Parker Safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Πέτρο, Καλορίζικες !!!
Πολύ ωραία παρουσίαση !!!
Η 94r μου αρέσει περισσότερο λόγω βάρους και κοντής λαβής.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Επισκεύτηκα σήμερα το hairmaker και είχα την ευκαιρία -μεταξύ άλλων- να πιάσω στα χέρια μου και να επεξεργαστώ καμιά 25αριά μηχανές Parker! Μερικές πρώτες σκόρπιες σκέψεις:
  • Είναι εμφανέστατα πιο επιθετικές από Merkur - EJ - Muhle κλπ closed comb. Το κενό μεταξύ λεπίδας και χτενιού είναι συγκρίσιμο με το αντίστοιχο κενό της Merkur Progress στο 5+!
  • Σε γενικές γραμμές σχετικά καλό το φινίρισμα, αλλά όχι αρκετά καλό για τα δικά μου στάνταρ. Το εργοστάσιο έχει σίγουρα χαμηλό quality control - σχεδόν όλες οι μηχανές που είδα είχαν περιοχές μη χρωμιωμένες, όπου ήταν εμφανές το χρυσό χρώμα του χαλκού. Επίσης, σχεδόν όλες οι μηχανές είχαν μικρά χτυπηματάκια στις κεφαλές, τα οποία όμως ήταν χρωμιωμένα - που σημαίνει ότι το μέταλλο χτυπήθηκε στο εργοστάσιο πριν χρωμιωθεί κι έπειτα απλά πέρασε το quality control και πωλήθηκε κανονικά στην χονδρική.
  • Όλες οι ΤΤΟ έχουν μικρή απόκλιση στο ένα πλάι σε σχέση με το άλλο στο πόσο πολύ σφίγγει η λεπίδα μεταξύ βάσης και κεφαλής. Δεν ξέρω αν αυτό μεταφράζεται σε διαφορετική επιθετικότητα στην κάθε πλευρά - διόλου απίθανο
  • Όλες οι λαβές ήταν αρκετά βαριές και στιβαρές
  • Η αισθητική των διάφορων σχεδίων με παραπέμπει άμεσα σε ανατολή: φορτωμένα σχέδια, πολλές καμπύλες και κομμένα τόξα, σχετικά "μπαρόκ" άποψη. Καμία σχέση με την λιτότητα των ευρωπαϊκών σχεδίων. Περί ορέξεως βέβαια....
Συμπερασματικά: δεδομένων των τιμών τους (πάνω από 23€ το φθηνότερο μοντέλο) εγώ μάλλον δεν θα τις προτιμούσα, καθαρά και μόνο λόγω κακού φινιρίσματος. Με τα ίδια λεφτά παίρνεις οποιαδήποτε EJ - Merkur κλπ τριών κομματιών με εμφανώς καλύτερο φινίρισμα. Αποτελούν ωστόσο ενδιαφέρουσα επιλογή για κάποιον που ψάχνει
  • κάποια επιθετική closed comb ή
  • κάποια φθηνή ΤΤΟ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

απο τα γραφομενα εχω ορισμενες αποροιες γι'αυτο ρωταω:

α)λες οτι το κενο μεταξυ λεπιδας και χτενιου(μπαρας φανταζομαι)ειναι αντιστοιχο με το κενο της merkur progress στο5+, και οτι ειναι εμφανεστατα πιο επιθετικες απο merkur,ej και muhle. επειδη εχω και την progress και την muhle r41 και την parker 98r,kαι εχω ξυριστει και με τις 3 δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο.η parker παρολο το βαρος της ειναι η πιο ηπια απο τις 3.εσυ πως το διαπιστωσες αυτο?
β)λες οτι το φινιρισμα σε σχετικες γραμμες ειναι καλο αλλα οχι καλο για τα δικα σου γουστα και μετα αναφερεις οτι οι μηχανες ειναι γεματες κατασκευαστικες ατελειες.πως γινεται να ειναι καλο το φινιρισμα(εστω και σε γενικες γραμμες)αλλα οι μηχανες να ειναι κατασκευαστικα ατελεις ?η δικη μου παντως δεν εχει το παραμικρο ουτε σε θεμα φινιρισματος ουτε εχει κατασκευαστικες ατελειες.
γ)λες οτι τα σχεδια τους παραπεμπουν σε ανατολη σε αντιθεση με τα ευρωπαικα που ειναι πιο λιτα τι εννοεις?η 91r ,η 94r και η 98r ειναι αντιγραφα της merkur 34cHD(οι 2 πρωτες)και merkur 38cbarberpole(η τελευταια).
και δ)λες οτι δεν θα τις προτιμουσες λογω της τιμης τους που θεωρεις οτι ειναι ακριβη σε σχεση με τις merkur,ej.απο που προκυπτει αυτο?γνωριζεις ποσο κανει η barberpole η η 34c?

