Περί επιθετικότητας

Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Η Variant προφανως και μπορεί να γίνει πιο επιθετική σε σχέση με τις closed comb. Ειδικά στις ψηλές ρυθμίσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

[mention]Sitalkas[/mention] δεν διαφωνώ έτσι και αλλιώς αναφέρω κυρίως τα blade gap σαν αριθμούς και δεν αναφέρομαι καθόλου ούτε στη γεωμετρία της μηχανής που έχεις απόλυτο δίκιο και φυσικά στο πόσο ευαίσθητο ή όχι είναι το δέρμα κάποιου σε συνδυασμό με την υφή των γενιών του . Είναι αυτό που διάβαζα σαν "προσωπική αίσθηση" . Γιαυτό πολλές φορές βλέπουμε φίλους συνξυριστές να λένε για παράδειγμα τη Variant γλυκιά ενώ άλλοι τραχιά.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Η επιθετικότητα έχει να κάνει με το ξυραφάκι,την μηχανή,το διάκενο,( blade gap) που έχει ,πόσο εκτεθειμένη αφήνει την λεπίδα και το βάρος της μηχανής.ειναι παρά πολλοι οι παράγοντες.οποτε η αναζήτηση είναι υποχρεωτική και πρέπει να γίνεται προσεκτικά , λαμβάνοντας υπόψιν όλες τις παραμέτρους.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Είναι εντυπωσιακό πως αλλάζει η δεδομένη επιθετικότητα σε ένα DE με την αλλαγή πχ του top plate.
Έχω μια απομίμηση της γνωστής κεφαλής της Merkur από την Κινέζικη Yintal. Είναι ήπια στα χνάρια της Merkur όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία (την είχε τραβήξει μετά από ξύρισμα πριν ξεπλύνω τη μηχανή)

Εικόνα

Στην κεφαλή αυτή έβαλα το top plate μιας Yaqi open comb (την έκανα Yaqintal :D) που μου είχε στείλει δώρο και είναι πολυ ήπια για τα γούστα μου. Λίγο πάνω από Gillette Tech.
Το αποτέλεσμα είναι αυτό :

Εικόνα

Αν προσέξετε χαμηλά προς την κόψη έχει μια γραμμή η λεπίδα, είναι από μολύβι και την έκανα με το γνήσιο top plate. Η διαφορά στο blade exposure είναι εμφανέστατη . Μένει να δω πως ξυρίζει...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Jimbo έγραψε: 19 Δεκ 2018, 12:42 Αν θες ρυθμιζόμενη πιο mild, ίσως η Merkur progress και Parker variant να είναι πιο... ανθρώπινες!
Η Variant είναι μια μηχανή που σε γεωμετρία - εμφάνιση μοιάζει με την Progress αλλά ξυριστικά είναι ίδια στην αίσθηση με τη Futur. Η Progress θα έλεγα ότι είναι πιο γλυκιά στην αίσθηση.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μιας και πιάσαμε τη κουβέντα για την Roedter 1909 και την επιθετικοτητα της, να πω ότι όπως όλοι γνωρίζετε η πρώτη Roedter ήταν κατασκευαστικο λάθος. Μικρότερο πλάτος top cap "έδωσε" μεγαλύτερο blade exposure και από την πρώτη Version της Fatip open comb που ήταν ήδη αρκετά επιθετικη!
Φυσικά το μικρότερο top cap σε μηχανή open comb (όπου η λεπίδα εφάπτεται στο base plate) έκανε τη λεπίδα να μην καμπυλώνει σύμφωνα με τη γεωμετρία του base plate. Αυτό κάνει επίσης τη λεπίδα πολλές φορές να πάλλεται όπως πολλοί χρήστες σε διάφορα φόρα αναφέρουν. Αυτά τα δύο έκαναν τη μηχανή ασταθή και πολλές φορές επικίνδυνη γιατί έκοβε απρόσμενα.
Μετά το σάλο όμως του κατασκευαστικου αυτού λάθους που έφερε όμως στην εταιρία πωλήσεις δημιουργήθηκε μια ας το πούμε Version 2 η οποία είναι όμως λιγότερο επιθετική από την αρχική και λιγότερο επιθετική από μηχανές όπως η R41 του 2011 όμως.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εκεί έχασε λίγο το μυστήριο που την περιέβαλε και δεν προχώρησε η εταιρία σε περαιτέρω αλλαγές. Αποτι διαβάζω η Version 2 βρίσκεται σε μαγαζιά ακόμα αλλά η Version 1 όχι (όπως και η R41 του 2011) πάρα μόνο μεταχειρισμένη.

