Parker Safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δημητρη, copy paste με το διπλο βαρος λογω μεταλλου, δεν θα ειναι ποτε. Προσωπικα δεν ξερω αλλη OC που να ξυριζει τοσο γλυκα και αποτελεσματικα, απο ανοξειδωτο ατσαλι. Και μιας και το φερνει η κουβεντα, το ανοξειδωτο ατσαλι δεν ειναι πανακεια - ουτε ειναι απολυτα ανοξειδωτο, ουτε ειναι αφθαρτο - και οταν συμβει η φθορα ή η ζημια, απλα το βαζεις στην ακρη - σε αντιθεση με μια κατασκευη απο ορειχαλκο που κολλαει και επιμεταλλωνεται στο αψε σβησε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ηρακλή φυσικά και δεν είναι δυνατόν να είναι copy paste με την ακριβή έννοια μία χαλύβδινη από μία ορειχάλκινη/ Εγώ αναφέρομαι στις ιδιότητές της ή μάλλον πιο σωστά στα χαρακτηριστικά της τα ξυριστικά, που όπως λες (αναμενόμενο) δεν υπάρχει "version" σε inox. Σε ό,τι αφορά τον χάλυβα τον ανοξείδωτο όλα παίζονται στο εργοστάσιο που παράγεται. Όπου συμβαίνει αρκετά συχνά να γίνεται η "στραβή" στη διαδικασία παραγωγής και συγκεκριμένα στη μίξη των μετάλλων, και το αποτέλεσμα φαίνεται άψογο. Βέβαια χημικά εξακριβώνεται τι και πως, αλλά διατίθεται αν κάτι δεν είναι οκ σε διάφορες χρήσεις ενώ όταν είναι οκ πάει σε ιατρικά εργαλεία κλπ κλπ. Έχω δει ναυτικό κλειδί inox λόγω της διαδικασίας που μόλις είπα μετά από αρκετό καιρό να σπάει στα δύο.
Και δεν πιστεύω ότι τα ξυριστικά είναι τομέας που αποροφά τον 100% οκ χάλυβα. Να μην σου τείχει...
Πάντως πέρα από το αξοξείδωτο ή όχι να απονείμω άλλη μια φορά τα εύσημα στην συγκεκριμένη (ινδικής κατασκευής?) μηχανή.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 3 ώρες 19 λεπτά 23 δευτερόλεπτα:
Πάντως η "ένστασή" μου είναι για την συνεχή επαφή με το δέρμα ο χάλυβας inox είναι σίγουρα πολύ πιο προτιμητέος από τα υλικά επιμετάλλωσης μερικά από τα οποία έχουν έντονα και ευθέως κατηγορηθεί από πολύ μεγάλους διεθνείς οργανισμούς για πχ καρκινογενέσεις πχ χρώμιο και αν θυμάμαι καλά και το νικέλιο. Υπερβολή? Ίσως...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Στο νήμα ξανά για την Parker 22r μετά από την απόκτηση της,και μοιραία θα την αντιπαραβάλω και εγώ με την σπουδαία
Gillette black beauty μιας και η τελευταία αποτελεί την συχνότερη επιλογή μου για ευνοήτους λόγους.
Ο λόγος επιλογής μιας ακόμη TTO ήταν ότι έπιανα τον εαυτό μου αρκετές φορές να βαριέμαι τα λύσε δέσε,σκούπιζε ξεχωριστά τα κομμάτια και χάσιμο χρόνου όταν ιδίως βιαζόμουνα,αλλά ο σπουδαιότερος όλων ήταν ότι ήθελα να <ξεκουράσω> και να <δώσω> χρόνο ζωής στην Black Beauty.
Στα σχετικά χρήματα που ήθελα δε να διαθέσω μου ερχότανε καλά και απ'οτι διάβασα και ρώτησα μου έκανε κλικ.
Η περιγραφή της είναι στην πρώτη σελίδα του νήματος,εγώ θα προσθέσω ότι πράγματι η μηχανή δίνει ένα γλυκό ξύρισμα σε μια χαλαρή και άνετη διαδικασία.Την νιώθεις στο χέρι σου στιβαρή και χωρίς την αίσθηση ότι πρέπει να πιέσεις για να ξυριστείς,με έναν ήχο που σε πληροφορεί συνέχεια από τα σημεία που περνά τι γίνεται , ξεπλένοντας τον αφρό κατά την διαδικασία πανεύκολα.
Αίσθηση ότι είναι εργάτης μηχανή που σηκώνει βάρη και συμφέρει.Χρησιμοποίησα λεπίδα Treet carbon steel!
Εικόνα
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Parker 22r vs 99r ποια η βασικη τους διαφορα.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η κεφαλη σε ολες τις Parker TTO ειναι η ιδια. Η λαβη αλλαζει και το φινιρισμα. Η 99 εχει μακρυτερη και βαρυτερη λαβη ενω η 22 εχει φινιρισμα σε μαυρο νικελ.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Να επαναφέρω ένα ξεχασμένο σχετικά θέμα.
Σήμερα μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα (2-3 χρόνια) ξυριστηκα με την κεφαλή της Parker (closed comb/Safety bar).
Παρότι και στο παρελθόν θυμάμαι να έχω εντυπωσιαστεί ευχάριστα , σήμερα έμεινα άναυδος.
Η κλειστή κεφαλή της Parker νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε κεφαλή safety razor.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη ισάξια της R41 αλλά πολύ πολύ πιο γλυκιά.
Μου έδωσε το απόλυτο με 2 περάσματα και εύκολα.
Την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει μια αποτελεσματική μηχανή χωρίς όμως την αγριάδα και επιθετικότητα που βγάζουν άλλες.
Ασβος Ξυρισματος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Οκτ 2020, 21:52
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

‘Εχω ψηθεί να δοκιμάσω την ΤΤΟ κεφαλή της Parker. Κ αυτή η μαυρη λαβή της φαινεται ενδιαφέρουσα, αρκεί να μην φύγει στο ξέπλυμα.. Είναι κ λίγο πείραμα μήκους κ βάρους.

Εχει κανείς εμπειρία απο 96R? Έβαλα μια στο καλάθι να έρχεται.. :text-+1:
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Αν ψάξεις λίγο το forum, θα δεις ότι έχουμε ολόκληρο θέμα για αυτήν.

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Τρομερή μηχανή σε όλα.
Επιθετική όσο πρέπει , ξυρίζει υπέροχα.
Νομίζω ότι είναι από τις μηχανές passepartout.
Ήθελα να την δώσω.μεγαλο λάθος.
Ευτυχώς που δεν την ήθελε κάποιος.τωρα θα κλαιγα.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Να συμφωνήσω κι εγώ για την αποτελεσματικότητα της ΤΤΟ. Τρομερή πράγματι μηχανή. Αν δεν την ξέρεις, δεν μπορείς να πιστέψεις ότι πρόκειται για μηχανή closed comb.
Όσο για το μαύρο φινίρισμα, σε εμένα* έχει φύγει σε μερικά σημεία , μετά απο τέσσερα χρόνια συνεχούς χρήσης, συν πόσα την είχε πρίν ο @theo's , ο οποίος και μου την χάρισε.
Πράγμα που δεν με ενδιαφέρει διόλου...

*Αναφέρομαι στην 92R
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”