LORD safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Στα μικρά Αιγυπτιακά μαγαζιά δεν θα βρεις την Lord6 με τίποτα,θα βρεις ίσως άλλα μοντέλα Lord,...μην.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η Lord L5 ισως παιζει ακομα σε τετοια μαγαζακια. Και χωρις υπερβολη ισως ειναι και η καλυτερη Tech like μηχανη που θα δοκιμασεις ποτε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

@Phoenix θα ρίξω μια ματιά σε ένα Aιγυπτιακό κοντά μου και θα σε ενημερώσω,είσαι Αθήνα;
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

@alexn Ναι, Αθήνα είμαι! Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Tιντουτο παλι...
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Lord Deluxe model 205 ( L111 ) και εχει ο ΚαπτανΗλιας ;)

*** και με προλαβε :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Χαιρετώ συνφορουμίτες!

Καινούριος εδώ και καινούριος στο σπορ του DE Shaving!

Φυσικά είμαι γεμάτος ερωτήσεις αλλά διάλεξα να ποστάρω εδώ την ερώτησή μου καθώς γίνεται λόγος για Lord μηχανές και όχι στον χώρο των αρχαρίων. Αν είμαι σε λάθος μέρος ας με διορθώσουν / μεταφέρουν οι διαχειριστές.

Παρείγγηλα από γνωστό site μια lord l6, ένα proraso σαπούνι κόκκινο, ένα proraso πράσινο preshave, ένα πακετάκι με 5 λεπίδες feather και ένα πινέλο omega 49 χοίρου.

Low budget δηλαδή αλλά ελπίζω όχι Low Και σε ποιότητα. Κατ' αρχήν να πω πως η περιεχόμενη λεπίδα της Lord κόβει το ίδιο με την feather. Με βάση τα όσα είχα διαβάσει, περίμενα η διαφορά μεταξύ τους να είναι τεράστια αλλά τελικά δεν είναι. Τουλάχιστον με χρήση και των δύο σε Lord L6.

Την μηχανή την κατατάσσω στις ήπιες. Ενώ το mail Που έλαβα από τον μαγαζάτορα μιλούσε για ελαφρύ και αργό ξύρισμα, η Lord είτε με την δικιά της λεπίδα είτε με την feather θέλει λίγη πίεση για να κόψει ικανοποιητικά τα γένια. Αλλιώς απλά σέρνεται στο πρόσωπο χωρίς να κάνει κάτι. Εκεί βρίσκεται και το πρώτο μου παράπονο. Θέλει πάνω από ένα περάσματα για να πετύχεις ένα ολοκληρωμένο ξύρισμα. Δεν θα με πείραζε να κάνω παραπάνω χέρια απλά ό,τι κάνω πέρα απο το κλασσικό ξύρισμα με τη φορά των γενιών μου προκαλεί σπυράκια!

Προέρχομαι από gilette mach 3 η οποία ναι μεν κάνει τη δουλειά της αλλά μετά από κόντρα ξύρισμα που έκανα γέμισα σπυράκια γύρω από το στόμα αλλά και αλλού! Μετά 3 μέρες και με γένια 3 ημερών μου ήρθε η Lord Και τα υπόλοιπα πράγματα. Είδα στο ίντερνετ ότι πρώτα ξυρίζεις με τη φορά, μετά πλάγια και μετά κόντρα! Το έκανα και το δέρμα μου ήταν τελείως λείο. Μετά από δύο μέρες όταν άρχισαν να ξαναβγαίνουν τα γένια μου είχα και αρκετά σπυράκια πάλι. Ευτυχώς όχι τόσο όσο με την gilette mach 3. Τα δύο πρώτα ξυρίσματα τα έκανα με την Lord τη λεπίδα. Στο δεύτερο η λεπίδα συνέχισε να κόβει αλλά εμφανώς είχε χάσει τις επιδόσεις που είχε αρχικά. Το τρίτο και τελευταίο το έκανα με την feather και δεν είδα καμία διαφορά. Βέβαια ξυριζόμουν μέρα παρά μέρα και δεν είχα επαρκώς μεγάλα γένια αν αυτό λέει κάτι.

