Μηχανες adjustable

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ξεκαθαρισε ομως και τι εννοεις εσυ επιθετικη ? Το οτι κοβει πολυ ή οτι εχει αγρια αισθηση στο δερμα ? Γιατι μου φαινεται οτι κατι αλλο θες να πεις και θα μπλεχτουμε :)
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Χεχε έχεις ένα δίκιο! Λοιπόν θα έλεγα ότι το πρόβλημα είναι κατά κύριο λόγο πως κόβει πολύ. Νομίζω ότι φταίει το σχετικά μεγάλο κενό ανάμεσα στο ξυραφάκι και τη βάση, ακόμα και στην πιο mild ρύθμιση. Ίσως είναι και ο σχεδιασμός της κεφαλής που συντείνει στο "πρόβλημα". Όπως είπα και πριν σε WTG με βολεύει αλλά σε XTG/ATG έχω κάνει κάνα δυο κοψίματα που δεν τα έχω δει ούτε με την R41.

Το θέμα είναι πως ξυρίζομαι αρκετά αραιά - κάθε 3-4 μέρες - οπότε οι αρκετά επιθετικές (κοφτερές) μηχανές με βολεύουν πολύ στο πρώτο πέρασμα (π.χ. η R41 ή η Merkur Slant). Μετά όμως που έχουν φύγει τα πολλά πολλά ιδανικά θέλω μια πιο ήπια μηχανή (π.χ. την 34c) - έχω και ευαίσθητο δέρμα. Όχι ότι δε μου κάνει η R41 π.χ. και για δεύτερο/τρίτο πέρασμα αλλά θέλει προσοχή, ενώ με την 34c ξυρίζομαι πιο άνετα. Άρα θεωρούσα ότι μια adjustable θα ήταν ιδανική για μένα και πήγα στη Variant. Έλα όμως που κόβει πολύ και στην πρώτη θέση. Φυσικά έχω σκεφτεί να ξυρίζομαι χρησιμοποιώντας παράλληλα την R41 και την 34c αλλά εντάξει είναι υπερβολή (άσε που μετά θα πρέπει να καθαρίζω και τις δύο κτλ.).

Ψάχνω λοιπόν για adjustable αρκετά επιθετική για πολλά γένια (στα επίπεδα της R41 π.χ.) αλλά και με αρκετά ήπια ρύθμιση (αντίστοιχη της 34c) είτε για δεύτερο/τρίτο πέρασμα είτε για καθημερινό ξύρισμα.

Προτάσεις; :)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δεν απάντησα γιατί δεν είχα καταλάβει ακριβώς,όχι ότι κατάλαβα τώρα... :D

Αυτό που ζητάς,είναι αυτό που προσφέρει μια μηχανή ρυθμιζόμενη,λόγω ότι οι ρυθμιζόμενες είναι οι αγαπημένες μου μηχανές,μέχρι στιγμής τουλάχιστον,και τις έχω όλες αυτές που αναφέρεις,δεν μπόρεσα όμως να καταλάβω πως έβγαλες τα συμπεράσματα αυτά και πχ.
Η Variant καλή χρυσή αλλά ακόμα και στην χαμηλότερη ρύθμιση είναι αρκετά επιθετική (σαφώς περισσότερο απ' την 34c).
Έλα όμως που κόβει πολύ και στην πρώτη θέση.
Ποια είναι αυτή η χαμηλότερη/πρώτη θέση; που λές; εάν εννοείς την θέση [1] Αυτό δεν ισχύει,κάτι δεν πάει καλά ή επίτρεψέ μου να πω πως δεν έχεις μάθει καλά την Variant,δεν είναι κακό και εμένα με παίδεψε αυτή η Parker...

H Variant στην χαμηλότερη ρύθμιση που είναι το + = 0 δεν κόβει καθόλου,η επόμενη είναι στο [1] αν εννοείς αυτήν την ρύθμιση,που και πάλι δεν κόβει,η 34c λοιπόν είναι στο [2 περίπου] στην Progress και λέω περίπου γιατί δεν είναι ίδια η αίσθηση και η αποτελεσματικότητα,που νιώθουμε στο πρόσωπο και μας μπερδεύει.