* οι φώτο είναι από το "The shaving room"
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά φυσικά και υπάρχουν επικίνδυνες και πιό ακίνδυνες μηχανές, όπως και επικίνδυνα εργαλεία κ.ο.κ. αυτό βέβαια εξαρτάτε και από το πως ορίζει καθένας τον κίνδυνο, και αν θέλουμε να το πάμε ακόμα πιό βαθιά, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να μπούμε στα "χωράφια" του κάθε κατασκευαστή, αλλιώς νόημα δεν βγαίνει...

Η δική άποψη σαν μέλος, αλλά και ως βασικό μέρος των σπουδών μου, είναι αυτό που έχει οριστεί από τον μέγα Ιπποκράτη, και που συμφωνώ απόλυτα, και μας λέει πως,

Κανένα εργαλείο δεν είναι υπεύθυνο για το κακό. Υπεύθυνη είναι η λειτουργία του εργαλείου και ο χειριστής αυτού.

Δύο είναι οι βασικοί παράγοντες στην ίδια εξίσωση και όχι ένας, όπου συνδέονται άρρηκτα και αλληλοεξαρτώνται, πρακτικά όταν ένα οποιοδήποτε εργαλείο είναι κατασκευασμένο σωστά και για την χρήση που το προορίζει ο κατασκευαστής, τότε το όποιο λάθος είναι (και χρεώνεται) του χειριστή του, αν ο κατασκευαστής έχει κάνει οποιοδήποτε λάθος, τότε αυτός θα είναι υπεύθυνος για το κακό, και όχι ο χειριστής του.

Τώρα για την επιθετικότητα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Νίκο, αν δεν είναι επιθετικά εργαλεία η Muhle R41 Model 2011-13 τότε ποια είναι; η Roedter 1909 είναι στην ουσία μια Fatip με άλλο topcap, και φυσικά κοινό και αποδεκτό από όλους είναι ότι υπάρχει κατασκευαστικό λάθος, όπως και με την Muhle R41 Model 2011 σε πολύ μικρότερο βαθμό από την Roedter, που μας λένε ότι 'βελτίωσαν το 2013'.

Η Roedter είναι πολύ πιό τραχιά από την σαβέτα, η σαβέτα μπροστά της είναι μία γλύκα, είναι μακράν η πιό επιθετική μηχανή που έχω δοκιμάσει, μετά έρχεται η iKon Tech και η Muhle R41 Model 2011-13 - Fatip κτλπ. Κάποιοι θα πουν μα εμένα μου κάνει, και μου δίνει εξαιρετικά ξυρίσματα, ναι ok δεκτό και σεβαστό αν σου κάνει και σου δίνει ωραία ξυρίσματα, τότε εμάς μας περισσεύει, και χαρά σ' αυτόν που μπορεί να δεχτεί/ανεχτεί αυτήν την άγρια αίσθηση. Προσωπικά πάντα, όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Εδώ λοιπόν υπάρχει και το δικό μου ερώτημα, εφόσον μία ξυριστική μηχανή έχει κατασκευαστεί με λάθος γεωμετρία και αποδεδειγμένα, πως μπορούμε εμείς σαν μέλη να την προτείνουμε σε κάποιον; και (δεν εννοώ τον εχθρό μας) ας απαντήσει όποιος θέλει, γιατί αυτό το ερώτημα υπάρχει και με προβληματίζει χρόνια.