Σήμερα το βράδυ ξυρίστηκα για τρίτη φορά με την LORD και έκανα μόνο με τη φορά και πλάγια με μεγάλη προσοχή. Δεν ξέρω αν φταίει που είμαι μαθημένος με την mach 3 ή αν απλά περίμενα πιο πολλά από την feather αλλά με το πρώτο πέρασμα σίγουρα δεν κάνεις δουλειά κι αυτό μου έκανε εντύπωση. Εγώ περίμενα πιο γρήγορα αποτελέσματα. Πρέπει να ψάχνεις τα σημεία που μένουν αξύριστα και να τα ξαναπερνάς.

Κάνω κάτι λάθος? Μήπως φταίει τίποτα στον εξοπλισμό μου? Σημειώνω πως είμαι τελείως αρχάριος (3 φορές όλες κι όλες με lord l6 DE.).

Αυτό που λέω να κάνω είναι να αφήσω το δέρμα μου να ηρεμήσει κάνα 10ήμερο, να φύγουν όλα τα σπυράκια και να ξαναπροσπαθήσω με feather και να κάνω μόνο με τη φορά και πλάγια.

Στο πλάγιο ξύρισμα πάντα νιώθω λίγο πόνο όταν περνάω την γωνία του προσώπου δηλαδή το σημείο κοντα στο σαγόνι και από τις δύο πλευρές.

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω τις απαντήσεις των έμπειρων! Ο κόσμος του DE φαίνεται γοητευτικός και με ελκύει αλλά χρειάζομαι προφανώς πληροφορίες.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Άσε το δέρμα σου να ηρεμήσει.
Η μετάβαση από τα πολυλεπιδα σε μηχανή ασφαλείας (Safety razor) θέλει λίγο χρόνο μέχρι να συνηθίσει το δέρμα.
Δοκίμασε και άλλες λεπίδες.υπαρχει περίπτωση να μην σου ταιριάζει καμμιά από τις 2 λεπίδες.
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 102 times

Και εγώ είμαι πολύ νέος στο ΠΞ οπότε θα αναφέρω κάποια πράγματα που έχω συνειδητοποιήσει τον 1 μήνα που ασχολούμαι.
- Ακόμα δεν ξέρουμε να κάνουμε καλή σαπουνάδα. Χρειάζεται εξάσκηση για να πάρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα και επίσης τα πινέλα χοίρου χρειάζονται στρώσιμο.
- Άσε τις λεπίδες τις feather για λίγο αργότερα που θα έχει φτιάξει η τεχνική σου και προσπάθησε να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μάρκες μπορείς. Μόνο έτσι θα καταλήξεις σε κάποιες που σου ταιριάζουν.
- Στην αρχή δεν χρειάζεται να πάρεις το λεγόμενο BBS. Στα πρώτα ξυρίσματα μπορείς να κάνεις ένα πέρασμα WTG για να φύγει το 90%+ και να δείχνεις ξυρισμένος. Αν το πρόσωπο σου το αντέχει κάνε και 2ο πέρασμα XTW. Απέφυγε στην αρχή να κάνεις κόντρα.
- Κάποιοι για μετά το ξύρισμα χρησιμοποιούν ταλκ ή balsam ή ακόμα και κάποια αλοιφή σε περιπτώσεις ερεθισμών. Διάβασε τα νήματα να δεις τι έχουν κάνει άλλοι με παρόμοια προβλήματα.
- Η μηχανή που χρησιμοποιείς είναι πολύ ελαφριά (αν θυμάμαι καλά) και πρέπει να είναι κάπου στα 45gr οπότε δεν μπορείς να ξυριστείς «μόνο με το βάρος της μηχανής» που λένε οι παλαιότεροι. Εγώ έχω την feather popular με ακόμα μικρότερο βάρος στα 34gr και πρέπει να ασκώ μια ελαφριά πίεση. Αν κάνω λάθος για το βάρος της Lord απλώς αγνόησε το.

Τέλος ακολούθησε την προτροπή του πολύ πιο έμπειρου macho και άσε το πρόσωπο σου να ηρεμήσει.

Καλώς όρισες στον όμορφο κόσμο του ΠΞ και απόλαυσε το ταξίδι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”