Περί επιθετικότητας

Απάντηση
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Προσωπικά, δεν τη θεωρώ ούτε ήπια ούτε επιθετική για τη δική μου επιδερμίδα που είναι αρκετά ευαίσθητη. Απλά, έχω παρατηρήσει ότι οι άλλες τρεις παραείναι ήπιες για τα δικά μου γένια και γούστα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 05 Ιουν 2017, 17:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Επιστρέφω με μία ερώτηση σχετικά με το ξύρισμα στον λαιμό. Το πρόβλημα μου είναι ότι με όποια γωνία και να δοκιμάσω (πέρα από κόντρα που δεν με παίρνει) ποτέ δεν έχω bbs. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στις πιο επιθετικές μηχανές το αποτέλεσμα είναι καλύτερο, ενώ με τις mild δεν με ικανοποιεί καθόλου. Αποφάσισα, επομένως, να πάω σε κάτι πιο επιθετικό και είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές :
1) Merkur Progress (για να μπορώ στα σημεία που θέλω να την κάνω πιο επιθετική)
2) Merkur Slant 37c (τη διαφημίζουν ως πολύ αποτελεσματική σε ευαίσθητες επιδερμίδες)
3) Muhle R41 (λένε ότι τα θερίζει όλα)

Εσείς τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29039 times
Ηλικία: 64

Η R41 ναι μεν τα θερίζει όλα, αλλά απαιτεί απόλυτο σεβασμό, προσοχή και καλή τεχνική. Δεν συγχωρεί λάθη.
Δεν κάνει γιά καθημερινό ξύρισμα (προσωπικά την χρησιμοποιώ γιά γένια 2 ημερών και πάνω), εκτός και αν τα γένια σου ξαναφυτρώνουν το απόγευμα, μετά το πρωινό ξύρισμα.

Η 37c πιστεύω πως είναι ιδανική περίπτωση γιά ευαίσθητες επιδερμίδες. Ο τρόπος που κόβει την τρίχα την κάνει πολύ πιό αποτελεσματική από την EJ89 ή την 34c.

Γιά την progress δεν μπορώ να πω τίποτα, δεν την έχω χρησιμοποιήσει.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Από τις 3 επιλογές που παραθέτεις (τις είχα και τις 3), εγώ προτείνω την Progress. Δίνει βαθύ και γλυκό ξύρισμα. Η R41 δίνει βαθύ και τραχύ κατά την γνώμη μου και σίγουρα δεν είναι για κάθε μέρα, ενώ η 37C μου έδινε βάθος 34-άρας αλλά παράλληλα με παράξενους ερεθισμούς.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

:text-goodpost:
Συμφωνώ και με τα παιδιά,να προσθέσω μόνο ότι,το BBS έρχεται μετά από πολύ κόπο και "πόνο" κάποιες φορές,και εφόσον δεν ξυρίζεσαι κόντρα,το ξεχνάς προς το παρόν,εάν θέλεις περιέγραψε την ξυριστική σου ρουτίνα*,πχ: γένια πυκνά,σκληρά,ευαίσθητο δέρμα,κάθε πόσες μέρες ξυρίζεσαι κ.ο.κ.

Από τις μηχανές που έχεις βάλει,και από εμένα δαγκωτό Merkur Progress την 500 ή 510(μικρή-μεγάλη λαβή) γιατί;

Η Muhle R41 του 13 βέβαια,είναι στο άλλο άκρο,δεν είναι ποιό επιθετική όπως λές,είναι η απόλυτη επίθεση,δύσκολη για αρχάριους,και τραχιά στα περισσότερα κανονικά και ευαίσθητα δέρματα.

Η Merkur Slant 37c είναι όντως πολύ αποτελεσματική,αλλά στον λαιμό είναι παραπάνω από ότι χρειάζονται οι ευαίσθητες επιδερμίδες,και δύσκολη για αρχάριους.

