Gillette fatboy adjustable

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Καμιά σύγκριση με την slim?Μου φαίνεται ίδια,αν εξαιρέσουμε το πάχος.Την σλιμ πάντως δεν έχω καταφέρει να την κουμαντάρω καλά.Μήπως να έψαχνα καμιά ανταλλαγή??
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες, δεν είναι καθόλου ίδια. Η fatboy καμπυλώνει περισσότερο την λεπίδα και είναι πιο βαριά, οπότε ξυριστικά έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά. Είναι πολύ πιο γλυκό το ξύρισμα της fatboy, δεν είναι καθόλου επιθετική. Με την Slim δεν έκανα ολυτε εγώ καλά ξυρίσματα και αναγκάστηκα να την δώσω.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου...

Καταρχήν η μηχανή είναι ένα κόσμημα, ένα μπιμπελό, την βλέπεις και λες θέλω να ξυριστώ τώρα, κοιτάς αν έχεις γένια, σε πιάνει ένα σύνδρομο, ένα κάτι, ειδικά στο μάτι κάνει μπαμ. Και όντως μου έκανε μπαμ, πόθος από τότε που κοίταγα για ποια θα είναι η επόμενη μηχανή μου, στο βάθος του μυαλού μου την είχα και έλεγα κάποτε θα αγοράσω μια Fatboy. Κάποτε...

Να είναι καλά ο Αποστόλης που αγόρασε 2 και μου έδωσε τη μια και δεν χρειάστηκε να ψάξω και να περιμένω πάρα πολύ γιατί θέλει υπομονή και τύχη να βρεις μια Fatboy στην σούπερ κατάσταση που την είχε ο Αποστόλης.
Βλέποντας της έπαθα το πρώτο σοκ, αναμφισβήτητα είναι η πιο όμορφη μηχανή που έχω δει, είχα και γένια λέω εδώ είμαστε. Μετά από ένα καθάρισμα/απολύμανση ξεκινάω το ξύρισμα και παθαίνω το δεύτερο σοκ, η μηχανή είναι πολύ ήπια, σε σημείο στα μικρά νούμερα να μην ξυρίζει, απλά να παίρνει επιφανειακά τα γένια, στη μέση κάτι ξυρίζει και στο τέρμα της να είναι πολύ επιθετική για τα γούστα μου. Περνάνε 2 μέρες και ξανά ξύρισμα άλλη λεπίδα με τα ίδια αποτελέσματα δυστυχώς. Ξύρισμα ξανά πάλι τα ίδια. Ψάχνω να την στείλω έξω να την λύσουν, να την επιμεταλλώσουν, να την κάνουν καινούρια, μπας και φταίει ο μηχανισμός αφού έχουν περάσει και κοντά 60 χρόνια. Βρήκα αρκετούς, κανένας όμως δεν την λύνει και δεν την ρυθμίζει, αρκετοί ούτε που μου απάντησαν άλλοι αρκέστηκαν στο ότι δεν την λύνουν. Να αναφέρω ότι παρόλο που ήθελα να την στείλω έξω και ειδικά razoremporium το υψηλό κόστος αλλά και το γεγονός ότι δεν κάνουν αυτοί την επιμετάλλωση αλλά την δίνουν αλλού με απέτρεψε. Επίσης έχει και πολλές κακές κριτικές και μάλιστα μερικοί ανέφεραν ότι τους την έχασαν, αυτό μου έλειπε..

Η μηχανή τελικά δεν κάνει για μένα, είναι είτε πολύ επιθετική είτε πολύ ήπια για το δικό μου πρόσωπο. Κοιτάω και σε ξένα φόρουμ και αρκετοί έχουν το ίδιο "πρόβλημα" με μένα, δεν πειράζει τελικά ίσως να μην είναι για μένα. Φυσικά επειδή δεν είμαι συλλέκτης την πούλησα σε άλλο μέλος του φόρουμ γιατί είναι κρίμα να την έχω στο ράφι και να την κοιτάω.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Πραγματικά πολύ λυπηρό! Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν του κάνει ή δεν του κάνει μια μηχανή, πριν τη δοκιμάσει και στην πλειονότητα των περιπτώσεων δοκιμάζω σημαίνει αγοράζω πρώτα... Αν το σκεφτόμασταν νωρίτερα, θα μπορούσες να την είχες δοκιμάσει πριν την αγορά... Μια που βλέπω όμως ότι την πήρε άλλο μέλος του φόρουμ, θα έλεγα "τέλος καλό, όλα καλά", εξαιρουμένης της σχετικής απογοήτευσης, γιατί κι εσένα δε σου έμεινε στο ράφι και κάποιος άλλος (υποπτεύομαι ποιος) την έχει και θα τη χαίρεται πολύ συχνά και για πολύ καιρό

