Μηχανες adjustable

Απάντηση
stergios

Αρχικα να πω πως καταλαβα τι εννουσες με το αχ τι μου κανεις! Ολα καλα Αντωνη!

Αλλα...! :D Μενω στην αρχικη τοποθετηση μου και εξηγω το γιατι!

Ασυμφωνω παλι... ;) με οποιαδηποτε ρυθμιση πανω απο το δεκα σε μια μηχανη που πιστευω κανεις δε θα χρησιμοποιησει πανω απο το 8 και δε βρισκω το λογο να το κανει. Αν το κανει μαλλον δεν χρειαζοταν ρυθμιζομενη μηχανη ασφαλειας αλλα σαβετα. Επισης πιστευω πως η γεωμετρια της μηχανης μετα απο καποιο νουμερο, παει περιπατο.

Να δωσω λοιπον τα επιχειρηματα μου: δεν θα σταθω στις διαφοροποιησεις των παρτιδων. Η δικη μου 500αρα :auto-dirtbike: ειναι με το μικρο βελος, πιο προσφατη, αλλα δεν εχει σημασια. Η αρχη λειτουργιας ειναι πανομοιοτυπη!

Να πω πως στη δικη μου, μετα το 13.5 και μεχρι το 15 που λυνει το top plate, η λεπιδα αρχιζει να ισιαζει και να μειωνεται η καμπυλοτητα της. Αυτο συμβαινει παρ ολο που ειναι ακομη βιδωμενο το top plate. Διοτι πλεον η ταση που ειχε δημιουργηθει στη λεπιδα λογω καμψης της, ειναι μεγαλυτερη απο την ταση του ελατηριου που εχει αποσυμπιεστει τοσο, λογω υψηλης ρυθμισης, ωστε να ειναι αδυναμο να καμπυλωσει τη λεπιδα.

Ομως αν η κεφαλη κατεβει απο το 13 και κατω και μεχρι το 1, η καμπυλοτητα ειναι μια! Και ας μη παιζουμε με τα δεκατα και τα micro. Μπερδευουμε τους αναγνωστες.

Στη φαση λοιπον κατω απο το 13, το ελατηριο της μηχανης αφου αρχιζει να συμπιεζεται εχει υπερνικησει την ταση της λεπιδας. Και οσο πεφτει η ρυθμιση απο το 13 δεν αλλαζει απολυτως τιποτα. Τερματισαν ολα! Εχουν "φιλησει" πλεον μεταξυ τους και εχουν γινει ενα σωμα! Δηλ τα εξης: top plate-λεπιδα-μηχανισμος κατω απο τη λεπιδα. Δεν υπαρχει μεταξυ τους διακενο πουθενα στα σημεια που ακουμπαει το ενα με το αλλο. Το ελατηριο που βρισκεται απο κατω τους, πλεον δεν τα επηρεαζει. Αναμεσα μονο η λεπιδα. Για να υπαρξει μεταβολη καμπυλοτητας θα πρεπει να αρχισουν να στραβωνουν αυτες οι δυο πλακες στα σημεια που εφαπτονται η να αποκτησουν καποια ελαστικοτητα τα μεταλλα ωστε να αλλαξει η καμπυλη του top plate και συνεπως και της λεπιδας.

Αυτη τη στρεβλωση, ακομη και αν υποθεσουμε οτι θα "λαστιχαρουν" τα μεταλλα, δεν ειναι ικανη να την προκαλεσει ενα τετοιο ελατηριο σε τετοιου παχους μεταλλα, αλλα ακομη και αν μπορουσε, δε θα μπορουσε το χερι μας με λαβη 3 δακτυλων σε αυτο το knob. :-)

Για να το καταλαβουμε καλυτερα ας υποθεσουμε οτι ξηλωνουμε και πεταμε τα παντα εκτος απο καπακι, λεπιδα, και την πλακα που ξαπλωνει η λεπιδα. Τονιζω πως πλεον...ελατηριο γιοκ, να μην μπερδευομαστε! :-) Τα συνδεουμε προβλεπομενα και μολις φιλησουν μεταξυ τους, εχουμε ενα φιξ πραγμα! Απο τη στιγμη που ειναι φιξ και δεν υπαρχουν περιθωρια, πως θα επελθει η οποιαδηποτε αλλαγη στη λεπιδα?! Ας απαντηθει απο τον καθενα σιωπηλα η ηχηρα. :-)

Προσωπικα εξαντλησα τα επιχειρηματα μου, δεν επιθυμω να αναλυσω κατι αλλο προς το παρον. Προκαταβολικα να πω πως σεβομαι την καθε γνωμη, του καθε ανθρωπου και θα σεβαστω την οποια διαφωνια με χαρα οπως θα ακουγα με χαρα κατι που θα με βρισκε συμφωνο!

