Parker Safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Εδώ και μέρες είμαι κάτοχος 2 μηχανών Parker, 22r και 94r. Από την αρχή ήμουν επιφυλακτικός μιας και κατασκευάζονται στην Ινδία αλλά η εταιρεία Parker είναι 40 χρόνια στο κουρμπέτι, με πολλές επιλογές, εδώ στην Ελλάδα δεν υπήρχαν, ευτυχώς τις έφερε ο Γιάννης για εμάς τους άρρωστους, η απόδοσή τους αλλά και η κατασκευή τους με έχουν κερδίσει. Πάμε να τις δούμε λίγο καλύτερα.
IMG_1753.JPG
IMG_1754.JPG
Οι μηχανές έρχονται σε ένα όμορφο και λιτό κουτί
IMG_1767.JPG
Η 22r είναι ΤΤΟ και η 94r είναι 3 τεμαχίων, εδώ ξεχωρίζει το μαύρο νικέλιο της 22r και η άγρια λαβή της 94r.

22r
IMG_1755.JPG
Ο κλασικός μηχανισμός TTO
IMG_1757.JPG
Από μια άλλη μεριά
IMG_1758.JPG
Είναι μια καλοζυγισμένη μηχανή για το μήκος της για αυτό και τα 90gr βάρος.
IMG_1759.JPG
Έχει μακριά λαβή κοντά στα 11 cm
IMG_1760.JPG
Με την αγαπημένη NOS Rapira μέσα, ο μηχανισμός TTO (γυρνάς και ανοίγει η κεφαλή)
IMG_1761.JPG
Το "ζουμί" της υπόθεσης, η λεπίδα μέσα και πόσο επιθετική είναι φαίνεται...

Η μηχανή για μένα είναι ο ορισμός του γλυκού και απροβλημάτιστου ξυρίσματος. Η κεφαλή είναι τύπου tech που σε συνδυασμό με το βάρος αλλά την λαβή της, ξυρίζει πολύ πολύ γλυκά, πιο γλυκά και από Jagger. Είναι κατάλληλη για νέους που μπαίνουν τώρα στο σπορ αλλά και πιο παλιούς που θέλουν να χαίρονται το καθημερινό ξύρισμα. Η ποιότητα κατασκευής είναι φοβερή, αψεγάδιαστη και στιβαρή. Την διάλεξα για το χρώμα που είναι αρκετά σπάνιο να το βρεις σε Safety razor αλλά και για τον μηχανισμό ΤΤΟ. Για μένα το κόστος της μαζί με την απόδοσή της (22€) την κατατάσσει στις πιο value for money.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Συνεχίζουμε... :megagrin

94r
IMG_1766.JPG
H 94r είναι 3 τεμαχίων με κοντή λαβή και βαριά κατασκευή.
IMG_1765.JPG
Από μπροστά
IMG_1768.JPG
Αρκετά βαριά, πιο βαριά και από Mercur HD...
IMG_1769.JPG
Έχει κοντή λαβή κοντά στα 8.5cm
IMG_1771.JPG
Με την λεπίδα μέσα, είναι 3 τεμαχίων κλασική.
IMG_1773.JPG
Η έκθεση της λεπίδας

Η μηχανή είναι θα έλεγα και ας μου επιτραπεί μια Mercur HD λίγοοο πιο αποτελεσματική. Η λεπίδα εξέχει λίγο πιο πολύ με αποτέλεσμα να κάνεις ένα πέρασμα και να καθαρίζεις. Ίσως μοιάζει με την αποτελεσματικότητα μιας Slant αλλά δεν έχω για να συγκρίνω. Η βαριά κατασκευή και η λεπίδα που εξέχει καθαρίζουν τα πάντα στο πέρασμά τους, δεν είναι κλασική Closed comb, κάτι ενδιάμεσο χωρίς βέβαια να την κατατάσσω στις επιθετικές. Γενικά μου αρέσουν οι κοντές λαβές, μόλις την δοκίμασα να είμαι ειλικρινής ενθουσιάστηκα, όχι τόσο για το βάρος της που πάνω κάτω το ξέρω το έχω δοκιμάσει και στην HD αλλά για την αποτελεσματικότητά της, η λεπίδα εξέχει τόσο όσο, δηλαδή προσέχεις αλλά παράλληλα θερίζει τα γένια άνετα. Δεν σε φοβίζει αλλά σίγουρα σε προκαλεί να την δοκιμάσεις. Κόστος κοντά στα 24€ και κάτι ψιλά, άλλη μια value for money επιλογή.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Βρε θηριο - τις "ξεσκεπασες" τελειως :-)

Πολυ καλη παρουσιαση ! Και συμφωνω με την αποψη οτι η 3ων κομματιων Parker κοβει βαθυτερα απο κλειστες/ανοιχτες Merkur, Jagger, κλειστες Muhle κλπ αλλα χωρις να φοβιζει οπως οι πραγματικα επιθετικες μηχανες.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Πετρο συγχαρητηρια και καλοξυριστες. ;)
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Eξαιρετική παρουσίαση, Πέτρο!

Μαζί με την προτίμηση του Ηρακλή, με πείσατε...
Για την τριών τεμαχίων 94
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κι εγώ κοντά είμαι...!

Η διαφορα της 94r απο την 97r, ποια ακριβώς είναι;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Άλλη λαβή, είναι πιο γυαλιστερή, η 94r είναι πιο άγρια. Είναι κοντή και αυτή και έχουν ίδια κεφαλή.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ωραία παρουσίαση Πέτρο! Προβλέπω ότι το επόμενο hit του φόρουμ θα είναι οι Parker :ninja_hide
Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

004.JPG
κατοχος της parker 98r, αναφερω την εμπειρια μου απο την μηχανη.αρκετα βαρια μηχανη (115γρ.)ισως μεσα στις 3-4 πιο βαριες μηχανες που υπαρχουν.η κατασκευη της, παρολο που που προερχεται απο ινδια και πολλοι θα ελεγαν διαφορα,ειναι επιπεδου merkur,muhle και ejagger. πολυ ποιοτικη κατασκευη,στιβαρη με αψογο φινιρισμα.η μηχανη ειναι 3 τεμαχιων και δεχεται ολα τα de razors. στο ξυρισμα(πρωτο) συμπεριφερεται αριστα,ειναι πολυ γλυκεια και παροτι βαρια και το κενο που αφηνει η λεπιδα πιο μεγαλο απο τις υπολοιπες,δεν την καταλαβαινεις.φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι δεν απαιτει προσοχη αλλα αν δεν την πιεσεις πανω σου σε ανταμοιβει με ενα απο τα πιο γλυκα,βαθεια και απροβληματιστα ξυρισματα.θεωρω οτι η 98r ειναι μια απο τις κορυφαιες μηχανες που κυκλοφορουν και προσωπικα την τοποθετω στην κορυφη. ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Προσωπικά έχω ψιλοκολλήσει με την open comb 24c που έχει στρογγυλεμένες άκρες και έχει πάρει αρκετά καλές κριτικές...
Τα μεταφορικά μου τα χαλάνε :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”