Gillette fatboy adjustable

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Το σχόλιο του Ηρακλή ( thanks [mention]herco[/mention] )ήταν αφορμή για αυτό το ανάγνωσμα.
Μια μικρή αναδρομή στην ιστορία της progress.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38871 times
Ηλικία: 54

Αυτο όμως που είδα και μου έκανε πραγματικά εντύπωση ήταν μια κάπως καλυμμένη απαξίωση της 6s στο βωμό του πρέσβη και φαντάζομαι ότι κάτι παρόμοιο θα ακολουθήσει με τις αφίξεις των Τ. Δε νομίζω πως ξαφνικά οι 6s γίνανε "κακές" μηχανες και ούτε ότι απέχουν τη μέρα με τη νύχτα απο την ( πραγματικά απιστευτη) Rex.
Πιστεύω απλα πως το μυαλό μας ΘΕΛΕΙ το νέο να είναι και καλύτερο.
Όσον αφορά σε μένα, το μυαλό μου ήθελε να συμπαθήσει την 6s (προφανώς γιατί άρεσε σε όλους) αλλά το πρόσωπό μου όχι.

Για την modelT παραμένω συγκρατημένος. Βάλαμε μυαλό, έχουμε πια και την εμπειρία, οπότε αν δεν την ακουμπήσω στο μάγουλο να ρίξω κατεβασιά δεν εκφέρω άποψη και ακούω βερεσέ τον κάθε ξυριστικό καναλάρχη. Είδατε; ο Ruds την έθαψε, ο Donald της έβαλε 100%!. :ot
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

herco έγραψε: 06 Αύγ 2018, 14:04
Οσον αφορα τις 41 και 42 λεγονται διαφορα για το σημαινει το "1904" (το στυλ της λαβης)
Διάβασα κάπου στο δίκτυο ότι 1904 είναι για τις OC και 1906 για Closed. Η εμπειρία σας τι λέει;
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Απο οσο ξερω το "1904" αναφερεται στο σχεδιο της λαβης των 41c και 42c και παραπεμπει σε σχεδιο λαβης μηχανης της Merkur απο το μακρυνο 1904. Βεβαια τα στοιχεια γυρω απο την ιστορια της φιρμας ειναι πολυ περιορισμενα μιας και εχουν χαθει τα αρχεια της - ουτε οι ιδιοι μπορουν σημερα να επιβεβαιωσουν πολλα απο αυτα :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Σε συζήτηση στο fb χρήστης μιλώντας για την 42C την ανέφερε ως 1904 για να έρθει αλλος ( πραγματικά σχετικός με το άθλημα) να τον "διορθώσει" λέγοντας αυτο που ανέφερα παραπάνω.

Αλλου πάλι διάβασα ότι γενικα αυτες οι λαβές στήριξαν πολλές κεφαλές και απο διαφορετικές εταιρίες. Ότι γενικα εκεί στο solingen είχαν περάσει σε μια φάση "κοινοπραξίας" ας πούμε.. παράδειγμα η λαβή της Merkur 42C σε μια πρώτη μάτια δειχνει ίδια με τη λαβή της Lutz slant.

Όπως λες σιγουρα χάθηκε πολλή πληροφορία αν κ μικρή σημασία έχει τελικά το 1904/1906 παρά μόνο για τους πολύ μανιακούς συλλέκτες.

---- συγγνώμη για το off topic
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Πρωτο ξυρισμα σημερα με την fatboy που πηρα απο razoremporium!Εβαλα ενα κιτρινο bic κ ξεκινησα με σαπουνι proraso!η μηχανη ειναι καταπληκτικη!μου εκατσε πολυ καλα!απο αρχες δεκεμβρη εχω χρησιποποιησει σερι την slim k super adjustable 84mm.η fatboy που εκατσε ακομα καλυτερα κ απο τις αλλες vintage.ωραιο ξυρισμα εκανα κ με τις αλλες,αλλα το σημερινο δεν παιζεται!α.ρε gilltte τι μηχαναρες εβγαζες καποτε!!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”