Συζήτηση για γωνία ξυρίσματος

Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Με κάποιο παρόμοιο πρακτικό τρόπο με σένα macho, μόνο που εγώ ακουμπώ την μηχανή στο μάγουλο π.χ. κάτω από την φαβορίτα με την λαβή κάθετα στο δέρμα, μετά κατεβάζω την λαβή προς το έδαφος και αρχίζω να ξυρίζομαι και κλειδώνω εκεί που θα νιώσω να κόβει τρίχες, αυτή την γωνία κρατάω (είναι περίπου 30°) μέχρι το τέλος. Σε κάποια σημεία όπως κάτω από το χείλος, κάτω από την μύτη, πηγούνι κλπ, αλλάζω λίγο την γωνία όπως βολεύει.
Στο σκαρίφημα, η γωνία λΑδ΄ (30°) είναι η γωνία ξυρίσματος που σχηματίζει η λεπίδα με την εφαπτομένη στην καμπύλη του προσώπου στο σημείο Α.

Εικόνα
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Ωραίο το σκίτσο και κατατοπιστικό. Υποθέτω πως αν από 30 οι μοίρες γίνονται 45 έχουμε βαθύτερο ξύρισμα. Η το αντίθετο;
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Με μεγαλύτερη αυτή τη γωνία θα αισθάνεσαι πιο τραχύ το ξύρισμα.
Η λεπίδα δε θα σε ακουμπά τόσο με την κόψη όσο με το πλάι. Η μπάρα προστασίας θα σε σώσει από ατυχήματα, κι ίσως να μη σε ακουμπά καθόλου η λεπίδα.
Το ευκταίο είναι να έρχεται η κόψη της λεπίδας σχεδόν παράλληλα στο δέρμα. Επειδή το πρόσωπο έχει γωνίες, αυτό δεν είναι εφικτό αν κρατάς άκαμπτο το χέρι. Όταν ξεκινάς πχ από φαβορίτα, στο σαγόνι πρέπει να αλλάξει το χέρι σου αλλά δεν προσαρμόζεται πάντα σωστά. Γι αυτό και όταν κάνουμε διορθώσεις, με τη μία στις δύσκολες περιοχές, ξεκινάμε με άλλη γωνία απ ότι στο 1ο χέρι.

Καλύτερα θα καταλάβεις τις γωνίες με τα μαχαίρια παρά με τις ασφαλείας.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Καλησπέρα

Χρήστο αν αυξηθεί η γωνία και από 30° πάει να γίνει 45° η λεπίδα αρχίζει να απομακρίνεται απο το δέρμα γιατί ακουμπάει η μπάρα και η μηχανή περιστρέφεται προς αυτό το σημείο, άρα δεν θα κόβει αρκετά και θα την νιώθεις τραχιά όπως λέει ο Sitalkas. Στην σαβέτα μου αρχίζω με 0° και αυξάνω, εδώ βρίσκω καλή την γωνία γύρω στις 20° και διστάζω να την αυξήσω λόγω μικρής εμπειρίας.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε Βασίλη πολύ καλή η προσπάθειά σου στο σκίτσο.!

Δυστυχώς όμως δεν είναι σωστό,ούτε το σκίτσο ούτε η γωνία κοπής,και ο τρόπος εύρεσης της σωστής γωνίας κοπής που περιγράφεις δεν είναι ο απόλυτος τρόπος,
με κάποιες μηχανές δουλεύει με κάποιες όχι,έτσι περισσότερο μπερδεύουμε τα πράγματα και όσους μας διαβάζουν.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Αντώνη καλημέρα, ευπρόσδεκτα τα σχόλιά σου, αλλά στείλε κάποια στιγμή και κάτι αν έχεις, πολύ θα ήθελα να δω και όλοι μας νομίζω.
Συζήτηση να γίνεται από την οποία ωφελούμαστε, για αυτό και τα παρακάτω:
. Για το σκίτσο. Αυτή την εικόνα είχα υπ'όψη μου και είναι η ίδια γωνία που αναφέρω (από badgerandblade.com)
Εικόνα
. Για τον τρόπο. Εννοείται ότι δεν είναι απόλυτος, η πρακτική μέθοδος δική μου (βλ. εικόνα finding the right angle - 1) και του macho νομίζω (βλ. εικόνα finding the right angle - 2) όπως τις περιγράφει
. Για τις ρυθμιζόμενες - sorry δεν το ανέφερα ότι το σκίτσο δεν τις αφορά - εκεί ανάλογα με τη ρύθμιση της μηχανής η γωνία (~30°) αυξάνεται (βλ. εικόνες large gap - orientation 1 & 2), αφορά όμως τις περισσότερες DE

