iKON safety razor

NavalArchitect

SK9

Απ'τη μιά OC, απ'την άλλη closed comb. Έχω ξυριστεί δύο φορές, δεν έχω καταφέρει να βρω σε σταθερή βάση αλλά και να συνηθίσω τη διαφορετική γωνία. Το handle είναι πάρα πολύ καλό πάντως. Merkur 34C/G δεν θα πουλούσα ποτέ για να δοκιμάσω iKon, απλά γιατί τώρα ξέρω καλά ότι θα το έπαιρνα πάλι αργότερα καινούργιο (το 34C/G).

Πάμε μερικές γρήγορες με το iPhone 4S:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχεις την G10 διπλα και βγαζεις φωτο με το αυγοφωνο? Αυτο και μονο ειναι (ενας) λογος για να παρεις τιμητικη αδεια! Ο αλλος ειναι οτι μας βαζεις φωτιες και πειρασμους κλπ κλπ και ειμαστε ΟΛΟΙ μας μικρα αγορακια.. :beah2 :megagrin
Εικόνα
NavalArchitect

:bigsmilie :bigsmilie

Καλό φίλε.... άκου κει αυγόφωνο... πολύ γέλιο.

Προχθές ερχόμενος Κορέα πέρασα απ'το duty free του Qatar, λίγα πράγματα αλλά είχα ένα πεντάωρο, μία πάνω στο lounge, τί να κάνεις όμως εκεί τόσες ώρες, θα σκάσεις από το φαγητό (3 μπουφέδες), το ποτό και τους καφέδες, μία κάτω λοιπόν στο duty free και μετά από μία ώρα με chicken curry, αραβικές πίτες, ουίσκια και ένα εσπρεσσάκι πάμε πάλι απ'τα ίδια.

Έπεσα στην Χ10 της Fuji, είχαν μία και το κουτί ήταν κι ασφράγιστο. Άνοιξέ τη, μου λέει, εντάξει μέσα ήταν σφραγισμένη με τα σελοτέιπ από το εργοστάσιο, πολύ καλή εργονομικά, την αφήνω και πάω πάνω στο lounge να μπω στο dpreview να δω reviews, φωτό, τιμές κλπ. Μετά άντε πάλι κάτω να δω άλλες, Nikon, Canon, ψαχνόμουνα να πάρω κάτι.

Τελικά τα άφησα, είχα κολλήσει με την Canon G1-X αλλά κρατήθηκα και δεν την πήρα (επιτέλους άρχισα να λογικεύομαι) μιας και οι τιμές εκεί είναι 10% πάνω από του Incheon στην Κορέα αλλά κι επειδή τώρα παλιό μοντέλο, δηλαδή έλεος, να πάρεις μηχανή του '11 σε ψηλή τιμή (2,500 Qatari Riyals). Ε, ξανανεβαίνω πάνω και βλέπω κατά τύχη ότι η Fuji ανακοίνωσε στη Photokina τη νέα X-E1, και η Ιαπωνία δίπλα είναι (έχω ταξίδι τώρα, μέσα στον Οκτώβριο... χεχε).

Βγήκε και η G15, μα είναι κατάσταση αυτή ρε συ Στέφο? Κάθε χρόνο και μοντέλο... Μας έχουν τρελλάνει.

Off-topic τέλος εδώ - και σας έχω τρελλάνει με τις φωτό, το ξέρω αλλά σκέφθηκα να παίρνουμε λίγο τα πάνω μας και να συγκρίνουμε και διάφορα DEs...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

.oO(ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Να του την μπουμπουνήσω?)


:hystericalbs1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Δεν το κάνει επίτηδες ρε Στέφο, του βγαίνουν αυθόρμητα.... :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1

Ο Κωνσταντίνος θα ήταν τρομερός να κάνει τέστ αντοχής σε άτομα που πάνε σε κλινικές για να περιορίσουν την καταναλωτική τους μανία!!! Σε 5 δεύτερα οι ασθενείς θα πεταγόντουσαν από τα μπαλκόνια!!!

