LORD safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Να σου πώ κι εγώ τη γνώμη μου,μιας και έχω την εν λόγω μηχανή αλλά και την ej de89l.Η εν λόγω μηχανή είναι καλή για να ξυριστείς και δεν έχει άμεση σχέση με τις φτηνιαδούρες-αντίγραφα των gillette tech-superspeed.Με μια λέξη δεν είναι "Κινεζιά",αν με πιάνεις.Αξίζει για τα λεφτά της κυρίως για ταξίδια,αφού δεν κοστίζει και αξίζει.Βέβαια όταν έχω δίπλα την de 89l,το χέρι μου δεν πάει σε αυτήν εύκολα.Έχει μικροατέλειες στο φινίρισμα και πολύ ελαφριά λαβή.Είναι μεγαλούτσικη η λαβή αλλά δεν δυσκολεύει.Δε γλυστράει πολύ αλλά δε θα έλεγα οτι έχει το καλύτερο grip.Επειδή εγώ την έχω χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές,θα έλεγα οτι είναι πισωγύρισμα για σενα,με την έννοια οτι είναι η τέλεια μηχανή να ξεκινήσει κανείς.Είναι ιδανικότερη ίσως από μια edwin jagger(λόγω τιμής) για να μάθεις σε de.Αν τη θες για αλλαγή θα είναι ωραία,αλλά μια και υπάρχει Αθήνα μπορείς να τη δείς από κοντά να έχεις εμπεριστατομένη άποψη.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Βρήκα κάποια στοιχεία παραπάνω και συνεχίζω εδώ την παρακάτω συζήτηση, για να είμαστε ον τόπικ.
Roadrunner έγραψε:Είχα χτυπήσει προ ημερών μία Lord L6 στο ebay του connaught, δεν είχα πολυασχοληθεί, σήμερα κιόλας ευχόμουν να με πετάξει έξω κάποιος (δεν άλλαξε η γνώμη μου για τη μηχανή, την ήθελα, απλά πήρα μπόλικα πράγματα πρόσφατα και έλεγα να την αφήσω για αργότερα). Αλλά τελικά δεν με πέταξε.
Βέβαια, με 8.20 ευρώ που μου βγήκε το συνολικό κόστος (μαζί με τα ταχυδρομικά) είναι μία καλή αγορά, αλλά ΟΚ.
herco έγραψε:Καλοριζικη ! Να εχεις υποψη σου ομως οτι πηρες την L1822 την απλη και οχι την L - δηλαδη η λαβη της ειναι η ιδια με της L5 και οχι η μακρυτερη της L6.
Ψάχνοντας λοιπόν διαπίστωσα ότι ουσιαστικά η μηχανή που πήρα είναι L5 στην πιο εξελιγμένη εκδοχή της, με την κεφαλή-αντίγραφο της Gillette Tech και όχι η αρκετά δημοφιλής στα αμερικάνικα φόρουμ Lord Premium LP1822L ή L6, με τη μακριά λαβή και την κεφαλή-αντίγραφο Merkur. Η διαφορά δηλαδή δεν έγκειται μόνο στο μήκος της λαβής και το Connaught shaving κάνει λάθος που την αναφέρει στην ιστοσελίδα του ως "L6".

Για να είμαι ειλικρινής ξενέρωσα λίγο γιατί ψηνόμουν για τη L6, με έψηνε δηλαδή το ότι η κεφαλή είναι αντίγραφο της Merkur (θα ένιωθα σαν να είχα αποκτήσει κάτι σαν Merkur στο 1/4 της τιμής). Θα βρεθώ τελικά με κάτι άλλο στα χέρια μου, το οποίο όμως είναι και πάλι διαφορετικό απ' αυτό που ήδη έχω (EJ DE89L). Διαβάζω πάντως ότι η Gillette Tech είναι πολύ ήπια μηχανή και προβληματίζομαι -αν και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό με το ευαίσθητο και αρκετά ιδιότροπο δέρμα που έχω, δεδομένου ότι μέχρι στιγμής οι ήπιες λεπίδες με ξυρίζουν βαθύτερα. Η νεκροψία θα δείξει...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Για την ιστορία αγόρασα πριν μήνες L5 από μίνι μάρκετ που τη φέρνει στην Αθήνα για 2,80.Τη βρήκα λίιιιιγο πιο επιθετική από την Gillette Tech,αλλά αυτό είναι και θέμα της λεπίδας κατα μία έννοια.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Roadrunner έγραψε:
Ψάχνοντας λοιπόν διαπίστωσα ότι ουσιαστικά η μηχανή που πήρα είναι L5 στην πιο εξελιγμένη εκδοχή της, με την κεφαλή-αντίγραφο της Gillette Tech και όχι η αρκετά δημοφιλής στα αμερικάνικα φόρουμ Lord Premium LP1822L ή L6, με τη μακριά λαβή και την κεφαλή-αντίγραφο Merkur. Η διαφορά δηλαδή δεν έγκειται μόνο στο μήκος της λαβής και το Connaught shaving κάνει λάθος που την αναφέρει στην ιστοσελίδα του ως "L6".
Φιλε Roadrunner, τσαμπα ανησυχεις. Ολες οι φωτογραφιες που ποσταρες δειχνουν την L6 :-)

