Parker 26C

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ας γράψουμε λοιπόν μερικά πραγματάκια για την μηχανή αυτή...

Μηχανή open comb μέτριας επιθετικότητας, δηλαδή περισσότερο επιθετική από τις oc της Merkur αλλά σαφώς λιγότερο από R41 και Fatip.
Βάρος ικανοποιητικό (93,5 gr).
Ποιότητα κατασκευής καλή, όχι EJ ή Muehle αλλά αρκετά ικανοποιητική.
Τιμή καλή.
Την έχω δοκιμάσει μόνο με Feather και Polsilver Super Iridium (καινούριο κοσκινάκι γαρ) και την βρίσκω πολύ αποτελεσματική αλλά ταυτόχρονα και ευχάριστη στο πρόσωπο.
Ο Μάχος εδώ έγραψε για την 24C που έχει την ίδια κεφαλή αλλά διαφορετική λαβή. Προσωπικά προτιμώ την "μαύρη" version ;)
Παρακάτω μερικές φωτο όπου φαίνεται και η έκθεση της λεπίδας.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Προσωπικά θεωρώ την μηχανή αυτή "Highly Recommended" :megagrin

ΥΓ. Εντάξει Αντώνη μας; :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Συμφωνώ και επαυξάνω τα λεγόμενα του Γιάννη.
Εχω ξυριστεί μία μόνο φορά με την συγκεκριμένη, χρησιμοποιώντας personna, με γένεια 3 ημερών. Η απόδοσή της ήταν κορυφαία, το μόνο που με προβλημάτισε ήταν το βάρος της. Εχοντας συνηθίσει (όσον αφορά το OC) την Merkur 41 (63 γραμμάρια), μου φάνηκε δύσκολη στον χειρισμό. Το ξύρισμα, γιά τον λόγο αυτό κράτησε πολύ ώρα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν άψογο.
Σίγουρα θέλει εξάσκηση.

Παρακάτω βάζω μιά φωτογραφία με το blade exposure και των δύο, όπου φαίνεται καθαρά η διαφορά

Αριστερά η Merkur 41, δεξιά η Parker 26

Εικόνα

Προσπάθησα να φωτογραφήσω και το blade gap, αλλά μιά και δεν φημίζομαι γιά τις φωτογραφικές μου ικανότητες, δεν τα κατάφερα.
Με το μάτι πάντως δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποια ουσιαστική διαφορά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ωραία παρουσίαση Γιάννη, ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Γιαννη (foxtrot), βαλε τη λαβη της 41c στην Parker και θα δεις το φως το αληθινο :-)

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Γιαννη (iogi) - ειναι η open comb με τον καλυτερο συντελεστη γλυκια αισθηση/βαθος ξυρισματος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τους προλαλήσανηντες, επιβεβαιώνω και εγώ όλα όσα ειπώθηκαν για αυτήν την μηχανή. Είναι πράγματι αρκετά ήπια για open comb, αλλά δίνει ένα άνετο και αποτελεσματικό ξύρισμα. Δεν έχει καμία σχέση με R41 ή Fatip, θα την προσδιόριζα μισό κλικ πιο πάνω από την 34C. Αλλά μόνο μισό κλικ, όχι τίποτε παραπάνω.

Σε σχέση με την άλλη Parker που έχω, την 96R, είναι και από αυτήν μια ιδέα πιο επιθετική, μιας και η 96R είναι στα ίδια επίπεδα σχεδόν με την 34C (μπορεί να είναι και ελαφρώς πιο επιθετική από την 34C). Σε σχέση με μια adjustable της Gillette, θα έλεγα ότι βρίσκεται περίπου στο 6-7 μιας Fatboy, για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης.

Στο δικό μου δέρμα δούλεψε πολύ καλά, για καθημερινό ξύρισμα είναι ότι πρέπει. Σαφώς και δεν φτάνει το βάθος, την ευκολία και την γλύκα της Futur (αυτή δεν την φτάνει καμία άλλη), αλλά τα πήγε πολύ καλά σε γενικές γραμμές.

Από θέμα ποιότητας, είναι όπως τα είπε ο Γιάννης παραπάνω, σαφώς και υστερεί σε σχέση με μια Jagger, αλλά είναι πολύ καλή (καλύτερη από αυτό που είχα στο μυαλό μου). Για το χαμηλό κόστος κτήσης που έχει, σε υπερκαλύπτει. Πάντως είναι ανώτερη ποιοτικά από την Fatip!

Η γενική εικόνα που έχω αποκτήσει από τις Parker είναι ότι είναι πολύ αξιοπρεπείς μηχανές και αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί τους. Δεν πρέπει να τις σνομπάρεις επειδή κατασκευάζονται στην Ινδία και αξίζει να βρίσκεται μια στο οπλοστάσιο κάποιου που ασχολείται με το πξ.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Καλη μηχανούλα, ακριβούτσικη για το φινίρισμά της όπως όλες οι Parker -αν και οι τιμές σε όλες τις μηχανές έχουν πάρει τα πάνω τους πια για λόγους που δεν έχει νόημα να αναλύσουμε τώρα. Αρκετά ήπια για open, πιο ήπια από τις κλειστές Parker. Είναι μια open πιο επιθετική από τις αντίστοιχες open της Merkur, αλλά όχι πολύ παραπάνω.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Aφού έκανα 6 ξυρίσματα, νομίζω ότι έχω πλέον μια καθαρή εικόνα στο μυαλό μου για την μηχανή αυτή.


