LORD safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

παιδια εδω ειδα αυτες http://connaughtshaving.com/page465.html
τις εχω ξανα ακουσει και νομιζω πως καποιος εδω εχει μηχανη lord.
οποιος εχει και οποιος αλλος ξερει κατι ας μας πει 2 λογια για αυτες τις μηχανες.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αιγυπτιακης κατασκευης, συγχρηματοδοτουμενο και απο την ΕΕ! Απο τι παλιες εταιριες. Κεφαλες αντιγραφη Tech ή super speed (παλιοτερα, τωρα δεν ξερω αν βγαζει ακομη!)

Τα ξυραφακια τους ειναι απο τα πολυ καλα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Ναι καλα θυμασαι. Εγω ειμαι κατοχος της Lord L5 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Βεβαια δεν εχω εμπειρια απο αλλη μηχανη. Αυτο που εχω να πω ομως ειναι οτι η συγκεκριμενη με εχει αφησει πληρως ικανοποιημενο σε σημειο να λυπαμαι να δωσω λεφτα για μια επωνυμη συσκευη. Αν γυρνουσα το χρονο πισω παλι την ιδια θα επαιρνα (μαρκα εννοω), ή μια weishi. Στο δια ταυτα αν ειχες μια merkur πιο πριν πιθανοτατα να μη σε αφησει το ιδιο ικανοποιημενο, αν ομως ειναι η πρωτη σου ή ειχες μια αλλη συκευη που δε σε αφησε ικανοποιημενο τη συστηνω ανεπιφυλακτα.

Απο τις τρεις που εχει ο connan ο razor, θα διαλεγα τη πανω αριστερα, επειδη εχει μεγαλυτερο βαρος. Παντως ολες ειναι καλοφτιαγμενες, δεν ειναι ψευτικες δηλαδη.
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

ευχαριστω για τις απαντησεις και περιμενω περισσοτερες.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

εγώ ούτε ήξερα ότι υπάρχουν... :sleep
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Για δειτε και στο κατω λινκ το βιντεακι του Μαντικ. Μετα το 2.15 λεει κατι για την συγκεκριμενη μηχανη

http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... 5&start=20
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Αναβίωση θρεντ τετραετίας! Ωραία πράγματα... Αλλά επειδή διαβάζω ιδιαίτερα θετικά σχόλια για τη Lord l6 τις τελευταίες μέρες, μπορεί να μου επιβεβαιώσει κανείς κάτοχός της αν είναι όντως τόσο καλή;

Η αλήθεια είναι ότι υστερεί σε εμφάνιση σε σχέση με τις «μουράτες» μάρκες, ενώ και το γεγονός ότι έχει αλουμινένια λαβή δημιουργεί προβληματισμό (όπως και η χαμηλή τιμή της, κακά τα ψέμματα, σου μπαίνει η ιδέα ότι «το φτηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι»).

Είναι όμως έτσι; Σε ξένα φόρουμ που έψαξα, είδα ότι όλοι λένε τα καλύτερα λόγια. Στο Amazon το ίδιο. Και μιλάμε για χρήστες που φαίνονται έμπειροι και έχουν δοκιμάσει ακριβές μηχανές. Είναι καλή για τα 12 ευρώ που κοστίζει ή ανεξάρτητα από τη χαμηλή τιμή της, είναι ένα άκρως αξιόπιστο εργαλείο; Η ελαφριά λαβή θα προβληματίζει κάποιον που έχει μάθει να ξυρίζεται με EJ89 ή Merkur;

Ρωτάω γιατί άρχισα κι εγώ να «ψήνομαι» να την αποκτήσω κάποια στιγμή. Οχι σύντομα, ίσως σε 2-3 μήνες π.χ. Θέλω να πάρω και μία δεύτερη μηχανή, η οποία όμως δεν θα είναι καλύτερη από την EJ 89DE που έχω τώρα, να μην την επισκιάζει γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα. Απλά να υπάρχει ως εναλλακτική, για κάθε τόσο. Θέλω όμως να ξυρίζει εξίσου καλά, μην πάθουμε και καμιά ζημιά. Θα είναι καλή επένδυση για μένα η Lord l6 ή να ξοδέψω σε άλλα είδη τα 12 ευρώ μου;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Για τα λεφτά της η γνώμη μου είναι ότι μπορεί να είναι καλή, αλλά για να πάρεις καλό ξύρισμα, πρέπει να έχεις αποκτήσει και καλή τεχνική. Καλή τεχνική θα αποκτήσεις με αξιόλογες μηχανές και δοκιμές και όχι με Lord. Είμαι και εγώ από τους "βλαμένους" που κατά καιρούς γυρνάω προς τα φτηνιάρικα προϊόντα, αλλά στην παρούσα φάση θα έλεγα ότι δεν θα σε βοηθήσει να εξελιχθείς, γιατί δεν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτήν που ήδη έχεις. Μάλλον θα σε μπερδέψει. Για μένα λοιπόν (που δεν τις σνομπάρω καθόλου) κάνε λιγό υπομονή και δοκίμασε πιο "στανταράκια".
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ναι, δεν θα με βοηθήσει να εξελιχθώ ασφαλώς η Lord, αλλά δεν τη θέλω για τέτοιο σκοπό! :)

Λέω να την πάρω για να την έχω "αναπληρωματική" μηχανή μου, όταν απλώς θα θέλω να κάνω μία αλλαγή. Θα αργήσω να τη χορτάσω την Jagger μου, άλλωστε! 'Η για κανά ταξίδι, που δεν θα θέλω να πάρω την καλή μου μηχανή, για να μην πάθει ζημιά ή χαθεί. Γι' αυτό ρωτάω: αξίζει να την έχω τη Lord l6 για ένα καλό ξύρισμα πού και πού; Ή ούτε γι' αυτό δεν κάνει, να περιμένω περισσότερο για να πάρω μία μηχανή ακόμα καλύτερη κι απ' την EJ DE89;
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Αν δεν απατώμαι η L6 έχει κεφαλή που είναι αντίγραφο Merkur. Όταν είχα δει πόσο τις πουλάνε (τις Lord) είχα σκεφτεί ότι θα προτιμούσα να έπαιρνα μια πχ 41c ή 42c δίνοντας τη διαφορά. Βασικά, αυτό ακριβώς έκανα.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”