O Connaught (ο οποιος γενικα προσεχει τις φωτο που ανεβαζει στο ebay) σου πουλησε αυτο το blister. Δες το λιγο καλυτερα, η μηχανη που απεικονιζει εχει 2 πειρους και "κυματιστη" μπαρα ασφαλειας (Merkur) - επισης - η μηχανη που απεικονιζει στο site του, παροτι η γωνια φωτογραφισης ειναι ψηλα, δειχνει καθαρα "κυματιστη" μπαρα ασφαλειας (παλι Merkur). Το ιδιο συμβαινει και με τη φωτο στο επισημο σαιτ της Lord - το οποιο το φτιαχνουν εδω και 2 χρονια - η φωτο που εβαλες απο εκει (ιδια με του Connaught) απεικονιζει την L6.

Οι μηχανες Tech και τυπου Tech (οπως η L5) δεν εχουν πειρους και η μπαρα ασφαλειας τους εχει συνεχομενα μικρα καθετα χαραγματα. Συνηθως απο μια τετοια πλαινη ληψη φαινονται και τα 3 μπρατσακια που ενωνουν τη μπαρα με το κυριο σωμα της κεφαλης.

Καλοριζικη η L6 :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ωραίος ο herco. Νιώθω ήδη καλύτερα. :thnx

Για το ότι έμπλεξα τα μπούτια μου, βέβαια, ευθύνεται και το σάιτ της Lord που έχει την LP1822 στην κατηγορία L5 (εκτός κι αν αυτοί την ονομάζουν πράγματι L5, που διαφέρει μόνο στη λαβή με την L6, οπότε who cares), αλλά και η λάθος ανάγνωση εκ μέρους μου σε ένα θέμα που διάβασα στο B&B. Για να μη μπερδευτεί λοιπόν κανένα νυν ή μελλοντικό μέλος που θα ενδιαφερθεί για τις Lord, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

- H LP1822 κυκλοφόρησε αρχικά με κεφαλή τύπου Tech. Εδώ και αρκετά χρόνια όμως (από το 2007-08, απ' ό,τι κατάλαβα), το ίδιο μοντέλο παράγεται με κεφαλές-αντίγραφα Merkur.
- H LP1822L (η κλασική L6 με τη μακριά λαβή), η LP1822 (που πήρα εγώ και όντως είναι L6 με λίγο κοντύτερη λαβή), αλλά και η Lord Smart (με την πλαστική λαβή) έχουν ΙΔΙΕΣ κεφαλές (τύπου Merkur).
- Mόνο η L122 (κλασική L5) έχει κεφαλή τύπου Tech.

Οντως τσέκαρα σε μεγέθυνση τις φωτογραφίες του Connaught και των L6 με τη μακριά λαβή και φαίνεται ότι οι κεφαλές είναι ίδιες, οπότε πήρα αυτό που ήθελα (και μάλλον όπως το ήθελα, όσον αφορά τη λαβή). Πάντως, αν βρω και την L5 τόσο φτηνά όσο τη βρήκε ο φίλος rhtoras, θα ψηθώ και γι' αυτήν, η Lord γενικά με έχει πείσει, χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμα κάποιο μοντέλο της, ότι είναι τίμια και καλή εταιρεία. Και μάλλον θα είναι η πρώτη μου επιλογή για δώρο σε όποιον καταφέρω να προσυλητίσω στο Π.Ξ. (έχω βάλει ήδη στο μάτι κανά δυο από το ευρύτερο συγγενικό περιβάλλον).

