Gillette fatboy adjustable

stergios

Μπραβο Ηρακλη κ δικαιωμα σου. Το ιδιο θα μου κανε αν την πουλουσες κ 100. Εκτος αν ο ανθρωπος σου κανε τιμη λογω φιλιας, φορουμ κτλ Τι θελω να πω... Πολλοι θα γκρινιαξουν για τον παραλογισμό αυτο. Αλλα αν θα βρουν μια fatboy πχ 10€ κ ενω θεωρουσαν πολλα τα 15, οταν θα ερθει η ωρα να την πουλησουν, θα θελουν 100. Μαγκια σου κυριε. Αλλα δε θα παιρνας ποτε απ τη μια πλευρα κ ποτε απ την αλλη. Οταν θελουμε ν αγορασουμε ειναι ακριβα...κ οταν θελουμε να πουλησουμε ειναι φτηνα. Μ αρεσει? Το παιρνω. Δε μ αρεσει, δε το αγοράζω. Αντιστοιχα κ οταν πουλω. Ουτε θα μπω στη διαδικασια που μπαινει πολυς κοσμος. Ποσο το πηρε? Αν το πηρε τσάμπα η σε χαμηλη τιμη, θελουμε να το αγοράσουμε κ μεις "τσαμπα". Αν το πηρε ακριβα, ε ας προσεχε! Κοψε! Οπως μας συμφερει ειναι καποιοι στην αγορα. Για να δωσω ενα παραδειγμα: ειχα αγορασει καποτε ενα αυτοκινητο στο 1/3 της αξιας του κ το πουλησα λιγο κατω απ την κανονικη. Κάποιος που ηξερε ποσο τ αγόρασα ηθελε να το παρει στα 2/3. Δεν του το δινα κ πηγε πηρε ενα με κανονικη τιμη. Μαλιστα οχι σε αριστη κατασταση οπως αυτο που πουλουσα. Για πολυ κοσμο εχει σημασια ποσα βγαζει ο αλλος κ οχι αν αυτο που θα παρει αξιζει τα χρηματα του.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Πάντως παιδιά είναι πανέμορφη μηχανή, την καινούρια που ειχα βρει πριν κανα χρόνο και δεν την πουλάει ο τύπος μου ετρεχαν τα σάλια σαν πεινασμένου λύκου.
stergios

Συμφωνω. Ειναι πιο ομορφη απ τις αλλες 3 ρυμιζομενες "σειρας" της Gillette για μενα. Κ ξυριζει ωραια κ γλυκα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στεργιο δεν απαντουσα σε εσενα - γραφαμε την ιδια περιπου ωρα - την εμπειρια μου ειπα, μιας και οταν ξεκινησα να ασχολουμαι η fatboy πουλιοταν 30-40-50 ευρω και τωρα τις ψιλοβουρτσιζουν με dremel και τις ξεκινουν στα 120. Αν εσενα βεβαια το ιδιο σου κανει να τις αγοραζεις τοσο - απο μενα αξιος και δικαιωμα σου - δικια σου η τσεπη :)
Εικόνα
stergios

Το μπράβο το εννοούσα. Δεν γνωριζω ποτε την αγορασες κ ποτε τη πουλησες, αλλ που εδωσες μια μηχανη στο φορουμ σε προσιτη τιμη να δοκιμαστει κ απο αλλον. Με το "ιδιο θα μου εκανε" , εννοω πως ειναι δικαιωμα σου να αγορασεις οσο θελεις κ να πουλησεις οσο θελεις το καθετι. Που ειναι το κακο οτι σημερα τις πουλουν 120€? Η 1000€? Δεν θ αγορασω κ τελος. Περασε η εποχη που κοστιζανε 10 ευρω κ καποια στιγμη θα περασει κ η εποχη που θα κοστιζουν 100€.