Όσο για την Futur είναι πιό επιθετική και από τις δυο,τόσο στις ψηλές όσο και στις χαμηλές ρυθμίσεις,και την αισθάνεσαι τραχιά/άγρια,αλλά είναι πολύ αποτελεσματική,τώρα αυτό που λές με την R41 :think: πάλι με μπέρδεψες... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Progress φιλε.
Μηχανη χαμαιλεοντας.
Βαλτην στο 1-2 και εχεις μια 34c (που δεν ξυριζει
ουτε του πεθαμενου τ'@rXidi@.)
Βαλτην στο 3-4 και εχεις μια παρκερ close comp.
Βαλτην στο 5-6 και εχεις μια r41.
Βαλτην στο 8-9-10 και πανω, και εχεις σχεδον μια φαλτσετα. :D
Μηχανη που την αγοραζεις με κλειστα ματια.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Tony έγραψε:Ποια είναι αυτή η χαμηλότερη/πρώτη θέση; που λές; εάν εννοείς την θέση [1] Αυτό δεν ισχύει,κάτι δεν πάει καλά ή επίτρεψέ μου να πω πως δεν έχεις μάθει καλά την Variant,δεν είναι κακό και εμένα με παίδεψε αυτή η Parker...
Λοιπόν ως χαμηλότερη εννοούσα τη θέση 1 στη Variant. Στη 0 δεν το έχω βάλει γιατί έγραφε στις συνοδευτικές οδηγίες ότι η χαμηλότερη ρύθμιση είναι η 1 και να μην την παρασφίγγουμε.

Τώρα, το να μην έχω μάθει καλά τη Variant δεν το αποκλείω καθόλου γιατί την έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές σύνολο. Αλλά μου έκανε ένα-δυο κοψίματα στη θέση 1 που δεν τα έχω κάνει όχι με την 34c αλλά ούτε με την R41 (με τις οποίες δεν έχω κάνει και κανένα κόψιμο, άντε μερικά nicks με την R41). Τα έκανε πάντως πολύ... γλυκά, ούτε που τα κατάλαβα μέχρι να δω τ' αποτελέσματα :)

Γι' αυτό λοιπόν απογοητεύτηκα λίγο με τη Variant. Μακάρι πάντως να φταίει ότι δεν την ξέρω καλά γιατί αφενώς μ' αρέσει (και σα βάρος και σα ζύγισμα και σε grip κτλ.) πέραν των κοψιμάτων εννοείται, αφετέρου δεν έχω διάθεση ν' αγοράζω άσκοπα μηχανές. Αλλά ρε γμτ ήταν φανερά πιο επιθετική στο πρόσωπό μου, ακόμα και στη θέση 1. Θα την ξαναδοκιμάσω σίγουρα πάντως.

BTW τι σε μπέρδεψε απ' αυτά που είπα για την R41;

Τώρα, μεταξύ Progress και Futur καταλαβαίνω ότι η Progress είναι λιγότερο επιθετική. Το θέμα είναι, στις ψηλές ρυθμίσεις έχει αρκετή επιθετικότητα; Γιατί το mild το θέλω μεν αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

@Theodoros: η Progress μέχρι ρύθμιση 5 δεν έχει ή κάνω λάθος; Γιατί λες για 6, 7, 8 κτλ. και με μπέρδεψες λίγο. Εκτός αν εννοείς ότι την ανοίγεις πάνω απ' τη μέγιστη ρύθμιση, αλλά σε τέτοια περίπτωση κρατάει σταθερά το ξυραφάκι;
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μην βιάζεσαι να απορρίψεις την Variant. Κι εγώ τα βρήκα "σκούρα" μαζί της. Μέχρι να πάρω το "κολάι".
Κι εγώ ψιλοαπογοητεύτηκα στα πρώτα ξυρίσματα, μπορείς να το διαβάσεις και στα ξυρίσματα μου της μέρας,
αλλά πλέον γοητεύτηκα. :)
Μου τα λέγανε εδώ τα παιδιά, ο Αντώνης, ο Κώσταςf και άλλοι. Μου λέγανε να περιμένω να τη μάθω.
Και τις 2-3 τελευταίες φορές βλέπω πως τη μαθαίνω, κάνω ποπό μπεμπέ εύκολα. Μάλλον είναι διαφορετική
η γωνία της; Βέβαια εγώ την έχω στο 5 πάντα, τήν έβαλα και στο 6 και το 7 αλλά καλύτερα στο 5.
Αν και εγώ ΚΑΙ τη FUtur τη βρίσκω γλυκειά, η Variant με φαίνεται πιό γλυκειά. Ναι η Futur είναι λίγο
πιό "επιθετική" IMHO. Κάθε μηχανή έχει τα "χούγια" της και όπως ξανάγραψα, η καλύτερη μηχανή, είναι
αυτή που σε ξυρίζει καλύτερα και πιό απολαυστικά.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Η progress εχει ρυθμισεις μεγαλυτερες απο το 5, και κραταει σταθερα το ξυραφακι,
ακομα και για πολυ πιο πανω απο το 10.