Ραντεβού στο ίδιο τόπικ σε λίγες μέρες, όταν θα έρθει και θα τη δοκιμάσω. :megagrin
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Λοιπόν, φίλοι μου, εδώ έχουμε να κάνουμε με μία ιδιαίτερη περίπτωση μηχανής (μπαίνω κατ' ευθείαν στο ψητό, μια και υποτίθεται πως οι νέοι χρήστες του μέλλοντος θα διαβασουν όλο το τόπικ από την αρχή :megagrin ).

Η εμφάνιση

Χθες λοιπόν έφτασε στα χέρια μου η Lord Premium 1822M, με κεφαλή αντίγραφο της Merkur και την αλουμινένια λαβή της L5. Το συνολικό μήκος της μηχανής είναι 9,5 εκατοστά και το βάρος 48 γραμμάρια. Πρόκειται για το πρώτο μοντέλο της L6, το οποίο ακολουθήθηκε από τη Lord Premium 1822L (όπου Μ=medium μήκος λαβής, όπου L=long, αλλά επίσης από αλουμίνιο), η οποία έχει μήκος 11 εκατοστά, το ίδιο βάρος και είναι αρκετά δημοφιλής στα ξυριστικά φόρουμ του εξωτερικού.

Διαβάσατε για αλουμινένια λαβή και ξενερώσατε; Προφανώς, λοιπόν, θέλετε τα εργαλεία σας στο Παραδοσιακό Ξύρισμα να είναι και μικρά κοσμήματα, οπότε μη συνεχίσετε την ανάγνωση. Η Lord L6 δεν κάνει για εσάς. Δεν είναι η ξυριστική μηχανή που θα τη δει κανείς και θα πει "τι κουκλί είναι αυτό".
Lord_kefali.jpg
Ομολογώ ότι ακόμα κι εγώ που γνώριζα ότι υπάρχει θέμα με το φινίρισμα (κάτι που ούτως ή άλλως θεωρούσα δευτερεύον, γι' αυτό και την αγόρασα), περίμενα η όψη της μηχανής να είναι λίγο καλύτερη. Οι φωτογραφίες μου δεν είναι καθαρές και δεν βοηθούν πολύ να δείτε τις ατέλειες, αλλά σας το λέω εγώ ότι τo πάνω μέρος της κεφαλής έχει μπόλικα στίγματα. Καμία σχέση δηλαδή με την αστραφτερή γυαλάδα των Merkur, Muhle, Edwin Jagger. Οι δε επιφάνειες του "οδηγού" είναι τραχιές, ειδικά στα πλάγια, ενώ η λαβή, αλουμινένια γαρ, είναι πολύ πιο ελαφριά απ' ό,τι έχει συνηθίσει κανείς στις τοπ μηχανές του είδους.

Ετσι, όμως, εξηγείται και η χαμηλή τιμή (όχι πάνω από 12 ευρώ).
Lord_Lymeni.jpg
Το μόνο σοβαρό κατασκευαστικό πρόβλημα που είχε παρουσιαστεί σε αρκετά κομμάτια των πρώτων εκδόσεων της L6, έχει να κάνει με το σπείρωμα της κεφαλής. Αρκετός κόσμος είχε παραπονεθεί ότι η λαβή δεν "κούμπωνε" πλήρως στην κεφαλή, ενώ και στο δικό μου κομμάτι παρατήρησα ότι από τη μία μεριά δεν υπάρχει τέλεια εφαρμογή. Η κεφαλή ήταν σφιχτά "κουμπωμένη" μεν, αλλά στη μία πλευρά υπήρχε ένα απειρολάχιστο κενό (μικρότερο κι από μία μοίρα). Το ζήτημα αυτό λέγεται πως έχει λυθεί τα τελευταία χρόνια από τη Lord, προφανώς όμως τα κομμάτια του Connaught είναι από παλιό στοκ -και ίσως γι' αυτό τα βάζει σε δημοπρασίες που ξεκινούν από 0,99 λίρες στο ebay, για να φύγουν.
Lord_EJ.jpg
Οπως έγραψα και πιο πάνω η δική μου λαβή είναι πιο κοντή από τη μεταγενέστερη (και πιο διαδομένη) έκδοση της L6, ωστόσο είναι και πάλι ένα περίπου χιλιοστό μακρύτερη από αυτήν της Edwin Jagger DE89L. Αξίζει να τονίσω ότι η κάθε μία ταιριάζει στην κεφαλή της άλλης, κάτι που θα μού επιτρέψει να κάνω δοκιμές και παιχνίδια, προς το παρόν όμως με απασχολούσε η απόδοση της Lord Premium 1822M έτσι όπως είναι. Δεδομένου ότι δεν την αγόρασα για την εμφάνισή της, αυτό που ήθελα να δω είναι αν ξυρίζει τόσο καλά όσο λένε οι χρήστες των ξένων φόρουμ. Τι θα μού πρόσφερε, δηλαδή, αν ήταν η μοναδική μου μηχανή.

