Περί επιθετικότητας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Παιδες δεν την παλευω. Ξυριστηκα σημερα με την 42c με base plate.

Καλη προετοιμασια κλπ.

Πρωτο περασμα με τη φορα των γενιων δεν τα πηρε ολα. Ξανα lather και

Δευτερο περασμα. Καπως καλυτερα οχι αριστο. Λεω τωρα θα παω κοντρα. Πολυ καλα,πηγαινω λεω για bbs,κανω μαγουλα, μουστακι σαγονι.

Και παω παλι για προγουλι. Δυο γερα κοψιματα ακομη τσουζει. Δεν το καταλαβαινω ειλικρινα.

Με σκετη λεπιδα και πιο ανετα νιωθω και νιωθω οτι κοβει οχι να τραβαει γενια. Και στο τελος δε χρειαζομαι καν ASB.

Θα ψαξω να βρω μου φαινεται κανα souplex baseplate. Οσο πιο επιθετικη η μηχανη και πιο εκτεθειμενη η λεπιδα στο προσωπο μου τοσο το καλυτερο. Παραλογο το ξερω. Για devette με βλεπω. Οσο για σαβετα, θα σφαχτω δεν υπαρχει θεμα.
Εικόνα
stergios

Νομιζω πως βιαζεσαι να δεις αποτελεσματα. Ειναι σαν ξυριζεσαι με αλλου ειδους μηχανη. Ξεχνα οτι γνωριζεις και ψαξτο απ την αρχη. Μελετα τη γεωμετρια της μηχανης, το προσωπο ξανα. Σιγουρα πρεπει ν αλλαξεις τη γωνια πιστευω, σε σχεση με πριν. Μην απογοητευεσαι, γενιες και γενιες ξυριστηκαν και ξυριζονται με de.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Randy, γιατί άλλαξες τρόπο ξυρίσματος αφού είχες βολευτεί με την πατέντα που κανες;
Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Πριν λίγο ξυρίστηκα με την R41.Ξετρελάθηκα....!!!!!!! Άκουγα..να κόβει τα γένια μου.Ανεπανάληπτο ξύρισμα,ορμώμενος από την 33c merkur μου έκανε το πρόσωπο, "γυαλί".
Βέβαια είχα διαβάσει όλες σας τις εμπειρίες νωρίτερα κ έτσι το ξύρισμα μου, έγινε αναίμακτο.Η συγκεκριμένη μηχανή δεν θέλει καθόλου πίεση. Μα καθόλου.Επίσης σημαντικό,. Καλό είναι να έχει κάποιος μία τριβή με μία πιο ήπιου χαρακτήρα μηχανή πριν χρησιμοποιήσει την R41.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 24 Απρ 2017, 04:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κοιταξτε, οταν ξυριζομουν με το δικο μου τροπο, κανενας ερεθισμος αλλα οχι dfs ουτε bbs. Εμεναν οι ποροι και την ιδια μερα μετα απο 8 ωρες εδειχνα αξυριστος. Για κοντρα δε το σκεφτηκα καν γιατι η λεπιδα δεν στεκεται σταθερα και παιζει.Επισης με το να μη βαζω baseplate χαλουσα και τη γεωμετρια της merkur.

Οποτε αποφασισα οτι πρεπει να κανω και κοντρα ωστε να εξαφανιζονται τελειως ακομη και οι ριζες απο τα γενια. Ειδικα αυτα τα σπαστικα κατω απο το σαγονι.

Ισως να χρειαζομουν την r41 με feather αλλα δε γινεται να πεταξω τη merkur και να δωσω και 34 ευρω.Επισης το προσωπο μου δεν αντεχει πανω απο 2 περασματα. Οποτε πρεπει ο,τι γινει να γινει συντομα.
Πηρα σαπουνι κοκκινο proraso και feather.Θελω κοψιμο οχι τραβηγμα γενιων. Ειναι παραλογο,15 χρονια wet shaving ποτε με προστατευτικο δεν ειχα θεμα και φανταστειτε οτι τοτε ειχα και εξοπλισμο της πλακας. Ουτε ασβους ουτε scrub ουτε καλες κρεμες ξυρισματος. Βεβαια απεφευγα την κοντρα γενικα αλλα το ξυρισμα δεν ηταν τοσο βαθυ.

