LORD safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ναι ειναι.
Εικόνα
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Μάλιστα ωραία
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί φίλοι χρησιμοποιούν τακτικά τη Lord L6, να επαναλάβω, ώστε να το δουν, ότι σε μένα αποδίδει καλύτερα με κοφτερές λεπίδες και δη τις Perma Sharp και τις Bic Chrome Platinum (και όχι τόσο με Feather, Polsilver που είναι πιο διαφημισμένες).

Σήμερα το μεσημέρι με γένια τριών ημερών, το Perma στην 4η χρήση του παρακαλώ, θέρισε με άνεση. Δοκιμάστε το κι αυτό, τώρα που είναι ευρέως διαθέσιμο.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εμένα πάντως με Polsilver με ξυρίζει υπέροχα ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Σε λιγο θα της έχει ξανά διαθέσιμες ο Γιώργος στο whellshaved στα 8 ευρώ ενώ στον hairmaker είναι διαθέσιμη στα 9.90 ευρώ
:)



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Φεβ 2017, 06:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Χτυπήθηκε σήμερα από Γιώργο Λιμάνι η L6.
Όπως μου είπε η κεφαλή της L6 είναι αντιγραφή της Merkur 34 HD.
Την πήρα για τα ταξίδια - και αν όντως ισχύει ότι είναι σαν την Merkur - επειδή είναι ήπια.
Θα γίνει δοκιμή σύντομα και θα επανέλθω.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Έγινε η δοκιμή της Lord L6.
Η δοκιμή έγινε με Wilkinson #4, επίτηδες καθώς θεωρώ το συγκεκριμένο ξυράφι το πιο κοφτερό από όσα έχω δοκιμάσει έως σήμερα.
Το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό. Ένα από τα καλύτερα ξυρίσματα που έχω κάνει.
Πράγματι η L6 είναι μία ήπια μηχανή, κάτι σαν Merkur 34 HD. όμως θα έλεγα ότι είναι κάτι τις ανεπαίσθητα - ελάχιστα πιο επιθετική από την Merkur 34 HD.
Προσωπικά αυτό το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, γιατί εφενός κανένας δεν θέλει να έχει ακριβώς την ίδια μηχανή ή κεφαλή μηχανής δύο φορές, αφετέρου βρήκα την συμπεριφορά της L6 τόσο ήπια όσο η Merkur 34 HD αλλά και τόσο ίσως πιο αποτελεσματική όσο η .... Lord L6.
Αυτή η 3 κομματιών μηχανή πράγματι έχει μία αξιολογότατη κεφαλή, για τα λεφτά της πάντα, αφού υπάρχει έλλειψη φινιρίσματος χωρίς αυτό να αποτελεί πρόβλημα έργου, αλλά μόνο αισθητική λεπτομέρεια.
Ο βασικός κορμός είναι ελαφρύς από αλουμίνιο αλλά με την βαρύτερη κεφαλή δεν προβληματίζει εργονομικά κατά το ξύρισμα. Στα αρνητικά η παράξενη αίσθηση βιδώματος λόγω του χαμηλού κόστους, αλλά που τελικά βιδώνει την κεφαλή και την κρατάει σταθερή.
Εν κατακλείδι νομίζω ότι είναι μία αξιολογότατη DE μηχανή που μπορεί να αγοράσει κάποιος στα 8,00 ευρώ για τα ταξίδια του, αλλά και σε σημείο που μπορεί να γίνει η βασική καθημερινή επιλογή.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Billsig
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Φεβ 2017, 19:18
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 61

Για εμένα είναι η καθημερινή επιλογή η μάλλον η μοναδική και την πήρα μετά από πρόταση του κυρίου στον Πειραιά γιατί ήθελα κάτι οικονομικό για να δοκιμάσω το ΠΞ.Μεχρι τώρα μια χαρά είναι στη πράξη με φτωχό φινίρισμα.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Το μονο προβλημα που ειχα ηταν η λαβη της και την αλλαξα, αλλα με κοστος επιπροσθετο.Ηταν VFM παλια.Τωρα ειναι οι Parker open comb.Η αλουμινενια λαβη της Lord μπορει με τη πολυ χρηση να χαλασει στα πασα.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Την ώρα που οι L5 έχουν γίνει δυσεύρετες, εθεάθησαν για πρώτη φορά από το 2014 που ασχολούμαι αρκετές Smart (Lord S625), σε ρώσικα μαγαζια στο ebay.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”