότι «τα αγαθά κόποις κτώνται», διότι κανείς δεν γεννήθηκε με τη γνώση και τη δεξιότητα!
Από κει και ύστερα, ειναι επιλογή μας αν το θελουμε πραγματικά ή όχι!
Γιάννης B.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αλεξανδρε υπομονη και επιμονη. ;)
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27981 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

koulalexis έγραψε:Ξέρω ότι σας ζαλίζω αλλά κάθε μεριά του προσώπου θέλει να αλλάζεις και τη γωνία που ξυρίζεσαι ενώ με τα προηγούμενα τραβούσες μια και χρααατς άντε γεια. Ούτε να κοπείς ούτε να κάνεις σλάλομ στο πρόσωπο με τις γωνίες ούτε τίποτε έχω λίγο ένα θέμα γενικά προσαρμογής. Το είχατε όλοι αυτό ή εγώ είμαι πολύ ανάποδος???
Κάπως έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι..
Προσωπικά στα πρώτα μου ξυρίσματα ήμουν μισοαξύριστος. Η λύση: ένα τελευταίο πέρασμα με "πλαστικό".
Οπως είπε και ο macho, με υπομονή και επιμονή κάθε επόμενο ξύρισμα ήταν και καλλίτερο.
Είναι μέχρι να συνηθίσει το χέρι. Τα πρώτα μου ξυρίσματα κρατούσαν 30 με 40 λεπτά. Τώρα γύρω ατα 15 με φουλ προετοιμασία, χωρίς άγχος και με απόλυτη ικανοποίηση.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλημέρα σε όλους !!
Με τον χρόνο και υπομονή θα πάρεις τα αποτελέσματα που επιθυμείς !!
Και μένα μου μοιάζει τόσο μακριά η ημέρα που ξεκίνησα .
Όλα θα έρθουν σιγά σιγά !!
Γιάννης
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις και την ενθάρρυνση. Όσον αφορά εσένα Γιάννη Β. κάθε παρά επιτυχής ήταν ο παραλληλισμός σου. Ούτε παραπονέθηκα για τη διαδικασία, πάντα χρησιμοποιούσα πινέλο και πριν αγοράσω ξυριστική μηχανή ασφαλείας, δεν γκρίνιαξα για τίποτε άλλο παρά μόνο για τη φασαρία της ξυριστικής μηχανής. Αφού λοιπόν με ρωτάς γιατί εκνευρίστηκα, το να με συγκρίνεις με έναν οδηγό που δεν ξέρει να στρίψει το τιμόνι που του δημιουργεί άγχος ακόμη και η ιδέα ότι θα καθίσει στο τιμόνι και που κάνει ένα σωρό άκυρες ερωτήσεις και σαν συμπέρασμα η απάντηση είναι το "πάνε με το λεωφορείο" ναι με εκνεύρισε. Είμαι αρκετά σχετικός με το αντικείμενο, το παλεύω για να εξελίσσομαι συνεχώς, θεωρώ ότι δεν κάνω ηλίθιες ερωτήσεις και απαιτώ από τους συνομιλητές μου τον ίδιο σεβασμό που τους δείχνω υπό φυσιολογικές συνθήκες και εγώ. Ειδικά όταν πίσω από ένα πληκτρολόγιο που δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας μπορεί να γίνουν τέτοιου είδους παρεξηγήσεις. Δε θα επανέλθω ξανά στο θέμα καλό θα ήταν να καλμάρουν τα πνεύματα ένθεν και ένθεν.

Με εκτίμηση, Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ούτε εγώ θα δώσω συνέχεια. Όμως σου ξαναθυμίζω τι έγραψες (και όχι τι εννούσες), αν μπορείς να το δεις και να το διαβάσεις σαν τρίτος...
koulalexis έγραψε:κάθε μεριά του προσώπου θέλει να αλλάζεις και τη γωνία που ξυρίζεσαι ενώ με τα προηγούμενα τραβούσες μια και χρααατς άντε γεια. Ούτε να κοπείς ούτε να κάνεις σλάλομ στο πρόσωπο με τις γωνίες ούτε τίποτε
Δεν γνωριζόμαστε, οπότε δεν ειχα παρά να κρίνω από αυτό που διάβασα. Κι εμένα μου έδωσε την εντύπωση ανθρώπου, που πιστεύει ότι το κάνουμε (και το δοκιμάζει και αυτός) για τη ρετρό νοσταλγία του πράγματος και όχι ότι αυτό που κάνουμε αξίζει πραγματικα τον κόπο γιατί έχει μακράν καλύτερο αποτέλεσμα.
Εφ όσον έκανα λάθος, ζητώ συγγνώμη!

Με εκτίμηση Γιαννης
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οποτε Κυριοι, συνεχιζουμε στο θεμα μας :-)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”