φιλικα macho.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 16 Νοέμ 2014, 08:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μάχο, πρόσεξα πάρα πολύ στις λέξεις που χρησιμοποίησα ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο σαφή αυτά που θέλω να πω. Ας τα κάνω σαφέστερα:

1) Περί επιθετικότητας: προφανώς και δεν πρόλαβα να ξυριστώ με 25 μηχανές :b Το λέω όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται:
το κενό μεταξύ λεπίδας και χτενιού είναι συγκρίσιμο με το αντίστοιχο κενό της Merkur Progress στο 5+!
Έβαλα την progress (την οποία επίσης επεξεργάστηκα σήμερα) ρυθμισμένη στο 5+ δίπλα στις κεφαλές της Parker και η απόσταση λεπίδας - μπάρας ασφαλείας ήταν σχεδόν ίδια (φόρτωσα λεπίδα και στις δυο μηχανές). Το πώς ξυρίζει τελικά κάθε μηχανή είναι γνωστό ότι εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες πέραν της απόστασης αυτής (βάρος, ζύγισμα κλπ)

2) Περί φινιρίσματος: Αν ξαναδιαβάσεις θα δεις ότι λέω:
Σε γενικές γραμμές σχετικά καλό το φινίρισμα, αλλά όχι αρκετά καλό για τα δικά μου στάνταρ.
Η κάθε λέξη είναι εκεί που βρίσκεται για να αποδώσει συγκεκριμένο νόημα: γενικές γραμμές, ΣΧΕΤΙΚΑ καλό, όχι όμως για μένα. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν στην αγορά και μηχανές του 10ρικου με εντελώς χάλια βάψιμο, κάκιστη συναρμογή κλπ. Οι parker δεν είναι αυτού του επιπέδου. Όμως, σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν το επίπεδο των EJ, Merkur κλπ όπου δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις τέτοιου είδους ατέλεια (ελλιπή βαφή, χτύπημα κλπ) σε μηχανή που αγοράζεις καινούργια. Το ότι η δικιά σου μηχανή δεν έχει το παραμικρό σημάδι μάλλον σημαίνει πως ήσουν εξαιρετικά τυχερός. Εγώ έπιασα στα χέρια μου 25 διαφορετικές μηχανές και σχεδόν όλες είχαν τέτοιες ατέλειες (μια διευκρίνηση εδώ: οι ατέλειες στο 99% των περιπτώσεων δεν ήταν στη λαβή, αλλα'στην κεφαλή, είτε στο εξωτερικό είτε στο εσωτερικό μέρος. Για ψάξε καλύτερα και τη δική σου ;) )