Άσπρα κοράκια, μαύρα κοράκια..... :hystericalbs1
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αστους να λένε Κωνσταντίνε, Ζηλευουν. :beah2
Εγω τα απολαμβανω τa photo review σου, :drool
Αλλα 1400$ για την fuji δεν θα τα εδινα. Με τα ιδια λεφτα παιρνεις μια canon 60d, η μια 650d κ ενα ωραιο φακο με σταθερο f2.8 σε ολο το ευρος κ εχεις μηχανη που σκίζει
Άρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Η μηχανή, από περιγραφές πάντα και οπτικά, δεν με συγκινεί. Γενικά δεν μου αρέσουν οι υβριδικές καταστάσεις, ή θα είναι καθαρή oc ή καθαρή cc, κατά την γνώμη μου πάντα. Για τα υπόλοιπα δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω, θα το πω με ένα τραγούδι... :megagrin

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

+1 στον Αντώνη! Παρ'όλα αυτά με γειά Κωνσταντίνε, ελπίζω να την χαρείς περισσότερο από την AS-D1!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Πρωτη δοκιμη σημερα με την closed comb πλατη , σαπουνι sienna ξυραφακι persona .
H μηχανη σου δινει οπτικα μια αισθηση πολυτελειας με αψογο φινιρισμα , την κοιτας και αναρωτιεσαι χοντρη και μακρια λαβη με το πανω μερος υποδοχης του ξυραφιου λεπτο και μαλλον ελαφρυ ( λεπτεπίλεπτο ) . Όταν ερθει σε επαφη με το προσωπο αμεσως βρισκεις αμεσα την σωστη κλιση ,εντυπωσιαστηκα με αυτό το γεγονος , εχω αρκετη εμπειρια με μαχαιρια και DE αυτό όμως μου εδωσε ένα πλεονεκτημα να ξυριστω ποιο γρηγορα και να ασχοληθω με αλλα θεματα και όχι με την σωστη κλιση .
Η μηχανη σε κάθε περασμα εκοψε με ανεση και προπαντός με σαφηνεια (αυτό το τονιζω) ομοιομορφα από οπου και αν περνουσε . Ηταν σαν ένα σωστο εργαλειο που εκανε την δουλεια για την οποια αγοραστηκε .Ακομη και σε δυσκολες περιοχες μπορουσες να την κατευθύνεις ευκολα . Εμενα η μακρια και βαρια λαβη με βολεψε στο χειρισμο.
Σε συγκριση με την 34C για μενα η ikon είναι ποιο ευκολη και περισσοτερο επιθετικη όχι όμως επικινδυνη . Το σωστα κατανεμημένο βαρος και η γεωμετρια της κεφαλης δινει αυτή την υπεροχή . Όχι ότι η 34c δεν είναι αριστη απλα η ikon εχει το κατι παραπανω .
Σε συγκριση με την futur , H ikon είναι επιθετικη οσο η future στο 2 ,ξυριζουν το ιδιο καλα σε αυτή την σκαλα ισως η futur να είναι ποιο αποφασιστική με το ιδιο όμως τελικα αποτελεσμα , το μεγεθος της κεφαλης στην futur είναι αυτό που την κανει δυσκίνητη και να χρειαζεται καποια εμπειρια . Οποιος χρειαζεται περισσοτερο επιθετικη μηχανη λόγο πυκνων ή ημερων γενια μετα το 4 η futur δεν παιζεται , ενδείκνυται δηλαδη για δυσκολες καταστασεις.
Τωρα εάν αξιζει η αγορα της για μενα ναι . Το πλεονεκτημα της νομιζω είναι η σχεδιαση της κεφαλης .
Ικον και futur εμενα καλυπτουν τις αναγκες μου για ξυρισμα . Εάν καποιος δεν χρειαζεται πανω από 2 μηχανες , ενταξει είναι ένα κοστος που μπορει να αντεξει και να εχει δυο ποιοτικα εργαλεια , σε κάθε άλλη περιπτωση θα μπορουσε να αγορασει καποιες μεταχειρισμενες με εξαιρετική αποδοση και να του μεινουν και χρηματα .
Εγω προς το παρον εκλεισα με DE 11C -34C-FUTUR-R89-IKON τερμα ποια επιστρεφω στα μαχαιρακια μου ψαχνοντας νεα αγορα
Σε λιγες μερες δοκιμη η άλλη πλάτη
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να κανω μια μικρη παρενθεση/επαναληψη μιας και βλεπουμε συχνα στο φορουμ μας ξυρισματα με ikon μηχανες. Παρα το μπερδεμα που υπαρχει - λογω των Ευρωπαιων dealers - η εταιρεια ikon ειναι Αμερικανικη και κατασκευαζει τα προιοντα της στην Ταυλανδη. Αυτο συνεβαινε και πριν 7-8 χρονια οταν το εγραψε ο Στεφανος εδω, αυτο συμβαινει και τωρα.

Οι μικρες ατελειες (γρασσα, ρινισματα κλπ) που βλεπουμε καποιες φορες στις κεφαλες ειναι μαλλον αποτελεσμα της Ταυλανδης ενω η σχετικα τσιμπημενη τιμη ειναι σιγουρα αποτελεσμα της Αμερικης :D Απο την αλλη ομως η εξαιρετικη σχεδιαση και αποτελεσματικοτητα της την καθιστουν πολυ καλη αγορα ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”