Gillette fatboy adjustable

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ όμορφη Νίκο !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22427 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ωραία έγινε Νίκο! Πόσο η επιροδίωση?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το κλασικο 20 αρι για ροδιο Γιαννη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Καλησπέρα σε όλους! Όπως είχα ξαναγράψει έχω μία Fatboy F4 η οποία έχει το εξής πρόβλημα : το διάκενο στη μία πλευρά είναι μεγαλύτερο από ότι στην άλλη. Αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι ο κύριος μηχανισμός σε σχήμα Τ στο εσωτερικό της μηχανής κάπου έχει λυγίσει και είναι λίγο πιο ανασηκωμένος από ότι στην άλλη πλευρά. Προσπαθώ να την ανοίξω αλλά είναι με τον καινούριο (μετά το 1958) end cap και είναι πολύ δύσκολο. Βρήκα ένα αρθρο στο B&B αλλα, ενώ καταλαβαίνω τι λέει στα αγγλικά, δεν καταλαβαίνω κατ' ουσίαν τη διαδικασία. Όποιος θα μπορούσε να το εξηγήσει λίγο πιο αναλυτικά, θα με βοηθούσε απίστευτα.

Το άρθρο στο Β&Β

Κι ένα ακόμα άρθρο για το πως ανοίγει μία Fatboy
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Η μέθοδος που περιγράφει, απαιτεί πολύ εξειδικευμένες γνώσεις Φυσικής, Χημείας, Μαθηματικών, Κβαντομηχανικής και (ίσως) Πυρηνικής Ιατρικής(!) Γι'αυτό αν θες μπορω με 5€ να σε απαλλάξω απο το περιττό βάρος... 8)

Πέρα απο την πλάκα, όλο το μυστικό είναι στο "δαχτυλίδι" που φαίνεται δεξιά και στην εγκοπή κοντά στην άκρη στον άξονα "Τ".

Αρχικά η εσωτερική οπή του "δαχτυλιδιού" είναι στρογγυλή και μόλις πάρει την θέση του στον άξονα, η οπή παραμορφώνεται αγκαλιάζοντας την εγκοπή. Αυτός χρησιμοποίησε το "καρυδάκι" χτυπώντας το , ωστε να ολισθήσει το δαχτυλίδι κατα μήκος του άξονα και να απο-παραμορφωθεί η οπή (να ανακτήσει το αρχικό στρογγυλό της σχήμα). Έπειτα την βγάζει κανονικά.

Όταν θέλει να το ξανατοποθετήσει, χρησιμοποιεί ένα μυτοτσίμπιδο για να παραμορφώσει και πάλι την εσωτερική οπή του "δαχτυλιδιού".

Δεν νομίζω οτι μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, τουλάχιστον γραπτώς.

Νομίζω πάντως, οτι με ένα πενσάκι ή μυτοτσίμπιδο μπορείς να επαναφέρεις και την δική σου μηχανή, χωρίς να την αποσυναρμολογήσεις. Απλά θέλει προσοχή, εκεί που θα πιάσει η πένσα να έχεις καλύψει το μέταλλο για να μην το γδάρεις.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Νίκο, θα σου την φτάξω εγω με το μελάνι και τη σακοράφα κανόνισε όποτε θέλεις.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Πωωω, δηλαδή εγώ που δεν είμαι καλός στην πυρηνική ιατρική, δεν έχω ελπίδες? :dash

Ευχαριστώ πάρα πολύ Φώτη, νομίζω πήρα μία ιδέα. Το δαχτυλίδι το βάζει για να βγάλει το end cap ή αφού το έχει βγάλει για να ξελασκάρει το μηχανισμό. Τώρα πρέπει να βρω τέτοιο δαχτυλίδι γιατί σπίτι δεν έχω. Τι ακριβώς εννοείς στο τέλος? Να προσπαθήσω να το λυγίσω λίγο προς την σωστή κατεύθυνση με την πένσα χωρίς να το λύσω?
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ποιό λές εσύ "δαχτυλίδι", το 5άρι καρυδάκι? Το τοποθετεί χωνευτά στο πίσω μέρος της λαβής και το χρησιμοποιεί σαν ζουμπά, ωστε χτυπώντας το να σπρώξει το end-cap προς την κεφαλή.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10564
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26446 times
Been thanked: 25921 times

