Gillette fatboy adjustable

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Τρία ξυρίσματα μέχρι τώρα με την fatboy.
Kαι τα τρία με κορυφαία σαπούνια και τις πιο καλές για το πρόσωπό μου λεπίδες.
Gillette 365, Astra sp και Personna platinum.
Στο 5 δεν κόβει, στο 6 σφάζει.
Γλυκό ξύρισμα δεν έχω δει μέχρι τώρα. Όσο για το περιβόητο στράβωμα της λεπίδας, σορυ παιδιά αλλά δεν το βλέπω και τόσο.

Η slim που θεωρούσα σκύλα και ήμουν έτοιμος να την πουλήσω, εξημερώθηκε από τις Gillette 365, Astra sp, με τις οποίες ανεβαίνω χωρίς πρόβλημα και με σούπερ γλυκά ξυρίσματα μέχρι το 9 χαλαρά.

Με την fatboy εκεί που λες " τα κατάφερα, μια χαρά ξύρισμα έκανα" χρατς και να τα αίματα από μικροκοψίματα σε λαιμό και γύρω από το στόμα.

Δεν μπορεί να τα κατάφερα στο 4 με την futur και όλες τις καλές για μένα λεπίδες και η fatboy να αποδεικνύεται τόσο σκύλα.

Όσο και να ήθελα να πιστέψω στην μυθική αυτή μηχανή, προκύπτει για άλλη μια φορά το "κράτα και μικρό καλάθι" :D

Μάλλον μετράει αντίστροφα για αλλαγή ιδιοκτήτη.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Έχεις κοιτάξει αν η λεπίδα κάθεται ευθεία; Μερικές τα πορτάκια στραβώνουν και έχεις κοψίματα σε κουφά μέρη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Δεν παρατηρώ κανένα πρόβλημα στο πως κάθεται η λεπίδα. Θα προσπαθήσω να ποστάρω φωτό αλλά δεν υπάρχει εμφανές πρόβλημα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Περίεργο. Είναι όντως διαφορετική από τη Slim αλλά αυτό που κόβεσαι δεν εξηγείται.
Μήπως πρέπει να προσέξεις τη γωνιά; Αλλά αφού ξυρίζεσαι με Futur, πάει να πει ότι ξέρεις.
Μήπως να δοκιμάσεις άλλες λεπίδες;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εγώ πάλι έκανα και κάνω μια χαρά ξυρίσματα με τη Φατ. Η Σλιμ με πετσόκοβε...
Πάνο, για δοκίμασε με καμιά Nacet αν σου βρίσκεται. Οι παλαιοί λένε: οι Gillette μηχανές θέλουν Gillette λεπίδες (Ρώσικες θα έλεγα εγώ, όχι Ινδικές).
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Δημήτρη, πέρα από την βασική τεχνική την οποία νομίζω ότι έχω, πράγματι πιστεύω είναι θέμα συνδυασμού μηχανής - λεπίδας.
Σκέφτομαι να δοκιμάσω και πιο κοφτερές λεπίδες στο 5 της fatboy. Καμιά φορά δουλεύει στην slim.

Η Gillette 365 και η astra sp είναι οι σταθερές μου.
Τα καταφέρνουν με όλες τις μηχανές μέχρι τώρα.

Aνδρέα, έχεις δίκιο και πιστεύω σε αυτό το "ρητό".
Φοβάμαι να δοκιμάσω στην fatboy τις Ρωσικές gillette platinum στο άσπρο κουτάκι με μπλε περίγραμμα, που μου έστειλες. Εδώ ήταν άγαρμπες στην ήπια EJ89 Barley.
Έχω ακόμα μαύρες 7 o'clock που με πεστοκόβουν και τις κίτρινες που μου έστειλες και θα δοκιμάσω κάποια στιγμή. Καθώς και αρκετές άλλες. (Shark super chrome. Rappira stainless, supersteel, PermaSharp τουρκικές κ.α.)
Απλά δεν μπορώ κάθε 2 μέρες να δοκιμάζω νέα λεπίδα με την ελπίδα κάποια να κάτσει καλά.

Γενικώς έχω βαρεθεί από τις δοκιμές λεπίδων (πάνω από 20) και κρατώ μικρό καλάθι, αφού όλα αυτά είναι πολύ υποκειμενικά. Nacet δεν έχω δοκιμάσει, ούτε Rubbie, γενικά οι Gillette τείνουν να χειροτερεύουν και οι καλύτερες είναι σίγουρα discontinued. Viking και Crystal δεν έχω πάρει επίσης, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι Personna platinum σε άλλα κουτιά.

Είναι δύσκολο να χωνέψω ότι για μία μόνο μηχανή, πρέπει να βρω και να στοκάρω λεπίδες, που μπορεί να μη ταιριάζουν σε καμιά άλλη μηχανή μου.

Θα δώσω μερικές ευκαιρίες ακόμα και θα αποφασίσω...
(Άλλωστε αυτή η Progress long μου κλείνει πονηρά το μάτι χαχα)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Την είχα και την πούλησα, στα μικρά νούμερα δεν με ξύριζε, στα μεσαία κάτι γινόταν, στα 6+ σφαγή. Πουθενά δεν είδα ομαλό ξύρισμα και ήπιο. Είναι πολλά τα χρόνια στη πλάτη της, αν θα την ξανά αγόραζα θα ήταν από εξωτερικό π.χ. razoremporium που έχουν τεστάρει τον μηχανισμό και σίγουρα θα λειτουργεί σωστά. Και εγώ δεν είδα το περιβόητο "στράβωμα" λεπίδας. Γενικά αν θα αγόραζα vintage δεν θα ήταν σίγουρα ρυθμιζόμενη.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πέτρο την έχω αν και δεν την χρισιμοποιώ συχνά,νομίζω αν είναι σε καλή κατάσταση ,ότι θέλει να της βρεις το κατάλληλο ξυραφάκι και την γωνία !!
Γιάννης
Link

Αν η ακμή έχει άνισες αποστάσεις από τα 2 άκρα της safety bar ή η λεπίδα εμφανίζει διαφορετικό διάκενο σε κάθε ακμή - και αυτό ισχύει για όλες Gillette adjustable - είναι βέβαιο ότι θα ερεθίζει ή θα τραυματίζει η μηχανή: θέλει service.

Αυτή που πήρα την Κυριακή από τον Ηρακλή είναι μια κούκλα πάντως: το πρωί μου έδωσε ένα άψογο bbs με 7-5-4...
BlindZeus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 13:04
8

καλησπερα, εδω και λιγο καιρο σκεφτομαι να ξεκινησω μια fatboy απ την αρχη δηλαδη να την λυσω να την φτιαξω και να την ξαναδεσω,το μοντελο βεβαια εχει τις εγκοπες ωστε να το κανω πιο ευκολα,Η ερωτηση μου ειναι... λυνοντας το παξιμαδακι απο κατω η μηχανη δηλαδη το adjustable θελει καποια ειδικη ρυθμιση? Η πρεπει να φτασω επανω, να λυσω και στο δεσιμο να ρυθμισω καπως γιατι εχω δει καποιους με κατι φιλερ να προσπαθουν. Ευχαριστω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris την 08 Φεβ 2016, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Dimitris: μετέφερα εδώ τη δημοσίευση σου μια και έχουμε ήδη θέμα για τη Fatboy. Παρακαλώ να ψάχνεις λίγο πριν ανοίγεις καινούργια θέμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”