Συζήτηση για γωνία ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Η γωνία κοπής ενδιαφέρει πολύ τον Ράντυμαν.

Αυτές οι εικόνες που δείχνετε είναι η ιδανική γωνία κοπής,που όμως θεωρώ σχεδόν αδύνατο να διατηρηθεί ΕΤΣΙ ακριβώς και στο κόντρα. Αποτέλεσμα? Να υπάρχει τέλειο ξύρισμα σε κάποια σημεία και σε κάποια άλλα να μένουν οι πόροι.

Εδώ έρχεται η λύση της πανίσχυρης μηχανής που σαρώνει τα πάντα και με οποιαδήποτε γωνία κοπής. Ναι, καλά μαντέψατε. Για το κτήνος μιλάω.

Κόβει και με steep και με shallow angle. Αλλά το πρόβλημα στη shallow με το θηρίο είναι ότι δαγκώνει και πιο εύκολα. Εκεί θες σαπούνι φτιαγμένο από πάγο να γλιστράει, ίσως και μια ήπια λεπίδα. Εκεί όμως μπορεί να μη πάρεις BBS. Σχετικά είναι όλα.

Εικόνα

Steep αριστερά, Shallow δεξιά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Κι όμως, η "σωστή" γωνία μπορεί να διατηρηθεί σε όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος, και σε όλα τα σημεία του προσώπου. Είναι θεμα εξάσκησης και εμπειρίας.

Θα δεις, ειδικά αφού ασχολείσαι με μια και μόνο μηχανή, οτι σύντομα δεν θα έχεις θέμα!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Με τη BB Ti ξυριστικα με shallow angle (βλ. εικονα πιο πανω). Αυτο λεγεται ride the cap συναδελφοι; Οπως και να εχει αν γυριζα τη λαβη παραλληλα με το προσωπο ξυριζα αερα.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2073
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8338 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Αλέξανδρε ξεκινάς με την λαβη της μηχανής κάθετη στο μαγουλο, δλδ το τοπ καπ να ακουμπά με την κορυφή της καμπύλης του στο πρόσωπο κ μετά κατεβάζεις σιγά σιγα την λαβή μέχρι η λεπίδα να αρχίζει να κόβει. Επειδή αυτή η γωνία κοπής αντιστοιχεί στην μεγαλύτερη επαφή του τοπ καπ με το δέρμα λέγεται Ράιντ δε καπ. Ναι σωστή ειναι η φώτο αλλά αλλάζει ελαφρώς η κλιση από μηχανή σε μηχανή κ για τις δύο περιπτώσεις.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Και το ride the guard ειναι με τον μην ακουμπα καθολου το cap το μαγουλο. Ανακαλυπτω την αλφαβητα αυτες τις μερες. Γ και Α γαααα Τ και Α ταααα .... ολο μαζι γατσουλα!!!
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2073
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8338 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Αλέξανδρε λογικό να ψάχνεσαι, γτ σου στοίχισε πολύ όλα αυτά τα χρόνια που δεν ήξερες... :D

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 38 δευτερόλεπτα:
Τώρα που βλέπω την φώτο καλύτερα νομίζω πως η αριστερή φώτο για ride the guard είναι κάπως υπερβολικά κάθετη. Και η δεξιά είναι κάπως "λίγη" για ride the cap. Νομίζω πως και στις δύο περιπτώσεις γενικά είναι πιο ανοιχτές οι γωνίες. Αλλά δεν είναι για να ασχολείσαι το θέμα. Κυρίως εσύ.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Το πιασα Μπαμπη το υπονουμενο. Δεν ασχολουμαι καλυτερα με το ride the horse!!!!
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3444 times
Been thanked: 3296 times
Ηλικία: 42

Νομίζω τα λέει όλα. Για παλιούς και νέους..

Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2073
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8338 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Εύγε Στακύρ για το βίντεο. Σίγουρα για πολλούς είναι μια πολύ καλή αρχή. Ή τέλος. Ή ενδιάμεσο. Προσωπικά γενικά δε με τρελαίνει αυτός ο τρόπος ανάπτυξης των ζητημάτων. Μπορεί σε κάποιους, μάλλον από μια ηλικία και πίσω, να φαίνεται πιο εύκολος, αλλά εγώ νιώθω πως μου τρώει χρόνο. Ακόμα και προωθώντας το βίντεο με το βελάκι του πληκτρολογίου, με κίνδυνο να χάσω κάτι, πάλι νομίζω πως ο χρόνος που σπαταλάω είναι δυσανάλογος με αυτά που αποκομίζω. Νομίζω πως διαβάζοντας κάτι σαν αυτό, μαθαίνω με πιο πλήρη τρόπο, πολύ πιο γρήγορα, με ελεγχόμενο τον ρυθμό εμπέδωσης των δεδομένων κ με περιθώρια κατανόησης. Παρόλα αυτά είναι ένα πολύ περιεκτικό βίντεο... Για αυτό με λίγα λόγια Θένκς Στακύρ.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”