Έφτασε τελικά, μετά από αρκετό καιρό, η ώρα να δοκιμάσω τον «χοντρούλη». Μια μηχανή σύμβολο για την Gillette, που είναι από τις πιο διαδεδομένες από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού (και όχι μόνο). Την μηχανή αυτή την ήθελα καιρό, από την στιγμή που μπήκα στον χώρο του πξ, αλλά για διαφόρους λόγους τώρα μπόρεσα να την αποκτήσω.
Εικόνα
Πρόκειται για μια ρυθμιζόμενη μηχανή, κατασκευής 2ου εξαμήνου του 1959 (Ε2), με αρκετό βάρος και πολύ καλό ζύγισμα. Οι ρυθμίσεις της (1-9) δίνουν την δυνατότητα στον χρήστη να την χρησιμοποιήσει κατά το δοκούν, από τις πολύ ήπιες ρυθμίσεις (1-3), την μέση επιθετικότητα (4-6) έως και τις πιο επιθετικές (7-9). Συγκρινόμενη με τις άλλες 2 ρυθμιζόμενες της Gillette, είναι η πιο γλυκιά από όλες. Στην ρύθμιση 9 είναι πιο ήπια από την black beauty και από την Slim, λογικό μιας και καμπυλώνει περισσότερο την λεπίδα. Σε επιθετικότητα θα έλεγα ότι είναι στα ίδια επίπεδα με μια μέση open comb στο 9, δεν νοιώθεις ότι θα σε δαγκώσει. Είναι βαριά, περίπου στα 80gr και πολύ καλό ζύγισμα. Είναι η πιο βαριά που έχω στην κατοχή μου. Φυσικά και αυτό είναι κάτι που μου αρέσει, ο συνδυασμός κοντής λαβής και του βάρους, μου φαίνεται πιο εύκολη στον χειρισμό. Είναι μια πολύ στιβαρή μηχανή, εξαιρετικής κατασκευής, μηχανή που χαίρεσαι να την βλέπεις.

Εικόνα

Στο ξυριστικό μέρος τώρα, ήταν μια έκπληξη καθώς μου προσέφερε ένα πάρα πολύ καλό ξύρισμα, παρά την υψηλή ρύθμιση που την είχα (9). Η αλήθεια είναι ότι την περίμενα πιο επιθετική. Είναι παρόμοια σε αίσθηση με την Super Adjustable, μια μηχανή που εξίσου λατρεύω και κατά πολύ ανώτερη της Slim, με την οποία ποτέ δεν τα βρήκαμε ξυριστικά. Την θεωρώ ιδανική από θέμα διαστάσεων και δεν σε δυσκολεύει στον χειρισμό της. Γενικά ένα κλασσικό εργαλείο που περικλείει μια ολόκληρη γενιά μηχανών.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10564
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26446 times
Been thanked: 25921 times

Μετά από συνεχή χρήση του Fatboy επί μια βδομάδα (3 ξυρίσματα), τα αρχικά συμπεράσματα εξακολουθούν. Η μηχανή ξυρίζει πολύ γλυκά (την είχα συνεχώς στο 9), κάνει ωραίο ξύρισμα και είναι βαριά, ένας πολύ δυνατός συνδυασμός δηλαδή. Θα την δοκιμάσω και με άλλες λεπίδες, πάντα όμως σε υψηλές ρυθμίσεις μιας και μου αρέσουν οι πιο επιθετικές μηχανές.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”