Υπηρξανε μηχανες που γυρνουσαν στην αγορα ενα Χ ποσο κ τωρα εχουν τη μιση. Αυτον που αγορασε ακριβα κ θ αναγκαστει να πουλησει φτηνα τον σκεφτηκε κανεις? Κ γιατι να τον σκεφτει δηλ! Τον αλλον λοιπον γιατι?! Ουτε ο τυπος στο μοναστηρακι πλεον δεν πουλαει fatboy 30€. Ροδα ειναι κ γυριζει για ολους. Ετσι ειναι αυτα. Κανεναν δεν υποστηρίζω.

Προφανως αυτο που συζηταμε ειναι λιγο τρελο...αλλά δεν εχει αλλά. Αφου καποιοι τα σκανε πολλες φορες παραλογα κ ρυθμιζουν τις τιμες, ε τι να γινει. Το λεω γιατι κάποιες φορες ο κοσμος θεωρει τον πωλητη αγιογδυτη, αλλα οχι κανεις δεν αναφερεται στον αγοραστη, (για να μη τον πω αλλιως) που πληρωσε παραλογα για κατι κ συνέβαλε στον παραλογισμο αυτο. Εκεινος ανεβαζει τις τιμες. Αλλα κ αυτο δικαιωμα του ειναι. Ο καθενας μας οριζει διαφορετικα πολλες φορες για το ακριβο κ το φτηνο.

Οταν πηρα τη Sheraton κ πηγαιναν γυρω στα 130€+- 30€ στο ebay, μου λεει κάποιος που το συζητουσαμε, οτι θελω μια αλλα σε λογικη τιμη. Ρωταω ποσο θεωρει λογικη τιμη κ μου απαντα 30€. Ε, ποιος ειναι το παραλογο κ το λογικο οριστε το εσεις τωρα. Επισης οταν κάποιοι πουλαν εξωφρενικα φτηνα σε σχεση με την αγορα, δεν κανουν ζημια? Παιρνουν κατι με 300€ κ το βγάζουν στο φορουμ εδω με τα μισα λεφτα. Κ αντε να πουληθει μετα κατι, σε λογικη τιμη. Ο καθενας "κλειδωνει" τιμη στο κεφαλι του εκει που τον βολεύει κ τον συμφερει αναλογα σε οοια πλευρα βρίσκεται. Αυτο ειναο για μενα το ασχημο. Μεγαλη κουβέντα για αλλο νημα.


Συγνωμη ζητώ απ τους υπόλοιπους για το οχι τοσο on topic. :)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Επισης οταν κάποιοι πουλαν εξωφρενικα φτηνα σε σχεση με την αγορα, δεν κανουν ζημια? Παιρνουν κατι με 300€ κ το βγάζουν στο φορουμ εδω με τα μισα λεφτα. Κ αντε να πουληθει μετα κατι, σε λογικη τιμη.
Το εχω ξανακουσει αυτο το επιχειρημα....

Το να εχουν την ευκαιρια ολοι αυτοι με τους οποιους συναναστρεφεσαι εδω μεσα να αποκτησουν κατι μεταχειρισμενο, δεν σε απασχολει, εκτος αν βγαλεις τα λεφτα που θες και μονο ? αλλιως χαλαει η αγορα ?

Και την "λογικη" τιμη την αποφασισες εσυ ? η παγκοσμια ταση ? ποιος ?

Οτι εχω αγορασει καινουργιο, το πουλησα εδω (και εξω απο εδω) στη μιση τιμη και λιγοτερο - και το θεωρησα κατι καλο. Δεν εβγαλα ποτε τα λεφτα τους και δεν με απασχολησε μιας και το προβλημα μου ηταν να τα αγορασω καινουργια και οχι να τα μεταπωλησω. Δεν κρινω ασχημα κανεναν που πουλαει 30 ευρω τη Merkur που πηρε με 38 - απλα αυτο δεν ειναι το στυλ μου.