Για να βοηθήσουμε όσους μας διαβάζουν. Στον σύνδεσμο εδώ εκτός από τις εικόνες που αναφέρονται παραπάνω γράφει και για άλλα, όπως για καμπύλες προσώπου και πίεση και στο κεφάλαιο More pictures εκεί τα λέει όλα. Χρήσιμο νομίζω

Φιλικά
Βασίλης
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

christos_ έγραψε: 20 Οκτ 2017, 23:06 .... Υποθέτω πως αν από 30 οι μοίρες γίνονται 45 έχουμε βαθύτερο ξύρισμα. Η το αντίθετο;
Χρήστο καλημέρα, στο σύνδεσμο εδώ, δες στο κεφάλαιο "Mote pictures" έχει όλες τις φάσεις, απαντάει νομίζω σε αυτό που ρωτάς.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Ok το είδα. Θα το μελετήσω με παράλληλο πειραματισμό. Σ΄ευχαριστώ και πάλι.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας,

Βασίλη έχεις δίκιο,μερικές φορές και ειδικά από το κινητό,τα posts μου είναι κάπως... :(
Η αλήθεια είναι ότι δουλεύω πολύ καιρό έναν οδηγό για το νήμα αυτό, και έτσι όπως πάει δεν ξέρω άν και πότε θα έχω χρόνο να τον ολοκληρώσω...

ΟΙ φωτογραφίες και τα links που ανέβηκαν είναι από το wiki του B&B και θα βγάλουμε άκρη πιστεύω.

Καταρχήν αν και θα φανεί παράξενο,όλες οι DE οι SE και αργότερα όλα τα πλαστικά,μονολέπιδα ή πολυλέπιδα ανήκουν στα κοπτικά εργαλεία ή εργαλεία κοπής,
οι αρχές τους είναι οι ίδιες,και η έμπνευση προέρχεται από το ροκάνι,αρχαίο εργαλείο με σταθερό σημείο τριβής και μεταβαλλόμενη γωνία και έκθεση λεπίδας.

Για την εύρεση της σωστής γωνίας υπάρχουν δύο τρόποι,και η λαβή παίζει τον ρόλο του μοχλού,όπου αναλογικά αυξάνουμε ή μειώνουμε την κλίση (τις μοίρες˚)

Εικόνα

Ο 1ος τρόπος είναι ο παραπάνω,όπου ακουμπάμε στο πρόσωπο το top cap,η λαβή είναι παράλληλη με το πάτωμα,
και μετά αρχίζουμε να κατεβάζουμε την λαβή μέχρι η λεπίδα να έρθει σε επαφή με το δέρμα,όπως φαίνεται στο σκίτσο 1.

Εικόνα

Ο 2ος τρόπος και ο πιό διαδεδομένος,όπου ακουμπάμε στο πρόσωπο το base plate (μπάρα ασφαλείας) η λαβή είναι παράλληλη με το πρόσωπο,
και μετά αρχίζουμε να ανεβάζουμε την λαβή μέχρι η λεπίδα να έρθει σε επαφή με το δέρμα,όπως φαίνεται στο σκίτσο 2.