Πειτε τιποτα. Ολα δεκτα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Δεν χρειάζεται να πετάξεις την merkur.Aπεναντίας,με την merkur θα κάνεις τα πιο συχνά ξυρίσματα κ με την r41 τα πιο αραιά,σε χρονική περίοδο.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Κατά την ταπεινή μου άποψη το πρόβλημα σου με τόσα χρόνια εμπειρία είναι καθαρά τεχνική και τίποτε άλλο. Είχες μάθει την προηγούμενη μηχανή που είχες, άλλαξες γεωμετρία με την νέα και δεν σου βγαίνει. Ψάξε την γεωμετρία της μηχανής σου.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

15 χρόνια λες wet shaving και δεν είχες πότε πρόβλημα αλλά πιο πάνω λες ότι με τον τρόπο που συνήθιζες να ξυρίζεσαι δεν έμενες ούτε 8 ώρες ξυρισμενος .Είναι επικίνδυνος ο τρόπος που ξυρίζεσαι και όπως λες αναποτελεσματικός. Δεν είχες ερεθισμούς γιατί δεν ξυριζόσουν καλά απλά μείωνες λίγο τα γένια σου . Από την άλλη για μένα proraso και feather είναι λίγο θέμα . Η feather θέλει σαπούνι με καλό γλύστριμα. Ένα Cella θα ήταν πιο τίμιο . Όσο για τη R41 αν έχεις λαβή πάρε μόνο την κεφαλή με 20 € και τέλος.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Πρώτο πράγμα για μένα είναι να μείνεις μακριά απ τη feather. Ειδικά όταν είπες για feather και r41 πάγωσα.
Δεν κάνουν όλες οι λεπίδες για όλες τις μηχανές, ειδικά όταν είμαστε στο ψάξιμο της μηχανής. Οι feather δε συγχωρούν τίποτα και θα σου δώσουν υπέροχα διακριτικά κοψίματα που δε θα τα καταλάβεις καν. Μόνο όταν δεις τα αίματα. Δεν είναι τυχαίο που η ίδια η feather τις μηχανές τις τις κάνει ultra αμυντικές, για να ταιριάξουν με τις λεπίδες της.

Αν έχεις την 34c έχεις την ιδανική μηχανή για αρχή. Βάλε κάποιες πιο νορμάλ λεπίδες, όπως Voskhod, Astra, Rapira, BIC κτλ, και ξεκίνα απαλά όπως έκανες με την πατέντα σου. Όχι πίεση και περισσότερα περάσματα, κάθε φορά με άλλη διεύθυνση. Σκέψου πως όταν περνάς απ τη μια μεριά η τρίχες στρίβουν απ τη μπάρα προς μια κατεύθυνση, κι έτσι για να τις μειώσεις κι άλλο πρέπει το επόμενο χέρι να πάει σε άλλη κατεύθυνση, ιδανικά στην αντίθετη ώστε να κοντράρουν οι τρίχες τη λεπίδα.
Άρα κάνε 2-3 χέρια, το 1ο προς τα κάτω, το 2ο προς τα δεξιά, το 3ο προς τα αριστερά, κι άσε την τελείως κόντρα για αρχή ή καν την ως 4ο χέρι. Όσο μπορείς πιο απαλά.
Προαιρετικό είναι και το τέντωμα του δέρματος με το άλλο χέρι, ειδικά στα σημεία που σε δυσκολεύουν. Και να μην το κάνεις πάλι θα χεις μια χαρά ξύρισμα.

Εγώ τώρα σκάω γιατί με τις σαββέτες κάνω πάνω από 1,5 μέρα να ξαναξυριστώ και επειδή εφάρμοσα την τεχνική τους και με το ασφαλείας, τώρα θέλω και με αυτά κοντά 1,5 μέρα να ξαναβγούνε και σκάω. Δε γίνεται να αργεί τόσο το επόμενο ξύρισμα. Πότε θα σχολάσω τα σαπούνια και τα after shave :P
Πιστεύω σύντομα θα χεις το ίδιο πρόβλημα ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δύο είναι στο φόρουμ μας που ζουν επικίνδυνα χρησιμοποιώντας Feather με R41 και μάλιστα του 2011 . Οι σαμουράι Iogi και desperado!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”