Τωρα αν εσυ βρισκεις λογικο να αγοραζουν απο τα σκουπιδια της σκουριασμενες fatboy - να τις στρωνουν με 20 ευρω τελικο κοστος - και να στην πουλανε 120 και εσενα να σου αρεσει επειδη καποια στιγμη θα την μεταπωλησεις 80 ή 90 - και παλι δικαιωμα σου ειναι - αλλα μην το περνας και για κατι λογικο ή ηθικα σωστο - απλα συμμετεχεις στην ολη απατη.

Η συζητηση βεβαια παει αλλου - αν και το θεμα ξεκινα στο χωρο μας κυρια απο το εμποριο vintage μηχανων. Για την ιστορια - ναι η fatboy ειναι ομορφη - ξυριζει καλυτερα απο τις αλλες ρυθμιζομενες της εταιρειας - αλλα και παλι η αξια της ειναι περισσοτερο εμφανησιακη ή και συλλεκτικη και οχι πραγματικα ξυριστικη. Και αυτο συμβαινει με τις περισσοτερες vintage μηχανες. Μας τρεχουν τα σαλια να τις αποκτησουμε - ξυριζομαστε οσο ξυριζομαστε - και μετα καθονται στο ραφι και την χρηση την τρωει καμια Parker ΟC καμια Fatip καμια Progress ή Futur ή ακομα και Variant.
Εικόνα
stergios

Εγω καταλαβα πως δεν απαντουσες σε μενα. Εσυ νομιζες μαλλον πως απαντουσα σε σενα. :)

Εγραψα Ηρακλή πως εκτιμω την καλη διαθεση σου, γιατι εδωσες κατι σε προσιτη τιμη, σ αυτους που συναναστρεφεσαι, εδω μεσα οπως ειπες. Δεν επικροτω καποιους που παιρνουν κατι 20€ κ το πουλαν 120€ μ ενα γυαλισμα η κατι αναλογο. Που βρισκεις αληθεια fatboy με 20€, δεν μου πε κανεις. Που ναι αυτα τα "σκουπιδια", μου λετε? Να παω κ γω. Πολλα παιδια του φορουμ μενετε σε μεγαλουπολεις κ κατι βρισκετε στα "σκουπιδια". Οι υπολοιποι σε χωρια κ επαρχιες?



Πως έβγαλες συμπέρασμα οτι μου αρεσει να μου πουλανε 120€ κατι που βρηκανε στα σκουπιδια, για να το πουλησω 80€ μετα, δεν εχω καταλαβει, σοβαρα. Η πως συμμετεχω-ειχα σε καποιου ειδους απατη, επισης δεν γνωριζω.

Επισης δεν αναφερθηκα σε σενα οταν μιλουσα για το ποιος πουλησε φτηνα. Αλλα ουτε κ σε κανεναν αλλον. Μιλησα για κατι που συμβαινει. Δεν ειμαι απ αυτους που οταν θελω κατι να πω, κρυβομαι πισω απ το δαχτυλο μου. Ποσο μαλλον οταν αυτο που θελω να πω, αφορα τον συνομιλητη μου.

Ναι, ειπαμε να το "μοιραστουμε", αλλα να μην περιμενει, η να θεωρει λογικο κ αυτος με τη σειρα του, να ζημιωνομαι "εγω" για να δοκιμαζει αυτος. Θεωρεις νορμαλ μια μηχανη που με κοστος 80€ να πρεπει να χασει 40€ επειδη την 1η μερα επαψε να ναι καινουρια?

Δεν μιλησα για κερδος, αλλα για το να μη χανει καποιος πολλα λεφτα επειδη δοκιμασε κατι πρωτος. Κ ολοι οι υπολοιποι να μη χανουμε κατι, αφου το πουλαμε οσο τ αγορασαμε. Αλλα κ παλι δεν θα καθορισω εγω ποσο θα πουλησει η ποσο θ αγορασει ο καθεις. Ουσιαστικα "πιαστηκα" απ το οτι δεν εχουμε δικαιωμα να κρινουμε το ποσο πουλαει ο καθενας. Ειτε μας φαινεται ακριβα η φτηνα. Με το ζορι δε μας το πουλαει. Η μαλλον εχουμε, αλλα να βλεπουμε κ τις 2 πλευρες παντα.