Ο 2ος τρόπος είναι αυτός που δείχνουν σχεδόν όλα τα video,αλλά και όλοι οι 'διάφοροι',δουλεύει μεν αλλά όχι πάντα σωστά δε,υπάρχουν δηλαδή εξαιρέσεις όπως πχ: σε όλες τις ρυθμιζόμενες,αλλά και σε πολλές μη ρυθμιζόμενες που έχουν μεγάλο blade gap (διάκενο) ή μεγάλο blade exposure (έκθεση λεπίδας) είναι και αυτό άλλο ένα "tricky" γιατί βασιζόμαστε στην μπάρα ασφαλείας,με αποτέλεσμα να μπερδευόμαστε και να μην μπορούμε να βρούμε την σωστή γωνία κοπής,που είναι διαφορετική σε κάθε μοντέλο.

Ο 1ος τρόπος είναι ο καλύτερος και ο πιό αποτελεσματικός,δουλεύει 100% με όλες τις ρυθμιζόμενες μηχανές,αλλά και αυτές που αποτελούν εξαιρέσεις,έτσι έχοντας ως οδηγό το top cap δεν θα κάνουμε λάθος,και θα βρούμε πολύ ευκολότερα την σωστή γωνία κοπής.

Εδώ είναι οι δύο τρόποι εύρεσης της σωστής γωνίας,στις ρυθμιζόμενες με larger gap (σε υψηλές ρυθμίσεις)

Εικόνα

Ο 1ος τρόπος και ο σωστότερος,ισχύουν όλα αυτά που περιγράφονται στον 1ο τρόπο εύρεσης της σωστής γωνίας αλλά,εδώ βλέπουμε ότι το base plate (μπάρα ασφαλείας) είναι "στον αέρα" και δεν έρχεται σε επαφή με το δέρμα,έτσι μπορούμε να αυξήσουμε τις μοίρες έχοντας υπόψιν ότι ο οδηγός μας είναι μόνο το top cap.

Εικόνα

Ο 2ος τρόπος που δυστυχώς χρησιμοποιείται από πάρα πολλούς,δεν είναι και τόσο καλός στην πράξη,εδώ βλέπουμε ότι το base plate (μπάρα ασφαλείας) είναι ο οδηγός,οι διαφορές είναι τεράστιες,δεν μπορείς να αυξήσεις τις μοίρες,αλλά το σημαντικότερο είναι ότι η αίσθηση (αν υπάρχει) είναι άσχημη,αφού στην ουσία ξυριζόμαστε με buffing μια τεχνική που είναι μόνο για έμπειρους για τα touch ups,η λεπίδα όπως βλέπουμε είναι περίπου στις 60˚... και πολύ μακριά από τις 25-30˚ που βλέπουμε στο 1ο σκίτσο.

Εικόνα

Στην άνωθεν φωτογραφεία είναι η γνωστή Merkur 34c HD και εδώ βλέπουμε πως,είναι στην σωστή θέση κοπής και έτοιμη να ξυρίσει,οπτικά είναι πιό εύκολο να βρείς την τέλεια γωνία κοπής,πως; εφόσον το top cap (καπάκι κεφαλής) + το base plate (μπάρα ασφαλείας) + την λεπίδα, είναι σε επαφή ταυτόχρονα στο δέρμα,βέβαια αυτό είναι το επιθυμητό γιατί όπως είπαμε υπάρχουν και εξαιρέσεις,που αφορούν την κακή τελική γεωμετρία της μηχανής (σχεδιαστικό λάθος) ή την εσκεμμένη επιθετικότητα της.

Στην φωτογραφεία με την Merkur 34c HD επίσης βλέπουμε δύο γωνίες,την κόκκινη που είναι η γωνία της λαβής στις 45,0˚ και την γαλάζια που είναι η γωνία της λεπίδας στις 25,3˚ που είναι και η πραγματική,με λίγα λόγια η Merkur 34c HD με την σωστή γωνία που προκύπτει από την τελική γεωμετρία της μηχανής ξυρίζει στις 25,3˚ μοίρες.

Είναι λοιπόν κάπως άκυρο να λέμε σε κάποιον,ε ναι περίπου 25˚- 45˚ γιατί η κάθε μία μηχανή έχει την δική της γωνία κοπής,που περιμένει να την ανακαλύψουμε... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Αντώνη καλησπέρα
Πολύ καλό, νομίζω πλήρες.
Βασίλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”