Αν προσεξεις θα δεις στις ρυθμισεις της το 5 και μετα θα δεις ενα + (συν)
Αυτο σημαινει 5+1, 5+2, 5+3 ........ κι ουτω καθ'εξης, οπου η μηχανη οπως
καταλαβαινεις αρχιζει και γινεται πολυ επιθετικη.

Παντως στο 1 και στο 2 που κοπηκες με την βαριαντ,
με την progress πρεπει να προσπαθησεις σκληρα για να κοπεις.

Με τις 3 παρκερ που ειχα μεχρι τωρα, αντιμετωπισα το ιδιο
προβλημα: κοβομουνα. Δεν καθησα να το ψαξω πολυ-πολυ
και τις απεσυρα. Κρατησα βεβαια τα πολυ ωραια χερουλια τους
που κοσμουν τωρα την r41 και την fatip.
Η τριτη και τελευταια μηχανη που εχω στη κινηση, ειναι η progress, που την χρησιμοποιω
σε περιπτωση καθημερινου ξυρισματος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodoros την 21 Ιούλ 2017, 08:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Με βλέπω για έξοδα χεχε! Βέβαια τη Variant δεν την παρατάω, αλλά μια Progress δε θα μου κακοπέσει κιόλας. Έχετε δίκιο πάντως ότι και η γεωμετρία παίζει ρόλο, στη Variant είναι διαφορετική απ' την 34c π.χ., νομίζω δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Για του λογου το αληθες μολις ξυριστηκα WTG με την progress στο 5 και
κοντρα συν touchings στο .....8. Εφτασε με μεχρι τον ....θυλακα τις τριχας. :D
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Τώρα μάλιστα σε κατάλαβα... :)

Σε έκοψε και από εκεί έβγαλες τα παραπάνω συμπεράσματα,είχα καταλάβει αυτό που ζητάς,αλλά με μπέρδεψαν τα συμπεράσματά σου,μικρό το κακό τα έχει αυτά ο γραπτός λόγος.
BTW τι σε μπέρδεψε απ' αυτά που είπα για την R41;
Όχι ότι δε μου κάνει η R41 π.χ. και για δεύτερο/τρίτο πέρασμα αλλά θέλει προσοχή,
Με μπέρδεψε και αυτό που είπες,το ότι σου κάνει η R41 και δεν σου κάνει η "κρυφό-πληγή" Variant. :D

Στην ρύθμιση [1] η Variant μπορεί να σε κόψει όντως,αλλά όχι να σε ξυρίσει,στις μικρές ρυθμίσεις της δεν είναι αποτελεσματική,από το [3] αρχίζουν τα ωραία...η γεωμετρία δεν έχει καμία σχέση με την Progress,έφτιαξαν ένα πιστό αντίγραφο μέν αλλά ξυριστικά απέχει έτη φωτός,τα υπόλοιπα θα γραφτούν στο νήμα της.

Το ξανά έγραψα αλλά το λέω και πάλι η Variant έχει μεγάλη καμπύλη εκμάθησης,και ειδικά κάτω από την ρύθμιση [3] και ναί είναι κακό αυτό,κυρίως για τους νεοεισερχόμενους στο ΠΞ και ymmv πάντα.

Γνώμη είναι,μην βιαστείς να πάρεις άλλη μηχανή,δούλεψε την Variant κι άλλο,και εάν πλέον είσαι σίγουρος πως δέν...τότε πάρε μια Progress. :whistle:
Τώρα, μεταξύ Progress και Futur καταλαβαίνω ότι η Progress είναι λιγότερο επιθετική
Θα δώσω και την δική μου λίστα των τριών ρυθμιζόμενων μηχανών και ως προς την επιθετικότητα πάντα,και που φυσικά δεν περιμένω να συμφωνούν όλοι,αλλά πιστεύω πως ίσως βοηθήσει. :)

1.Merkur Futur
2.Merkur Progress
3.Parker Variant

Σου εύχομαι ότι και να επιλέξεις,καλά και αναίμακτα ξυρίσματα.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”