Η Merkur Progress είναι ανίκητη σε πολλούς τομείς,εύκολη για νέους αλλά και για παιχνίδια αργότερα,ρυθμίζεται και βρίσκεις εσύ την κατάλληλη ρύθμιση+λεπίδα για το πρόσωπό σου,ίσως δεν ευχαριστήσει πολύ πυκνά σκληρά και απαιτητικά γένια,δηλαδή αυτούς που θα τους ευχαριστήσει η Muhle R41.

* Θα μας βοηθήσει για καλύτερες προτάσεις. :)
Και φυσικά ymmv πάντα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Την R41 δεν την έχω. Απο τις progress και 37c που έχω, ψηφίζω δαγκωτό progress. Ρυθμίζοντας την, έχεις όσο επιθετική συμπεριφορά εσύ θέλεις. Η 37 αν και θερίζει σε γένια 3+ ημερών, σε γένια λιγότερων ημερών έχει απαγορευτικό, για το δικό μου πρόσωπο τουλάχιστον.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας!

Την R41 δεν την πίστευα κι εγώ αλλά είπα να τη βάλω στην εξίσωση μήπως προσέφερε κάτι που δεν είχα ήδη διαβάσει.
Κατά 99% θα κινηθώ για την Progress 500 που μου προτείνατε και μου αρέσει και στο μάτι. Επιπλέον, θα έχω τη δυνατότητα να αρχίσω με τις χαμηλές διαβαθμίσεις μέχρι να τη μάθω και καθώς θα βελτιώνομαι να πηγαίνω και στα πιο πάνω "σκαλιά".

Τα γένια μου είναι αρκετά σκληρά αλλά δεν είναι πυκνά σε όλο το πρόσωπο. Υπάρχουν περιοχές που είναι πολύ αραιά πχ μάγουλα και περιοχές όπως το σαγόνι και ο λαιμός που είναι αρκετά πυκνά. Σε όλο το πρόσωπο - με εξαίρεση τον λαιμό - μπορώ να τα πάρω και κόντρα στο 3ο-4ο πέρασμα αλλά στον λαιμό τα πράγματα δυσκολεύουν μιας και υπάρχουν σημεία που η φορά των τριχών είναι σχεδόν ελικοειδής!
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Αν σε ενδιαφέρει η Progress κοίτα και την Parker Variant. Ίδιες κεφαλές σχεδιαστικά και διαφορετικό χερούλι. Στους περισσότερους μας αρέσει περισσότερο, ίσως επειδή δεν έχει κι αυτό το αντιπαθητικό πλαστικό κάτω.
Από τιμή βγαίνει και λίγο φθηνότερη απ τη Merkur.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Για σιγουρια μαλλον πρεπει να πας στην προγκρες
αν και στα ελικοειδη του λαιμου (και οχι μονο) η R41 ειναι "μανουλα".
Τωρα για να πω την αληθεια εγω τις εχω στο ντουλαπακι του μπανιου
και τις δυο και ειμαι ικανοποιημενος και απο τις δυο:
Την προγκρες την αγαπω, την βαφω, την περιποιουμαι, την στολιζω, την θαυμαζω,
λεω οτι εχω και μια ρυθμιζομενη, και με την R41 (με εξτρα βαρυ χερουλι) ξυριζομαι. :D
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Το κυριότερο αρνητικό για εμένα είναι ότι με την R41 θα πρέπει να ξυρίζομαι ανά 2-3 μέρες. Εμ έλα που εγώ περιμένω πως και πως το επόμενο ξύρισμα και δεν έχω υπομονή :P
Sitalkas έγραψε:Αν σε ενδιαφέρει η Progress κοίτα και την Parker Variant. Ίδιες κεφαλές σχεδιαστικά και διαφορετικό χερούλι. Στους περισσότερους μας αρέσει περισσότερο, ίσως επειδή δεν έχει κι αυτό το αντιπαθητικό πλαστικό κάτω.
Από τιμή βγαίνει και λίγο φθηνότερη απ τη Merkur.
Πολύ ωραία και η Variant και πιο όμορφη από την Progress. Το μόνο που με κάνει να το ξανασκέφτομαι είναι η αντοχή της σε βάθος χρόνου, σε σχέση με τις Merkur που ξέρουμε ότι είναι "σχεδόν" αθάνατες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”