"Πουσάρισμα" DE μηχανής με σφήνα (Shimming)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

(Χρησιμοποίησα τον φωτογραφικό όρο "πουσάρισμα" όπως όταν τραβούσαμε
πχ με κατοστάρι φίλμ στα 400 ASA κλπ, ξέρετε εσείς οι παλαιότεροι "αναλογικοί" συν-φωτογράφοι...)

Όταν ξεκίνησα πριν ενάμιση χρόνο το ΠΞ η πρώτη αγαπημένη ήταν η EJ και μετά και η Weber.
Πρίν λίγο καιρό πήρα την Matador Torro Mastiff που είναι επιθετικότερη και των δύο.
Και έγινε αυτή η αγαπημένη, κάνοντας βαθύτερο αλλά και γλυκό συνάμα ξύρισμα.
Είχα διαβάσει από καιρό για τη χρησιμοποίηση σφήνας και το ότι αυξάνει την επιθετικότητα
των μηχανών 3 τεμαχίων (λίγο ή περισσότερο ανάλογα με το πόσες σφήνες χρησιμοποιούμε).
'Ετσι αποφάσισα να πουσάρω λίγο τις EJ-Weber.
Πριν μια βδομάδα έβαλα σφήνα στην Weber και λεπίδα Feather, χθές στην EJ με Permasharp.
H μία σφήνα δεν τις κάνει και R41 βέβαια, ένα κλίκ (όπως λέμε) πιό αποτελεσματικές τις κάνει όμως, είναι γεγονός.
Δε θα το κάνω συνέχεια, αφού έχω την Ματαντόρ και από μεθαύριο και την Parker 94r.
Απλώς ήθελα να δοκιμάσω, να δώ τι γίνεται, και αργότερα θα τις δοκιμάσω και με 2 σφήνες.
Παραπάνω δεν βάζω, μέχρι δύο θα βάλω.
Τό έχει επιχειρήσει κανείς σας; Και άν ναί, πώς σας φάνηκε η "Mild" Μηχανή που "πουσάρατε";
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εάν μιλώντας για "σφήνα" εννοείς δεύτερη λεπίδα κομμένη στις άκρες ώστε να μπαίνει από *κάτω* από την κανονική λεπίδα ως φλάτζα (shimming) -αυξάνοντας το διάκενο της μηχανής- ναι το έχω δοκιμάσει. Σε Edwin Jagger και σε Merkur με κεφαλή κλειστού τύπου. Είδα μια μικρή διαφορά προς το επιθετικότερο. Συνήθως όμως κάνω τη δουλειά μου με Merkur 34c ή 33c και εάν θέλω κάτι πιο επιθετικό πάω σε Slant 37c ή στις R41. Επίσης δεν έχει διαφορά εάν η μηχανή είναι δύο κομματιών ή τριών, η φιλοσοφία είναι η ίδια.
Θα το δοκίμαζα ξανά σε EJ που την βρίσκω πιο ήπια από ότι θα ήθελα, αλλά -και πάλι- όπως είπα κάνω τη δουλειά μου ως επί το πλείστον με τις Merkur. Μπορεί κανείς να το δοκιμάσει για να δει εάν του κάνει μια λίγο πιο επιθετική μηχανή από αυτή που ήδη έχει στα χέρια του.
Για όσους ενδιαφέρονται, για να φτιάξω "shims" έκοψα τις κοφτερές άκρες (ήδη χρησιμοποιημένων) λεπίδων με "ψαλίδι" που έχω στα εργαλεία μου για διάφορες δουλειές. Έχει ελαφρά οδόντωση και κάνει καλή δουλειά. Και κανονικό ψαλίδι κάνει, δεν είναι τόσο σκληρές οι λεπίδες.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αυτό ακριβώς εννοώ, λεπίδα/ες με κομμένες τις κοφτερές άκρες σάν σφήνες/φλάντζες.
Το είχα πρωτοδεί στο Shavenook
Για τις 3 τεμαχίων που έγραψα , ναί γίνεται και στις των 2. Εννοούσα ότι
μάλλον δεν λειτουργεί στις "πεταλούδες" ΤΤΟ. Και φυσικά δεν έχει νόημα στις ρυθμιζόμενες.
Εγώ τις λεπίδες τις έκοψα με ένα απλό, φθηνό μεγάλο ψαλίδι που έχω για να κόβω χαρτιά και όχι μόνον
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το ειχα δοκιμασει παλιοτερα σε gillette tech,merkur 34c & 23c.σιγουρα υπαρχει μια μικρη διαφορα ως προς την επιθετικοτητα της μηχανης αλλα οχι κατι το τρομερο.αν εχεις μια ηπια μηχανη το βρισκω ενδιαφερον σαν πειραμα.οταν ομως εχεις πιο επιθετικες μηχανες δεν νομιζω οτιπροσφερει το κατι παραπανω.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Το έχω δοκιμάσει παλιότερα στην EJ, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά. Βέβαια τότε δεν είχα καταλάβει και πολλά από το ΠΞ, ήθελα και shimming τρομάρα μου!!! 8)
Δεν το ξαναδοκίμασα έκτοτε, αλλά νομίζω πως το γλυκό και αποτελεσματικό ξύρισμα της EJ δεν βελτιώνεται. Για πιο επιθετική έχω μια Gillette New, αλλά τώρα πλέον επικεντρώνω στα επιμέρους του ξυρίσματος και όχι ΜΟΝΟ στην μηχανή.
Η λεπίδα κόβεται πολύ εύκολα με οποιοδήποτε ψαλίδι.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Δεν έχει και πολύ νόημα.
Μπορείς να έχεις πιο επιθετικό αποτέλεσμα με πιο βαριά λαβή.
Η EJ με το βάρος της bulldog και κοφτερή λεπίδα, μπορεί να γίνει πολύ bitch xaxa
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τελευταια εχω κολλησει με το shimming. εχω μια merkur 42c και η κεφαλη της ειναι πολυ ηπια για τα γενια μου(μενω σχεδον αξυριστος).πηρα την κεφαλη της 42 και την ''κολλησα'' στην λαβη της parker(98r/24c/91r) και αρχισα το shimming.στην αρχη ξεκινησα με 3''σφηνες'' αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα.δοκιμασα 4- 5 και εφτασα αισιως στις 6.σε αυτο το επιπεδο η μηχανη ειναι γλυκια αλλα και αποτελεσματικοτατη ταυτοχρονα.θεωρω οτι εδω ειναι τα δικα μου standard και δεν παω παραπανω.ισχυει παντα βεβαια το YMMV και επισης ειναι κατι που δεν το συστηνω σε αλλους(αλλο το γεγονος οτι σε μενα δουλευει). :d
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Οπως έχω διαπιστωσει η συγκεκριμένη μηχανή είναι mild και ελαφριά για τα γένια μου. Ειπα να δοκιμασω shimming για να παρατηρησω τις διαφορες. Σύμφωνα με τις παρακατω φωτογραφίες βλεπουμε ότι έχει αυξηθεί, ελάχιστα, το blade exposure. Χρήσιμοποιηθηκε ένα κομμένο στις άκρες ξυραφακι.