3) Περί αισθητικής: Είπα εξαρχής ότι το αισθητικό κομμάτι έγκειται στις ορέξεις του καθενός - είναι σχετικά υποκειμενικό. Προφανώς και δεν εκφράζω κάποια αξιολογική κρίση εδώ! Και επίσης προφανώς δεν αναφέρομαι στα σχέδια που είναι αντίγραφα των Merkur 34 κλπ! Δεν έχει νόημα να επεκταθώ ιδιαίτερα - έχω κάνει σπουδές ιστορίας της τέχνης και ασχολούμαι με καλλιτεχνικά ζητήματα για χρόνια. Υπάρχουν σαφέστατες αραβικές επιρροές στα σχέδια των λαβών των Parker όπως πχ σε αυτή και σε αυτή. Αν αντιπαραβάλεις την πλειοψηφία των σχεδίων EJ - Muhle - Merkur, είναι εμφανέστατη μια τάση των ευρωπαϊκών σχεδίων σε πιο "καθαρές" ίσιες γραμμές, πιο μινιμαλιστικό πλαίσιο κλπ χαρακτηριστικά που σαφέστατα δομούν μια κοινή και αναγνωρίσιμη αισθητική, διαφορετική από αυτή των parker. Αν θες το κουβεντιάζουμε διεξοδικότερα από κοντά στην προσεχή συνάντηση...
Αυτό προφανώς δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Είναι απλά μια παρατήρηση. Όπως επίσης δε σημαίνει και το ότι δεν είδα μηχανές που μου άρεσαν (μαζί με άλλες που τις θεώρησα χοντροκομμένες ή κιτς)

4)Περί VFM: Εδώ Μαχο μου σε χάνω εντελώς.... Τι εννοείς; Να συγκρίνουμε όλες τις μηχανές πχ της Merkur με της Parker και να δούμε ποιά εταιρεία βγάζει χαμηλότερο μέσο όρο τιμών;! Η Merkur έχει την Vision στα 100+€ και η μέση parker κοστίζει 25€. Άρα, η parker έχει -κατά το σκεπτικό σου- καλύτερο VFM;; :confused
Να το πω με συγκεκριμένο παράδειγμα: αγοράζεις μια μέση EJ με 25-30€ (πχ EJ89) και μια μέση Merkur με άλλα τόσα (πχ 42c). Και οι δύο αυτές είναι τουλάχιστον μια κατηγορία ανώτερες ποιοτικά (στο φινίρισμα και στη γενικότερη συναρμογή) από όσες parker έπιασ στα χέρια μου σήμερα. Αν οι parker έκαναν 15-20€ μάξιμουμ, οκ, να το κουβεντιάσουμε. Στα 23-25€ όμως οι διαφορές που είδα στο φινίρισμα και τη συναρμογή τους για μένα δεν αξίζουν να τις προτιμήσει κανείς έναντι αντίστοιχων τιμολογιακά EJ, Merkur κλπ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μερικες φωτο απο την μηχανη μου :X Parker 98r
003.JPG
004.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μάχο σε ευχαριστώ για τις φωτογραφίες, γιατί μου δίνεις την ευκαιρία να σου εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ περί κακού φινιρίσματος. Με την άδειά σου λοιπόν επισυνάπτω ορισμένα τμήματα που δείχνουν αυτό που θέλω να πω:

Εικόνα

Στην αριστερή πλευρά '(πάνω και κάτω κύκλοι) είναι εμφανή χρωμιωμένα σημαδάκια χτυπήματος.
Στην δεξιά πλευρά της φωτογραφίας, στον κόκκινο κύκλο στη βίδα, είναι εμφανές ένα χρυσό, μη χρωμιωμένο κομμάτι της βίδας.
Τέτοιου ειδους ατέλειες εγώ ποτέ δεν έχω συναντήσει σε όσες Merkur και EJ δοκίμασα (και όταν αγόρασα την EJ86 εξέτασα στα χέρια μου πάνω από 10 κομμάτια στον Γιώργο...)

Φιλικά
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Βασιλη ευχαριστω για τις απαντησεις . σχετικα με το θεμα της τιμης μεταξυ parker,muhle,merkur και e.j.επιτρεψε μου να εχω τις αντιρρησεις μου.αντιστοιχα μεταξυ τους μοντελα δεν εχουν την ιδια τιμη.τωρα οσο αφορα τις γραμμες και τα σχεδια πιστευω οτι και οι 2 εχουμε δικιο.και τελος να σου πω οτι την μηχανη πρν την παρω την ξεσκονισα.ισως να σταθηκα και τυχερος οπως λες.