Έτσι ως γνωστόν, τα πρόβατα τρέμουν το λύκο, αλλά στο τέλος πάντα ο βοσκός τα πηγαίνει για σφάξιμο...

- Και με όλο το θάρρος και το σεβασμό θα τολμήσω να πω πως, έχουμε ξεχάσει κάποια πολύ βασικά στο ΠΞ, που είναι και ρίζες του δέντρου, ξεχάσαμε πως ξεκινήσαμε και είναι ένα θέμα αυτό, που θέλει και ένα δικό του νήμα, όπου και επιφυλάσσομαι, πολύ σύντομα και με την πρώτη ευκαιρία.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σίγουρα πάντως Αντώνη η Roedter είναι κατασκευαστικο λάθος! Υπάρχει ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον νήμα στο γνωστό ξενόγλωσσο φόρουμ B&B όπου όλοι όσοι έχουν Roedter μετράνε τα top caps. Λοιπόν το ενδιαφέρον είναι ότι ΌΛΑ και κάθε ένα ξεχωριστά έχουν διαφορετικό πλάτος!!!!
Αυτό οδηγεί (ίσως) στο συμπέρασμα ότι η μηχανή αυτή είναι μάλλον κάποιο είδος "αστικού μύθου" ο οποίος δημιουργήθηκε από την ίδια την εταιρία με σκοπό να βγάζει στην αγορά τα ελαττωματικά κομμάτια. Φυσικά για μένα κάτι τέτοιο δεν μπορεί να αποδειχθεί και είναι απλά υποθέσεις! Οι μετρήσεις όμως είναι εντυπωσιακές και δείχνουν ότι καμία Roedter δεν ειναι ίδια με την άλλη!!!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά λέω εγώ...
Σε οποιονδήποτε τομέα υπάρχουν επικίνδυνα εργαλεία.
Χημεία: πιπέτες που σπάνε εύκολα.
Προγραμματισμός: Notepad++ που όταν έσκαγε έσβηνε όλα τα ανοιχτά αρχεία.
Στο χόμπι μας, τη yuma και την roedter θα την λέγαμε ακίνδυνη μηχανή;
Ή την rockwell επικίνδυνη;
Προσωπικά θεωρώ μαχαίρια και σαβέτες λιγότερο επικίνδυνες από την roedter γιατί εμπνέουν τον χρήστη να προσέχει περισσότερο.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Tasos123 έγραψε: 13 Οκτ 2019, 13:35 Υπάρχουν οι σουπερ επιθετικές μηχανές, υπάρχει και η Roedter 1909. Και όλα τελειώνουν εκεί. BTW θα την τσιμπήσω να δω τι παίζει.
Το θέμα δεν είναι για μένα η σούπερ επιθετική μηχανή. Γιατί υπάρχουν και κάτι τέτοιες :


Το θέμα είναι να ξυρίζεσαι χωρίς να έχεις τις αισθήσεις σου σε συναγερμό μήπως και με μια λάθος κίνηση σου φύγει μπριζόλα. Ο θείος της γυναίκας μου στη Κρήτη μου έλεγε για ένα βοσκό εκεί που κρατάει τη λεπίδα με τα δάχτυλα (αλήθεια λέω δεν τρολαρω) και ξυρίζεται. Αυτο το θεωρούμε σωστό?
Εγώ θέλω τη μηχανή αποτελεσματική αλλά να μπορώ με άνεση κάτι πρωινά που με τη τσίμπλα στο μάτι προσπαθώ να ξυριστω στις 6 το πρωί να παίρνω ένα καλό ξύρισμα. Αν είναι να κάνω κινήσεις χελώνας για να μην πάω στη δουλειά σα να έχω πέσει σε καβγά με τον Άρη (Κούρκουλος) από τη ταινία "Λόλα" μάλλον θα πρέπει να αναδιοργανωσω τους χρόνους μου!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”