Χωρίς:

Εικόνα

Με 'shim':

Εικόνα

Οπως προειπα η διαφορά είναι ελάχιστη και αυτό ακριβώς πήρα και στο ξύρισμα, ελάχιστη διαφορά στην αποτελεσματικοτητα.

Μετά το Πασχα θα δοκιμαστεί και μακρυτερη βαρύτερη λαβή διότι και εκεί συμπερανα ότι εκτός του ότι δεν με βολευει ιδιαίτερα η κοντή λαβή φαίνεται πως το βάρος της μηχανης δεν είναι επαρκες. Το πιό πιθανο είναι να παω σε μια λύση Parker οπου θα μπορεσω να δοκιμασω κάτι πιό αποτελεσματικο για τα δεδομένα μου αλλά και να τραμπαρω την λαβη στην Merkur. Το πηγαινω βήμα βήμα και φυσικά παιρνω τεράστια βοήθεια απο το υλικό που διαβαζω στο φορουμ μας :)
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2075
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8340 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Εμείς εδώ μπορεί να προβληματιζόμαστε αλλά κάπου στην Κίνα η Yaqi το έβγαλε και σε μηχανή, με τρεις διαφορετικές shim κ με κόστος αρκετά μεγαλύτερο των χρησιμοποιημένων κομμένων λεπίδων.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”