Μ αυτη τη λογικη ειπα οτι ειναι επισης κακο καποιος να πουλα πολυ κατω της αρχικης αξιας. Κυριως δεν συμφωνησα με τα ακρα. Κ οπως ειπαμε 120€ τη δινει, οχι 320€. Που ειπα πως ειναι πολλα και τα 120... Αλλα οταν κατω απο 50/60 δε βρισκεις ουτε λεπι ποσο θες να τη δωσει? Εκτος αν εχουμε μπει στη λογικη να κοστολογουμε κ τη εργατικα των αλλων. Οπως βλεπουμε κατα καιρους να γινεται σε συζητησεις.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Προσωπικά με αυτο το..." πουλάει φτηνά και χαλάει την αγορα" του Στεργιου συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό.
Το φετινό αντικειμενο του πόθου αν κατάλαβα καλά είναι η Rex Ambassador με τιμή στα 250$. Αν κάποιος που έχει την οικονομική ανεση την αποκτησει και μετά λίγο καιρό αποφασίσει ότι για τους λόγους του δε του κάνει και τη σκοτώσει ( κυριολεκτικά! ) για 125$ όντως χαλάει την αγορα. Για διάφορους λόγους.
1. Θέτει χαμηλό προηγούμενο για μια μεταχειρισμένη Ambassador. Αν δλδ έχω μια στην κατοχή μου που θέλω να πουλήσω δε θα τα καταφέρω εύκολα στα 180$ για παράδειγμα. Ο πιθανός αγοραστής θα έχει κρατήσει στο μυαλό του ότι μια Rex-used Πουλιέται στα 125$ γιατι αυτο προσωπικά τον συμφέρει.
2. Τραβάει γενικότερα τις τιμές προς τα κάτω. Δυσκολεύει αλλους "πωλητές" να ανανεώσουν τον εξοπλισμό τους καθώς θα πρέπει να πουλήσουν πολύ φτηνά κάτι που ίσως με κόπο απόκτησαν. Αλλα και να αποφασίσουν να πουλήσουν χαμηλά ίσως δε τα καταφέρουν καθώς ο αγοραστής θα σκεφτεί..γιατι να δώσω 100$ για αυτη τη Χ πολύ καλή μηχανή όταν για 125$ μπορώ να πάρω μια Rex Ambassador.

Προσωπικά το έχω ζήσει άπειρες φορές στην αγορα vintage βινυλίου με την οποία ασχολουμαι 20 χρόνια τώρα. Είναι ένας φαύλος κύκλος. Φυσικά είναι δικαίωμα του καθενός να πουλάει όταν και όσο θέλει και φυσικά για οποίο λόγο θέλει.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Οι τιμές καθορίζονται απο την προσφορά και την ζήτηση, έστω και τεχνητή.

Θυμίζω κύριοι ότι στο παρόν νήμα ασχολούμαστε με τις Fatboy. Οποιος θέλει παρακαλείται να συνεχίσει στην σούπα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Και εγω μαζι με αλλους εδω, πιστευω οτι πολλες φθηνες συγχρονες μηχανες, κανουν βιδες καποιες απο τις φημισμενες παλιες σε ξυρισμα...
Κοινως μην παραμυθιαζεστε απο την μοδα στο Π.Ξ.
Επισης μη νομιζετε οτι η fatboy και αλλες ποθητες τωρα παλιες, θα ειναι σε μεγαλυτερη ζητηση και αυξανομενες τιμες οσο περνουν τα χρονια. Μπορει να σας βγει η επενδυση, μπορει και οχι...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”