Υγ: Ασε τα ξυραφια προς το παρον και κοιτα να σε φιλοξενος με τους φιλους, μη μας βγει τ ονομα! :handgestures-thumbupright: Καλα να περασετε και ριχτους και μια ξουρα να σε θυμουνται! Χα! Χα!
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Η αλλαγη καμπυλοτητας στην δικη μου τουλαχιστον progress δεν ισχυει.
Θεωρω ομως οτι δεν ισχυει και για τις υπολοιπες, γιατι η λεπιδα
εχει ελαχιστη αντισταση στο λυγισμα και μολις ξεκιναει το σφιξιμο του
ελατηριου η λεπιδα παιρνει αμεσως την οριστικη της καμπυλοτητα

Προς επιβεβαιωση εκανα μετρησεις με το παχυμετρο στην ανωτερη και κατωτερη ρυθμιση
και οι αποστασεις της λεπιδας ηταν ακριβως ιδιες .
stergios

Την καμπυλοτητα πως τη μετρησες με το παχυμετρο? Μηπως το διακενο εννοεις? Η μηπως μετρησες το κενο που υπαρχει πανω και κατω της λεπιδας?
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Μετρησα στο μεσον της λεπιδας την αποσταση
απο το κατω μερος της λεπιδας μεχρι το επανω μερος του καπακιου.
Βγαινει 3,07 mm (συν-πλην δυο τρια εκατοστα του χιλιοστου).

Αλλα και με το ματι η λεπιδα φανεται οτι κολαει με τη πρωτη στροφη
του κομβιου χωρις διακενα στο καπακι της μηχανης, το οποιο καπακι,
ειναι αυτο που πρσδιδει την καμπυλοτητα της λεπιδας.
stergios

Τα κοριτσια ξενυχτανε μ ενα μυστικο...ωωω... :happy-bouncyredfire:

Progress 500 ρυθμ. 2: Εικόνα

Progress 500 ρυθμ. 1: Εικόνα

Progress 500 ρυθμ. 5: Εικόνα


Qshave ρυθμ. 0,5: Εικόνα

Qshave ρυθμ. 3: Εικόνα

Qshave ρυθμ. 5: Εικόνα

Στο 0,5 qshave, στο 2 η progress: Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο πειράζει που δεν κατάλαβα το "μυστικό των κοριτσιών"; :shhh: :think:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Το μυστικο: "ποσο καμμενος εισαι ρε φιλαρακι ξημερωματα Δευτερας να ανεβαζεις φωτο με ξυριστικες!" :-) τις ανεβασα μετα απο συζητηση που χα με νεοτερο μελος και για να υπαρχει μια εικονα...

Αλεξια, λοκομοντο??!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Παιδιά σε σχέση με την Parker Variant πώς συγκρίνονται οι Merkur Progress και η Merkur Future σε επιθετικότητα; Βασικά μ' ενδιαφέρει μια adjustable που η χαμηλότερή της ρύθμιση ν' αντιστοιχεί περίπου στην επιθετικότητα της Merkur 34c HD και - εννοείται - ν' ανεβαίνει και αρκετά από 'κει και πέρα. Αλλά να υπάρχει και μια επαρκώς χαμηλή ρύθμιση. Η Variant καλή χρυσή αλλά ακόμα και στην χαμηλότερη ρύθμιση είναι αρκετά επιθετική (σαφώς περισσότερο απ' την 34c). Και ενώ γενικά δεν προτιμώ τις πολύ mild μηχανές ωστόσο μερικές φορές χρειάζεσαι και κάτι τέτοιο. Δεδομένου ότι μιλάμε για adjustable είναι κρίμα να μην έχει και αρκετά mild ρύθμιση. Από την άλλη εννοείται δεν θέλω και το αντίθετο - μια adjustable με μόνο mild ρυθμίσεις. Ιδανικά θα ήθελα κάτι από Merkur 34c μέχρι Muehle R41.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Την έχεις δοκιμάσει την Parker Variant; ή μιλάς από reviews και απόψεις άλλων;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Την έχω δοκιμάσει. Βασικά θα έλεγα ότι ήθελα να συνδυάσω κάτι αρκετά επιθετικό σε WTG (που εκεί με βόλεψε πολύ η Variant) με κάτι αρκετά mild σε XTG/ATG (εκεί δε με βόλεψε ακόμα και στη θέση 1).

Μεταξύ Merkur Progress και Futur απ' αυτά που έχω διαβάσει νομίζω η Progress είναι πιο mild. Το θέμα είναι, σε υψηλή ρύθμιση γίνεται αρκετά επιθετική ή παραμένει mild; Αντίστροφα, η Futur έχει αρκετά mild ρύθμιση ή είναι επιθετική ακόμα και σε χαμηλή σκάλα; Σε σχέση με τη Variant πού κυμαίνονται αυτές οι δύο; Λέω σε σχέση με τη Variant γιατί αυτή έχω για μέτρο σύγκρισης...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”