Το ξύρισμα

Σήμερα το μεσημέρι, λοιπόν, ήρθε η ώρα της κρίσης για την L6. Αν και είχα καλό προαίσθημα, επέλεξα καλού-κακού το καλύτερο δυνατό σετ, ώστε να μην παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα την ώρα του ξυρίσματος. Φόρτωσα, λοιπόν, την πιο φιλική προς το δέρμα μου λεπίδα (Derby Extra) και έκανα αφρό με το πιο ποιοτικό σαπούνι που διαθέτω μέχρι στιγμής (Proraso κόκκινο). Μπήκε και το pre-shave της Proraso και ήμουν έτοιμος.

Eνα πράγμα που με προβλημάτιζε τόσο καιρό που βρισκόμουν εν αναμονή του ταχυδρόμου, ήταν το πώς θα συνήθιζα το ότι το βάρος της L6 κατά το ξύρισμα πέφτει στην κεφαλή, λόγω της ελαφριάς λαβής. Στην πράξη, όμως, απόδείχθηκε ότι αυτό δεν δημιουργούσε κανένα πρόβλημα. Διότι ναι μεν η L6 δεν είναι τόσο ισορροπημένη όσο η EJ DE89, όμως το βάρος της κεφαλής δεν είναι τόσο ώστε να σου "τραβάει" το χέρι. O χειρισμός της μηχανής είναι ανετότατος και ίσως με βόλεψε κιόλας το ότι η κεφαλή είχε λίγο μεγαλύτερο βάρος απ' ό,τι είχα συνηθίσει έως τώρα. Το γράπωμα δε της λαβής είναι σταθερό και σίγουρο, λόγω και των χιαστί γραμμώσεων που υπάρχουν.
Lord_Plagiasti.jpg
Πράγματι, λοιπόν, το ξύρισμα κύλησε περίφημα. Πιο καλά κι απ' ό,τι ήλπιζα. Παρότι η αίσθηση πάνω στο δέρμα ήταν ελαφρώς πιο τραχιά σε σχέση με αυτήν της Edwin Jagger, το αποτέλεσμα ήταν ισάξιο, για να μην πω και καλύτερο! Δεν έχω, δυστυχώς, εμπειρία ξυρίσματος με κάποια closed comb της Merkur ώστε να κάνω σύγκριση και μ' αυτήν, αλλά με το που χαϊδεύτηκα κι ένιωσα το πρόσωπο λείο σχεδόν παντού, θυμήθηκα πολλούς εδώ που λέτε ότι οι Merkur (ειδκά η 34c) είναι πιο αποτελεσματικές από τις EJ. Να πέτυχαν τόσο καλό αντίγραφο οι Αιγύπτιοι;

Συμπεράσματα

Αν και ο ενθουσιασμός είναι κακός σύμβουλος, κάποια συμπεράσματα προκύπτουν αβίαστα γι' αυτήν την μάλλον υποτιμημένη μηχανή -ελάχιστοι πρέπει να την έχετε εδώ, αν έχω καταλάβει καλά. Τα αρνητικά είναι οι χτυπητές ατέλειες στο φινίρισμα και κυρίως το ζήτημα με το σπείρωμα, το οποίο ωστόσο δεν επηρέασε καθόλου την ξυριστική απόδοση (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση). Επίσης, το όχι ακριβό κόστος κατασκευής μπορεί να επηρεάσει και την μακροβιότητά της.

Ωστόσο, εκτιμώ ότι τα θετικά υπερισχύουν. Η L6 πωλείται στο 1/3 ή 1/4 της τιμής των Edwin Jagger, Merkur και Muhle (στην Αίγυπτο κοστίζει ακόμα λιγότερο), αλλά δεν υπολείπεται σε απόδοση. Τι πιο βασικό; Και μην κοιτάτε εμένα, που έχω κάνει ένα ξύρισμα όλο κι όλο, κάν'τε μία βόλτα στο "Badger and Blade" και θα δείτε ότι το λέει κόσμος με πολλά "χιλιόμετρα" στο χόμπι. Με λίγα λόγια, η Lord έχει καταφέρει να φτιάξει μία μηχανή με χαμηλό κόστος, η οποία όμως είναι άκρως αποτελεσματική.