Εγώ δεν έκανα τόσες πολλές προσπάθειες όσες εσύ με την Aristocrat, ένα μόνο ξύρισμα και δε θεώρησα ότι ξυρίστηκα (γι' αυτό και το ολοκλήρωσα με Fatip, άλλωστε) αλλά το συλλεκτικό το έχω πιο πολύ από σένα και δεν μπορώ να πω ότι θα τη δώσω, εκτός εξαιρετικής ανάγκης, ακόμη κι αν αποδειχθεί ανεπαρκής για τις ανάγκες των γενιών μου. Είναι κούκλα, πραγματική αριστοκράτισσα!

Όπως και να 'χει, επανέρχομαι (το να γλιστρήσω ένα μήνυμα στο off topic το 'χω... στο φτερό) και επαναλαμβάνω, τέλος καλό όλα καλά. Πιστεύω ότι εάν άφηνες τον εαυτό σου ελεύθερο να εκτεθεί κατά τι παραπάνω στο φόβο, η πιο επιθετική όψη του παχουλού αγοριού θα σε αποζημίωνε, αλλά δεν επιμένω γιατί δεν το λένε άδικα "φόβο", σωστά; Αλλιώς θα ήμασταν ατρόμητοι...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SharpRazor την 08 Ιαν 2015, 08:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Το άχρηστο σχόλιο της ημέρας:

H Gillette Fat Boy ενσωματώνει στο όνομά της τις δύο πιο θανατηφόρες βόμβες στην ανθρώπινη ιστορία.

Η πρώτη ατομική βόμβα (ουρανίου) έπεσε στη Χιροσίμα στις 6 Αυγούστου 1945. Της είχαν δώσει το όνομα Little Boy.
Η δεύτερη ατομική βόμβα (πλουτωνίου) έπεσε στο Ναγκασάκι στις 9 Αυγούστου 1945. Το όνομά της ήταν Fat Man.
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 23:24
10
Τοποθεσία: Νέα Υόρκη
Has thanked: 314 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 33

Η ιστορία ανάστασης της Ε1 Fat Boy μου, ξεκίνησε κάπως έτσι:
Εικόνα

Έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου και με επαναλαμβανόμενα καυτά λουτρά σόδας και πολύ τρίψιμο την έφερα τελικά σε ικανοποιητική κατάσταση για χρήση.
Εικόνα

Δεν μπορούσα να ησυχάσω όμως γνωρίζοντας ότι πρόκειται για μια από τις ιστορικότερες μηχανές, θεωρούσα ότι της αξίζει καλύτερη περιοποίηση. Την έστειλα λοιπόν στον απόλυτο ειδικό των Gillette Adjustables, τον Captain Murhpy του B&B!

Εικόνα

Ο "Γιατρός" την έκανε βίδες, αποκαλύπτοντας τι βρισκόταν στο εσωτερικό, έβαψε ξανά τους αριθμούς και πλέον είναι σαν καινούργια!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Post κατά λάθος ενώ έψαχνα τα link για τις εικόνες σου! :b
Τις εικόνες από το Β&Β ανέβασέ τις στο forum μας, όσοι δεν έχουμε λογαριασμό εκεί, δεν μπορούμε να τις δούμε...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλυτερα? Τις εικονες τις γυρισε αυτοματα το picasa, αλλα δεν πειραζει...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Ευχαριστούμε Στεφο! :D
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Aπό ότι φαίνεται στο βίντεο παρακάτω ο Καπετάνιος τις λύνει όλες, παλιές και καινούριες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”