iKON safety razor

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μας βαζεις και μια φωτο απο το συγκεκριμενο που σε ηρθε? :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Τώρα από ότι βλέπω το έχουν και αυτοί. Βέβαια αυτή την στιγμή είναι out of stock.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εδω και 6 μηνες το εχουν out of stock :xp1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Stefanos έγραψε:ο Greg της iKon αυτους τους μηνες κανει ο,τι μπορει για να απαγορευθει η πωληση των προϊοντων του στην Ευρωπη
Γιατί αυτό Στέφο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

iKon Deluxe Open Comb Bulldog Safety Razor #34 of 99
Μονο για αγγλια ομως.
Λαβες Bulldog παντως ο Gregory πωλησε μεχρι και τον φεβρουαριο του 2011.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οπως τα λες ειναι.

Εκανε μια μαλακια με το γερμανικο φορουμ που ειμαι, ειχε παραγγελια για 80 κομματια Bulldog με safety bar και χτενακι, αλλα και βαση για το εργαλειο σε ξυλινο κουτακι και γκραβουρα laser. Το deal ηταν να κανει το σετ περιπου 100-110€. Τελικα αφου κατασκευασε περιπου 5 σετ σταματησε (καπου αρχες - μεσα Νοεμβριου 2010) λεγοντας οτι δεν μπορει να τα κατασκευασει πλεον. Σχεδον ταυτοχρονα σκασαν μυτη τα σετακια στο ebay, χωρις το κουτι βεβαια αλλα με αρχικο bid τα 150$! Λιγες μερες μετα τρωει απο ενα μεγαλο φορουμ ban γιατι πηγε να πουλησει μια αντιγραφη απο Pils που εκανε. Εκει ειπε βεβαια οτι ειχε παρει ενα Pils, το ειχε χρησιμοποιησει και ενω το φροντιζε, του παρουσιαστηκαν ιχνη σκουριας. Και οτι προσπαθησε να ερθει σε επαφη με την εταιρεια και τελικα ακρη δεν βρεθηκε. Ο ιδιος (κατα τα λεγομενα του) για να αποδειξει οτι η Pils εχει διαλεξει σκαρτο υλικο, εκανε μια αντιγραφη του Pils και το εξεθεσε σε πιο αντιξοες συνθηκες, χωρις να παρουσιαστει το παραμικρο προβλημα. Κατοπιν, αφου το τελειωσε το "πειραμα" πηγε να το πουλησει στο εν λογω forum και απο τοτε ειναι personna non grata. Οπως και στο GRF.

Σα να μην εφτανε αυτο, το προσεφερε και στο λιμανι με αρχικο bid 175$. Το "καλο" ειναι οτι ειχε κανει πατεντα και δεν ηταν με safety bar οπως στην φωτο παρακατω, αλλα με χτενακι (ειχε προηγηθει και η σφαλιαρα απο το αλλο φορουμ)! Με την δευτερη φορα που το προσπαθησε, το πουλησε για πανω απο 200$. Καπου εκει ακουστηκε για πρωτη φορα οτι θα σταματησει η παραγωγη των Bulldog αλλα και των αλλων μοντελων. Αυτο το διαβασα για πρωτη φορα το Δεκεμβριο του 2010. Τελικα... Οντως..

Σας παραθετω μια φωτο. Δεξια το γνησιο, αριστερα η αντιγραφη.

Εικόνα

Εχω πιασει το Pils στα χερια μου (το γνησιο εννοω! :beah2 ) και πραγματικα νομιζα οτι κραταω ενα μικρο σφυρακι!. Η αντιγραφη με αρεσει πιο πολυ στη λαβη, λογω γραμμωσεων. Δεν με αρεσουν γενικα οι λειες λαβες (τα 2 Mühle που εχω, τα χρησιμοποιω με αλλες λαβες). Οπως και να εχει, η αντιγραφη ειναι αντιγραφη, και αλλο να αντιγραφεις ενα προϊον το οποιο σταματησε πριν 60 χρονια να παραγεται, και αλλο αυτο που γινεται τωρα! Εχθες ειχαμε ενα μικρο αποχαιρετηστηριο παρτι κατι φιλοι που κανανε για μενα.. Εκει πηρα στα χερια μου ενα γυαλισμενο bulldog και μπορω να πω οτι το ερωτευτηκα.. Απιστευτη η ποιοτητα (αλλο να το βλεπεις στη φωτο και αλλο live) κατασκευης, η κατανομη βαρους, το handling.. Καποια στιγμη ελπιζω να ειμαι αξιος να παρω ενα.. Προκειται για μια πραγματικα εξαισια μηχανη!..

Ερωτησεις?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ποιο είναι το forum που τον έστειλε;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Με 873 $ ερχεται στην Ελλαδα.

:eek
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

http://cgi.ebay.ie/iKon-Rostfrei-Wet-Sh ... 25636755b8" onclick="window.open(this.href);return false;

Benötige ich eine Einleitung?
Questions and answers about this item
Q: What is your game?
A: The Honorable Pursuit of Creating the Über Safety Razor, +1
Αλλη μια,αυτη την στιγμη ειναι στα 132.50 $
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Αν κάποιος ενδιαφέρεται...
Μου αρέσει πολύ η σκέψη της cc  και oc σε μία μηχανή, αλλά δεν ξέρω αν μου το επιτρέπει η εμ(απ)ειρία μου να χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη.
Σκέφτομαι μήπως δώσω την 34c και να αγοράσω κάποια άλλη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 30 Σεπ 2012, 12:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση του συνδέσμου. Φιλικά Στέφος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”