Αν την προτείνω; Οπως θα αντιλαμβάνεστε, ναι. Η L6 είναι μία εξαιρετική λύση για κάποιον που θέλει να μπει στο Π.Ξ., αλλά του φαίνονται πολλά τα 30-40 ευρώ για μία πιο επώνυμη μηχανή. Είναι όμως πολύ καλή και για κάποιον πιο "παλιό", που απλά θέλει μία εναλλακτική λύση. Δεν το συζητώ, τέλος, ότι αποτελεί ιδανική περίπτωση για ταξίδια/διακοπές, εκεί που δεν θέλουμε να ρισκάρουμε ούτε την παραμικρή γρατζουνιά στις μηχανές-κοσμήματα που έχουμε. Αφήστε που λόγω του ότι δεν είναι εμφανισιακά τέλεια, κοιτάς την ώρα του ξυρίσματος μόνο να κάνεις καλά τη δουλειά σου κι όχι να μην πέσει νερό εκεί, μην ακουμπήσει αλλού και γρατζουνιστεί κ.ο.κ. Πραγματικό "σκυλί του πολέμου" που υστερεί σε ομορφιά, αλλά κάνει και με το παραπάνω τη δουλειά του.

Για όσους ενδιαφέρθηκαν ύστερα απ' όσα έγραψα, να σημειώσω ότι έχω βρει εσχάτως στο ebay και τη Lord Fresh Premium ή L125, η οποία παρουσιάζεται ως βελτιωμένο μοντέλο της L6 με τη μακριά λαβή -η οποία παραμένει αλουμινένια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Στις 2 απάνω φωτογραφίες βλέπουμε τη Lord L5
Ακριβώς από κάτω έχουμε την Gillette Tech(και ένα σκίτσο μου :megagrin )
Ελπίζω να μπορείτε να διακρίνετε τη μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις 2 κεφαλές,με τη μεν πρώτη να είναι σαφώς πιο επιθετική.Βέβαια να τονίσω εδώ οτι η Lord που έχω έχει μαύρη πλαστική βάση και ίσως να διαφέρει από αυτήν που πουλάει π.χ ο connaught και η οποία δε φαίνεται να έχει ίδια βάση στην κεφαλή.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τηλεμαχε, αυτη τη μηχανη την αγορασες καινουργια ? Ανοιξες δηλαδη ενα blister L122 και ειχε μεσα μηχανη με πλαστικο κατω μερος κεφαλης ? Γιατι τετοια πλαστικα εχουν κινεζικες και ινδικες απομιμησεις tech μηχανων και μπαινουν μια χαρα και σε αυθεντικη tech και σε Lord, αλλα δεν ειναι L5.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ναι άνοιξα κανονικά κουτί από μαγαζί που είχε και λεπίδες lord.Έμοιαζε να είναι ολόιδιο με της L5 σε όλα και είχε πίσω και κωδικό και τη σελίδα και από όλα.Απο την άλλη όμως η ίδια η lord κάνει μικροπαραλλαγές σε μηχανές της,οπότε το πλαστικό μέρος μου φάνηκε λογικό.Επίσης όπως επεσήμανε και ένας συμφορουμίτης και στο εξωτερικό την θεωρούν πιο επιθετική από την L6,κάτι που ενισχύει την πεποίθησή μου οτι είναι αυθεντική.Όμως χωρίς να είμαι απόλυτος φίλε Ηρακλή πιστεύω οτι μπορεί και να μην είναι έτσι.Πάντως ίσως να είναι εξελιγμένη L5,ποιός ξέρει!


υ.γ πάντως μου φαίνεται παλαβό κάποιος να αντιγράψει μια L5,όσο παλαβό μου φάνηκε που πουλούσαν απομίμηση brut edt σε παζάρι και τιμή διπλάσια από όσο έπαιρνα την original.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Σ' αυτό το νήμα του B&B, συγκεκριμένα, o talibeard χαρακτηρίζει την L6 λιγότερο επιθετική από την L5.

Παίζει παντως και το ενδεχόμενο να είναι εξελιγμένο μοντέλο. Τα κάνει αυτά η Lord, έτσι με είχε μπερδέψει και μένα. :-)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”