Parker 98c-98r

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

wp20ba6d44_05_06.jpg
Ας έχουμε λοιπόν ένα τόπικ και για την Parker 98c, που μου δάνεισε με δική του πρωτοβουλία ο φίλτατος macho, για να με μυήσει στον άγνωστο μέχρι σήμερα για μένα κόσμο των open comb.

Να πω την αμαρτία μου, είχα τρομάξει λίγο χθες με το βάρος της μηχανής όταν την πρωτοέπιασα στα χέρια μου. Δεν έχω ζυγαριά ακριβείας, βρήκα όμως ότι είναι 120 γραμμάρια. «Πού πας και μπλέκεις», σκεφτόμουνα, «καλά σφαξίματα» σε άλλες στιγμές, νιώθοντας την σημαντική διαφορά από τα 75 γραμμάρια της Edwin Jagger και τα 48 της Lord L6 που έχω. Μου έδιναν θάρρος τα σχόλια περί γλυκύτητας, όμως, ενώ είχα σκεφτεί ότι είχα κάνει και μερικά αρκετά επιτυχημένα ξυρίσματα με σαβέτα, οπότε είπα... βουρ στον πατσά και ό,τι γίνει.

Δεν ξέρω πώς το 'χουν καταφέρει εκεί στην Parker, αλλά η open comb κεφαλή που έχουν φτιάξει είναι ταυτόχρονα και πιο αποτελεσματική από μια μέση closed comb, αλλά δεν σου προκαλεί φόβο ότι θα σφαχτείς -όπως τα λέει κι ο macho από πάνω δηλαδή. Νιώθεις σαφέστατα το ξυράφι στο δέρμα, αλλά είναι έτσι το χτένι της και το blade gap, που καθιστούν τη μηχανή ασφαλέστατη ακόμα και για τύπους σαν εμένα, που πετυχαίνουν εξαιρετικό αποτέλεσμα με δύο περάσματα (WTG-XTG) και με τις προαναφερθείσες closed comb.

Σήμερα που ήταν η πρώτη δοκιμή, βέβαια, δεν ρίσκαρα με εγκάρσιο και έκανα δύο περάσματα με τη φορά της τρίχας, παίρνοντας αποτέλεσμα ισάξιο, ίσως και καλύτερο από αυτό που έπαιρνα και με τις δικές μου μηχανές. Δεν με δυσκόλεψε καθόλου να βρω τη γωνία της και ίσως εδώ να έπαιξε ρόλο το βάρος. Και, προφανώς, θα είναι εξίσου αποτελεσματική και για γένια περισσότερων ημερών, αν ποτέ χρειαστεί.

Με βλέπω να μπαίνω σε έξοδα, λοιπόν, αν και μάλλον θα προτιμήσω κάποια από τις πιο ελαφριές open comb εκδόσεις της Parker (26c ή την 65c, που μου 'χει κάτσει και καλύτερα στο μάτι). Και όσοι είστε σαν εμένα (ευαίσθητο δέρμα, αραιά και μέτριας σκληρότητας γένια), μη φοβάστε να τις δοκιμάσετε.

ΥΓ: Ο macho μου δάνεισε και την closed comb κεφαλή της Parker, οπότε θα επανέλθω τις επόμενες μέρες με εντυπώσεις και για την 98r. Γι' αυτό ας κρατήσουμε το νήμα και για τις δύο εκδοχές.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ηρθε κι η ώρα της δοκιμής της closed comb εκδοχής του συγκεκριμένου μοντέλου, δηλαδή της Parker 98r.

Kατ' αρχάς δεν κρύβω ότι όταν άλλαξα το κάτω μέρος της κεφαλής και έβαλα και ξυραφάκι μέσα, τρόμαξα πιο πολύ απ' όταν πρωτοέπιασα στα χέρια μου τη μηχανή. Το blade gap μου φάνηκε τεράστιο και αδικαιολόγητα επικίνδυνο.

Εικόνα

Είναι τραγική η φωτογραφία, το ξέρω και ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη, αλλά το κινητό μου έχει ένα θέμα στις κοντινές. Φαίνεται όμως στο περίπου πόσο εξέχει το ξυραφάκι και πόσο ασύμμετρο μοιάζει με την μπάρα ασφαλείας -σε σχέση τουλάχιστον το αντίστοιχο blade gap μιας Edwin Jagger ή της Lord L6 που είχα συνηθίσει.