Εν συντομία θα έλεγα ...

* Αρκετά βαρυά, σε βαθμό τέτοιο που αρκεί να ακουμπήσει στο δέρμα. Πραγματικά μου έκανε τρομερή εντύπωση το βάρος της (93,5gr).
* Αρκετά ήπια ακόμα και για αρχάριους.
* Όμορφη, με αρκετά μεγάλο μήκος (95mm) και εργονομική λαβή.
* Πολύ οικονομική (26 γιούρια) για OC σε σχέση και με άλλες μηχανές ιδίου τύπου.


Πολύ καλά ισορροπημένο το βάρος της για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα, όπου το σημείο ισορροπίας της πλησιάζει αρκετά στην κορυφή της λαβής λόγω και του μεγάλου βάρους, γεγονός που οδηγεί σε ελάχιστη πίεση (βέβαια αναφορικά με το βάθος του ξυρίσματος έρχεται πιο πίσω σε σχέση με την R41 ή την Fatip Grande).

Η μαύρη αντιολισθητική λαβή της προσφέρει τέλειο, για τα δεδομένα μου κράτημα (μιας και ολίγον τι ατζαμής, το συγκεκριμένο είναι πάντα ένα θέμα για εμένα) ακόμα και με βρεγμένα δάχτυλα ή βρεγμένη λαβή. Ίσως η αντιολισθητικότητά της να είναι και από τις κορυφαίες στο χώρο.

Το δε μήκος της για το δικό μου χέρι, που δεν το λές και μικρό, είναι το κατάλληλο. Φαντάζομαι όμως ότι μπορεί να βολέψει τον μέσο όρο τον χρηστών.


Γενικά, είναι μια OC μηχανή που μπορεί να προσφέρει ένα απροβλημάτιστο, ήπιο αλλά όχι και αρκετά βαθύ ξύρισμα, που αν συνυπολογίσουμε την τιμή της σίγουρα μπορεί να είναι υποψήφια προς αγορά από όλους, ειδικά δε από τους νέους συνξυριστές που θέλουν να δοκιμάσουν μια OC. Έχει πολύ καλή ισορροπία και αισθάνεται κανείς πολύ άνετα μαζί της στο ξύρισμα. Πάντα βέβαια ένα minimum προσοχής πρέπει να υπάρχει αφού η απροσεξία πληρώνεται ... Η μηχανή αυτή βέβαια μάλλον θα συγχωρήσει μια απροσεξία αλλά δεν είναι ανάγκη να το τεστάρουμε αυτό ...


Σίγουρα έμεινα ικανοποιημένος από την αγορά αυτή ...


Για την ιστορία και το reference, χρησιμοποίησα personna λεπίδα για όλα τα ξυρίσματα, και από σαπούνια/κρέμες musgo real, ingram και dimitri's ss. Προιόντα, των οποίων την απόδοση γνώριζα ήδη εκ των προτέρων, ώστε η άποψή μου να είναι το δυνατόν ακριβέστερη.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

[mention]alexn[/mention], οι ρυθμιζόμενες μηχανές δίνουν στον χρήστη την δυνατότητα να επιλέξει το διάκενο μεταξύ μπάρας και λεπίδας ενώ στην Parker 26C αυτό είναι σταθερό. Συγκρίνοντας με τις ρυθμιζόμενες της Merkur, απ' όσο θυμάμαι δηλαδή γιατί δεν έχω πια καμιά από τις 3, θα έλεγα ότι η αντίστοιχη ρύθμιση στην Φουτούρ είναι το 3 και στην Πρόγκρες το 4.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Μια και είμαστε εδώ στο σωστό νήμα,το λοιπόν ακριβώς έτσι Ηλία,σήμερα επειδή συνέπεσε να περάσω από τον Γιάννη του ζήτησα την γνώμη του
και μου είπε ακριβώς αυτό:όποιος έχει ρυθμιζόμενη έχει Τζιπ,και όποιος έχει αυτήν την Parker έχει αμάξι αλλά καλό αμάξι.
Όσο αναφορά τις αντίστοιχες ρυθμίσεις κάπου νομίζω ο Ακις είχε ξεπατικώσει κάποιων μηχανών cc με αυτές των ρυθμιζόμενων.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα σε όλους.

Μήπως κανείς έχει σαφή άποψη για τις oc της parker και συγκεκριμένα για τα μοντέλα 26c, 63c και 68s(με την inox λαβή);
Πως τις ταξινομείτε όσον αφορά την επιθετικότητα; Ξέρω ότι δε θα είναι mercur 41c, αλλά ούτε και r41. Αλλά πιό συγκεκριμένα;
Αν θέλετε μπορείτε να τις συγκρίνετε και με cc.

Καλό διήμερο... πλέον!
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”