Περί επιθετικότητας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ναι, αλλα το ελεφαντοδερμα του desperado αντεχει και 5 και 6 περασματα :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Adrenaline junkies! Τι να πω? :confusion-shrug:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Eπιτρέψτε μου . Χρησιμοποιώ κ εγώ feather με muhle R41 αλλά του 2013!!!!!!! Ειλικρινά δεν μπορώ κ δεν θέλω να φανταστώ, τι κάνει η του 2011.....
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Σμυρνιος και σιταλκας χιλια ευχαριστω. Θεωρω οτι με σωσατε. Και οι υπολοιποι μου δωσατε ιδεες.

Λοιπον το θεμα εχει ως εξης: feather με merkur 42c κανονικα και με το base plate. Κρεμα proraso blue.

Πρωτο περασμα κανονικα. Αρκετα καλυτερο απο τα αρχικα μου περασμα που ηταν ολα μαπα. Ισως να ευθυνεται το feather. Καμια πιεση στη μηχανη μονο με το βαρος της κεφαλης της.

Δευτερο απο το ενα αυτι προς το αλλο πλαγια ακομη και εκει που κοβομαι περισσοτερο στο προγουλι. Κανενας ερεθισμος.

Τριτο περασμα απο το αλλο αυτι πλαγια. Τα γενια εξαυλωθηκαν. Δεν χρειαστηκε κοντρα.

Το σημαντικο: πουθενα και σε κανενα σημειο πιεση στη λεπιδα. Αν δε τα επαιρνε αμεσως δεν ασχολιομουνα, τα αφηνα για το επομενο περασμα. Ειχε δικιο ο Σμυρνιος και οι αλλοι βεβαια. Με το base plate πιεζα χωρις να το αισθανομαι γιατι ενιωθα μεγαλη ασφαλεια.

Τελικα δεν ειναι η εμπειρια μου το προβλημα. Ειναι 15 χρονια αυτα. Η αλλαγη τεχνικης με μπερδεψε.

Πιθανον αν ξυριζομουνα με το souplex χωρις μπαρα θα σεβομουνα τη μηχανη και τη λεπιδα ακομα και στην κοντρα γιατι το ξυραφι εκοβε σα μηχανη του γκαζον στα περασματα.Το θεμα ειναι οτι η λεπιδα χωρις κεντρικο πιατο παιζει και τιναζεται. Φιλετακια δηλαδη. Παντως βρηκα ακρη. Μπραβο ρε εμπειροι. Αυτα ειναι..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Βρε παιδια αυτο το feather, και σε 34c να το βαλεις,
παλι δεν νοιωθεις ανετα.
stergios

Τι ακριβως τρομαζει καποιους στη feather? Αν δουλεψεις ομορφα τη μηχανη, γιατι να σε κοψει? Νομιζω στη χειροτερη θα ειναι λιγο επιθετικη με το δερμα. Θα αγριεψει την επιφανεια του δερματος σου λιγο κ ισως να εχεις κ λιγο καψα κατα το ξυρισμα. Σε καποιες μηχανες μου κ σε καποιες ρυθμισεις ειναι οκ.
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Theodoros έγραψε:Βρε παιδια αυτο το feather, και σε 34c να το βαλεις,
παλι δεν νοιωθεις ανετα.
Θεόδωρε το feather με "ματώνει" ειδικά όταν το βάζω (έβαζα) στην 34c. Δε μιλάω για κόψιμο αλλά για τρυπούλες σε διάφορα σημεία.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καθε προσωπο ειναι διαφορετικο και ειδικα η αντιδραση στα ξυραφακια ειναι χαωδης. Δεν βγαινει ακρη. Τελικα οτι βολευει τον καθενα μας, δεν υπαρχουν πραγματκα στεγανα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Όπως τα λέει ο Ηρακλής ! Πιο προσωπικό θέμα από τα ξυραφάκια δεν υπάρχει . Για μένα πάντως χειρότερες λεπίδες είναι αυτές που δεν κόβουν πολύ . Αφήνουν πράγμα πίσω και περνάς ξανά και ξανά και να σου οι ερεθισμοί. Άσε που αν έχεις σκληρά γενιά στα τραβάνε !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Να καταθέσω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη.Με γενια 2-3 ημερων το Feather με τη Merkur 37c με ξυριζει άνετα κι ωραία.Αλλά εχω στοκαρει Perma-sharp ,Polsilver και Supermax blue diamond titanium.Τα βρισκω πιο γλυκα με μεγαλύτερη διάρκεια και λιγο φθηνότερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”