Η χρήση του Tabac ήταν μονόδρομος, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους ( :mrgreen: ). Και η προσοχή που έδωσα στις κινήσεις αυξημένη. Αλλά το ξύρισμα κύλησε ομαλά. Ενιωθα βέβαια κατ' ευθείαν το ξυράφι στο πρόσωπο, σαν να μην υπήρχε μπάρα ασφαλείας. Όμως, το βάρος της μηχανής (120 γρ. υπενθυμίζω) δεν σου επιτρέπει, ακόμα κι αν θες, να ασκήσεις πίεση η οποία θα προκαλούσε προβλήματα. Η γωνία είναι ίσως λίγο διαφορετική σε σχέση με τις πιο ήπιες closed comb μηχανές, αλλά και όταν ξεθάρρεψα κι ένιωσα να τη «χαλάω», δεν είχα πάλι πρόβλημα.

Είναι πιο επιθετική μηχανή από την αντίστοιχη open, αλλά δεν μου φάνηκε πιο αποτελεσματική. Διότι και με την open πέτυχα το ζητούμενο DFS με δύο «προς τα κάτω» περάσματα, όπως και σήμερα με την closed. Συν τοις άλλοις, ένιωσα το δέρμα λίγο πιο ξηρό απ' ό,τι συνήθως, ίσως να ήταν δηλαδή πιο... απολεπισμένο (χωρίς ωστόσο να έχω ερεθισμούς). Γι' αυτό ενώ σκόπευα να χρησιμοποιήσω λοσιόν, έβαλα μπαλμ μετά το ξύρισμα.

Εν κατακλείδι (αν και με ένα ξύρισμα ίσως τα συμπεράσματα είναι βιαστικά), η Parker 98r:

- Δεν είναι τόσο επιθετική όσο φοβόμουν.
- Δεν είναι πιο αποτελεσματική από μία αντίστοιχη open comb της Parker (που κάνει πιο «γλυκό» ξύρισμα).
- Δεν θα τη σύστηνα σε κάποιον αρχάριο.

Η ψήφος μου λοιπόν πάει σαφέστατα στην open comb λόγω ηπιότητας και ίδιας αποτελεσματικότητας, αλλά φαντάζομαι ότι όποιος έχει πυκνή τριχοφυΐα και σκληρά γένια, ίσως βρει στην closed comb αυτό που ζητάει. Η λαβή της 98 πάντως, είναι φοβερή και σκέφτομαι να την αγοράσω για να τη χρησιμοποιώ και με τις άλλες κεφαλές (π.χ. της Lord).
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Το επάνω μέρος των κεφαλών είναι ίδιο και στις δύο;
Νομίζω ότι τα επάνω μέρη κεφαλών με μπάρα ασφαλείας,
είναι διαφορετικά από αυτά των κεφαλών open comb.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Nωντα το ιδιο ειναι.και σε open & closed comb(safety bar). το μονο που αλλαζει ειναι η κατω βαση (comb).
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

OK , πώς μου φαινόταν εμένα δεν ξέρω...σάν οι των open comb να ήταν λιγότερο κυρτές
από τις των "κλειστών". (Kαι σε άλλες μηχανές, πχ Merkur).
Μάλλον γιατί όταν εφαρμόζει το πάνω μέρος σε open comb βάση κεφαλής,
δεν υπάρχει άνοιγμα, "Gap"...
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ενα γδαρσιματάκι στην κάτω δεξιά μεριά του μουστακιού το είχα σήμερα, αλλά η γενική άποψή μου για τη μηχανή δεν αλλάζει. Δεν είναι τόσο επιθετική όσο την κάνει να φαίνεται το κάπως ασύμμετρο blade gap.

Πάντως είναι πιο αποτελεσματική από μία Jagger στο «προς τα κάτω» πέρασμα, σ' αυτό δεν χωρά αμφιβολία.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σε σχεση παντως με την open comb η 98r ειναι πιο επιθετικη.πιστευω οτι ειναι ιδανικη μηχανη για σκληρα και πυκνα γενια και εξισου αποτελεσματικη με μια slant.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Την 98c πού μπορώ να την βρω;

Προστέθηκε μετά από 46 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
H εστω την λαβή της.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Το hairmaker έχει την 98R ..φαντάζομαι είναι ίδια η λαβη
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Ναι η 98r υπάρχει, η 98c δεν παράγεται πλέον γιατί ούτε στο σαιτ της Parker υπάρχει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”