σημ.στις φωτο αυτα που λες ατελειες ,δεν ειναι.σε οσες μηχανες εχω ειτε merkur ειτε muhle ειτε parker στο σπιρομα βαζω λαδι ,αυτο ειναι η ατελεια που ειδες .τα αλλα που λες για ατελειες δεν νομιζω οτι υπαρχει μηχανη να μην εχει εστω και ενα αμυδρο σημαδακι.αν αυτα εσυ τα θεωρεις ατελειες ,εγω παω πασο. :thnx
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Διάβασα με προσοχή το review του Digibill και τις πρώτες του εντυπώσεις για τις μηχανές και μου έκανε εντύπωση πόσο διαφορετικοί είμαστε ως μανιακοί / άρρωστοι με το Π.Ξ καθώς και πόσο διαφορετικό μέτρο σύγκρισης έχουμε. Έχω πλέον 3 Parker, 99r, 22r, 94r, όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αυτά τα σημάδια, αυτές τις ατέλειες που ανέφερε ο digibill, οι ΤΤΟ πανέμορφες, η κεφαλή τους κλασική αντιγραφή από Vintage Gillette που κάνει γλυκό ξύρισμα όσο δεν πάει, φυσικά βοηθάει και το βάρος τους αλλά πουθενά δεν είδα απόκλιση λεπίδας, πουθενά δεν είδα στίγματα ή χάλια φινίρισμα. Η δε 94r είναι κοντή, βαριά μηχανή με άγρια λαβή που δεν ξεκολλάει από το χέρι σου. Το κενό που έχει την κάνει να διαφέρει από τις mild EJ&Mercur και για αυτό την αγόρασα κιόλας. Ήπια δεν είναι αλλά δεν είναι και τέρας επιθετικότητας, κάτι ενδιάμεσο που μου αρέσει.

YMMV για να μην ξεχνιόμαστε !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Θέλοντας κι εγώ να δοκιμάσω μια μηχανή πιο επιθετική των 89/34/Weber έχω ψάξει
τις Parker, αλλά και τις Sabi T1-T2, Matador Toro, Braveheart και κανα δυό άλλες που όλες
φαίνεται ότι έχουν την ίδια σχεδόν κεφαλή με τις Parker 94-97.
Πολλοί, ειδικά για τις Sabi έχουν παραπονεθεί για τις όχι και τόςο λείες γωνίες τις μηχανής, της βάσης της κεφαλής.
Που σε ψιλογρατζουνάνε καμμιά φορά ειδικά στα περάσματα στο λαιμό και νομίζεις ότι θα σε κόψουν (χωρίς να σε κόβουν όμως)
Και για το ότι η λεπίδες προεξέχουν απο τα πλάγια αρκετά κινδυνεύοντας να κοπείς πχ στη μύτη στο πλάγιο πέρασμα,
ή στα αυτιά στο κόντρα αν δεν προσέξεις.
Ισχύουν αυτά για τις 94 και 97;
Ή οι γωνίες της βάσης τους είναι (όσο γίνεται) λείες και "στρογγυλεμένες";
Ή η λεπίδα δεν προεξέχει στο πλάι περισσότερο ας πούμε από τις γνωστές 89άρες και 34ρες
:thnx

edit όταν λέω από τα πλάγια καταλάβατε τι εννοώ έτσι; οι πλευρές της λεπίδας που δέν είναι κοφτερές, δεξιά και αριστερά
ας το πώ έτσι
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

H Sabi ειδικά η κεφαλή έχει λίγα θεματάκια στο φινίρισμα, η πάρκερ από την άλλη όχι. Οι παρκερ 94/97 έχουν ίδια κεφαλή λίγο διαφορετική λαβή και κάνουν πολύ βαθιά ξυρίσματα. Η λεπίδα εξέχει πιο πολύ από τις συμβατικές closed αλλά μέχρι εκεί όχι κάτι τραγικό. Τώρα για το πλάι δεν θυμάμαι αλλά θα το τσεκάρω σπίτι όταν πάω. Γιατί ανησυχείς για το πλαϊνό αφού δεν θα το δουλεύεις ;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”